«Iegādājoties karogu, cilvēki nepērk tikai krāsainu auduma gabalu, bet arī pienākumu, lepnumu, iespēju apliecināt savu nacionalitāti,» Db.lv stāstīja SIA Latvijas tekstils valdes loceklis Oskars Polmanis. Valsts svētku noskaņās Db.lv devās uz uzņēmuma ražotni Tukumā - lai redzētu, kā tiek ražots viens no Latvijas valsts nozīmīgākajiem simboliem.
«Karogu pārdot ir viegli, jo nevienam nav jāpaskaidro, kāpēc ir vajadzīgs karogs. Visi labi zina, ko ar to darīt un kādos nolūkos to drīkst vai nedrīkst lietot,» norāda O. Polmanis.
«Septembris, oktobris un novembris mums viennozīmīgi paiet sarkanbaltsarkanās krāsās,» runājot par šūšanas un dizaina ražotni, norāda tās vadītājs. Tuvojoties svētkiem, pieprasījums pēc karogiem ievērojami aug, taču vadība mēģina šo sezonalitāti «izlīdzināt» ar dažādām mārketinga aktivitātēm arī citos gada laikos. Pieprasījums pēc karogiem aug ne vien pirms valsts svētkiem, bet arī sākoties mācību gadam, kad karogus mastā «atsvaidzināt» vēlas skolas un citas izglītības iestādes. Savukārt pavasarī karogus iegādājas, lai nomainītu vecos, kas jau nolietojušies.
Ja karogs tiek lietots ikdienā, karoga dzīves ilgums un ražotāja sniegtā garantija, ka tas saglabās valsts simbola cienīgu izskatu, ir divi mēneši. «Audums ir audums, un tas nolietojas vēja, saules, lietus, citu laikapstākļu ietekmē,» norāda O. Polmanis. Viņš stāsta, ka uzņēmums nesen sācis izgatavot karogus no materiāla, kas, ja tic piegādātāja teiktajam, speciāli paredzēts karogiem un tik ātri nenolietojas. Latvijas tekstils patlaban vēro, vai auduma ražotāja teiktais ir tiesa un vai audums patiešām ļauj karogam izskatīties cienīgi ilgāku laiku.
Karogu nišā Latvijā ir vairāki spēlētāji - ir vairāki vietējie ražotāji, kā arī ir daži, kas karogus iepērk Ķīnā lielos vairumos un vēlāk pārdod. «Karogs ražošanā ir ļoti viegls produkts un tā izgatavošanā netiek izmantota ārkārtēja tehnoloģija, tādēļ arī uzņēmumam faktiski būtu neiespējami panākt pilnīgu monopolu Latvijā,» uzskata O. Polmanis. Viņš stāsta, ka pašlaik tirgū notiek karogu tirgotāju «rīvēšanās», un tirgus daļu izdodas palielināt tiem, kas rīkojas elastīgāk, atsaucīgāk, var saražot ātrāk. SIA Latvijas tekstils uzskatāms par vienu no lielākajiem Latvijas karogu ražotājiem.
Izrādās, ka Latvijā karogu var ražot jebkurš, kas to vēlas - likums nekādus ierobežojumus komersantiem un privātpersonām neuzliek. Protams, ir jāievēro likumā noteiktais, kādam ir jāizskatās karogam - tā krāsai, parametriem. «Likums neuzliek nevienam komersantam vai indivīdam ierobežojumus, kā tas var tikt pie karoga - tos, ievērojot likumā noteiktās normas, var šūt arī katrs savās mājās,» stāsta O. Plomanis. Viņš norāda, ka karogu ražotājam ir divi galvenie dokumenti, kur smelties informāciju - Latvijas valsts karoga likuma un Ministru kabieneta noteiktumi Nr. 405. «Šis ir viens no likumiem, ko nav iespējams interpretēt vai pārprast,» norāda Latvijas tekstila vadītājs.
Saistībā ar atļaujām valsts karoga ražošanai, kuras netiek izsniegtas, ražotājam radušies arī kuriozi un pat konfliktsituācijas. «Ir organizācijas, kas pieprasa uzrādīt atļauju, ka mēs varam šūt karogus. Dažkārt nākas ilgi un gari pamatot, ka mēs to drīkstam darīt un speciāla atļauja nav nepieciešama,» stāsta O. Polmanis. Viņš norāda, ka Lietuvā gan šāda atļauja, ejot karogu šūšanas nišā, ir jāiegūst.
Kopumā Latvijas tekstils izgatavo dažādu izmēru karogus, taču, viesojoties Tukuma ražotnē, Db.lv fotogrāfijās iemūžināja karogu, kuru izmēri ir 75 cm X 150 cm, ražošanu. Mazākie Latvijas teksitla šūtie karogi parasti nonāk uz jahtām vai laivām, un to izmēri ir 25 X 50 cm. Savukārt lielākais karogs, kas tapis ražotnē, ir 22,5 metrus plats un 45 metrus garš. Tas pirmo reizi bija aplūkojams 1. maijā karoga svētkos, bet atkal būs skatāms festivāla Staro Rīga ietvaros Mežaparka lielajā estrādē 16. un 17. novembrī, kad tas tiks speciāli izgaismots. Tāpat Mežaparkā gozēsies vēl 120 Latvijas karogi, kas tiks izvietoti alejā no Zoodārza līdz Ostas prospekta krustojumam, arī tos un vēl visu Latvijas novadu karogus būs šuvis Latvijas tekstils.
Šobrīd arvien populārāki kļūst vimpeļi, jo tos var izkārt pie ēku fasādēm ne tikai svētku vai atceres dienās. «Vimpelis ir salīdzinoši jauna lieta Latvijai un ko likumdošanā pieņēma salīdzinoši nesen, šis produkts kļūst arvien populārāks, jo iedzīvotājiem arvien gribas, lai pie mājas plīvotu karogs, savukārt likums nerekomendē karogu izkārt ikdienā,» tā O. Polmanis.
Uzņēmuma ambīcija ir rūpēties par allaž tīra karoga plīvošanu uz Rīgas pils jumta, kad pils tiks atjaunota.
#1/30
Uzņēmums Latvijas tekstils pie karogu šūšanas nonāca pirms aptuveni pieciem gadiem, iegādājoties šūšanas darbnīcu Tukumā. Tur jau iepriekš tika šūti karogi, tādēļ uzņēmuma īpašnieks turpinājis iesākto ceļu. «Karogu ražošanā nav sarežģīta šūšanas tehnoloģija, tas ir diezgan viegli ražojams produkts,» atzīst uzņēmuma vadītājs Oskars Polmanis, tajā pašā laikā norādot, ka valsts simbola ražošana «uzliek ļoti augstu latiņu».
#2/30
Šūšanas darbnīcā Tukumā, kur pie karoga ražošanas strādā seši cilvēki, tostarp četras šuvējas, karoga audums vispirms tiek izklāts, ievērojot noteiktus parametrus, jo vēlāk šis tumšsarkanais audums tiks sagriezts noteiktās līnijās.
#3/30
Audums, kas tiek griezts pašlaik, ir tā dēvētais «ekonomiskais» audums - poliesters, kas ir salīdzinoši lētāks.
#4/30
Karoga izklāšana. No šī auduma var saražot aptuveni simts karogus. Latvijas tekstils audumu pērk no piegādātāja Polijā, stāsta O. Polmanis. Eiropas audumu ražotāji pārsvarā ražo specifiskus audumus, tādēļ no tiem audums netiek pirkts.
#5/30
Pēc auduma izklašānas tiek vilktas griešanas līnijas. Talkā nāk krīts un lineāls, un meistares uzmanība.
#6/30
Arī karogam ir dažādas krāsas, turklāt O. Polmanis zina stāstīt, ka atšķiras arī tumšsarkanās krāsas toņu nianses. Novērots, ka pircējiem sirdij tuvāks un emocionāli saprotamāks tumšākais krāsas tonis. Attēlā redzamā auduma tumšsarkanais tonis ir tas, kas Latvijas pircējiem ir vislabāk saprotams un emocionāli vislabāk pieņemams, stāsta uzņēmuma vadītājs.
#9/30
Tiek gatavotas sarkanā auduma strēles karogam, kura izmēri būs 0,75 metri x 1,50 metri.
#10/30
Auduma griešanas iekārta materiālu var sagriezt, pat ja tas salocīts vēl vairākās kārtās nekā redzams attēlā, stāsta šuvējas.
#16/30
Šūšanas darbnīca. Aktīvi strādājot, nedēļas laikā var saražot trīs simtus karogu, taču parasti tie tik intensīvi netiek ražoti, jo Latvijas tekstilā notiek arī citu produktu šūšana. Karogi aizņem vidēji 25 - 30 % no kopējiem pārdošanas apjomiem.
#18/30
Audumam tiek gan apšūtas malas, gan vēlāk arī - sarkanā auduma strēles tiek sašūtas kopā ar baltā auduma strēlēm.
#21/30
Pērn Latvijas tekstils saražoja aptuveni piecus tūkstošus karogu, taču šogad plānots gadu noslēgt ar lielāku saražoto karogu skaitu.
#22/30
Kad kopā sašūts tumšsarkanais audums un baltais audums, karoga šaurākajā malā tiek piešūta stiprinoša lentīte.
#23/30
Lente, kas nostiprina karoga šaurāko daļu, un sarkans diegs.
#25/30
Attēlā redzamas lentītes, kas tiks piešūtas klāt un ar kurām karogu varēs piestiprināt mastā.