UPB holdings reģistrē jaunu kapitālsabiedrību Londonā – jau astoto meitasuzņēmumu ārvalstīs
Lielbritānijā reģistrētais uzņēmums nodarbosies ar UPB holdinga produktu un pakalpojumu pārdošanu, vienlaikus veicot padziļinātu potenciālā tirgus izpēti, DB informēja a/s UPB valdes priekšsēdētājs Uldis Pīlēns.
Paplašinoties saimnieciskajai darbībai Skandināvijā, tiek arī pētīta iespēja iegādāties kādu inženiertehnisku uzņēmumu Skandināvijā. Holdinga apgrozījums pērn audzis par 11%, un eksporta apjoms jau vairākus gadus ir virs 60%.
«Esam gatavi lielākam atspērienam,» saka U. Pīlēns, vienlaikus norādot, ka starptautiskās situācijas saasināšanās var nozīmēt tirgus sabremzēšanos Eiropā.
Politiski svarīgi
«Holdinga mērķis ir kļūt par industriālu koncernu ar iespējami dziļāku integrāciju Eiropas tirgos,» saistīto uzņēmumu dibināšanu ārvalstīs skaidro U.Pīlēns.
Londonā reģistrētajā uzņēmumā darbā tiks pieņemti arī vietējie inženiertehniskie speciālisti. Lielbritānija UPB produktu grupai ir ļoti interesants tirgus, viņš atzīst. Īpaši tas attiecas uz sarežģītu būvkonstrukciju, enerģētikas un mašīnbūves sektoru.
Sarežģītu fasāžu un būvobjektu references Skandināvijā un Vācijā ir laba vizītkarte jaunos tirgos. Latvijas eksportspēju var vērtēt nosacīti trīs līmeņos, uzskata U. Pīlēns. Viens ir mēģināt jebko pārdot viseksotiskākajos tirgos. Tas izskan visskaļāk, taču «sausā atlikuma» te maz. Otrs līmenis ir ar šauru izstrādājuma grupu uzrunāt pasaules lielos izplatītājus un klientus. Šai grupā ir, piemēram, mēbeles, tekstils, rotaļlietas, nelieli IT produkti, un šī ir iespēja mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. Trešais un, uzņēmējaprāt, politiski nozīmīgākais un tautsaimnieciski nepieciešamākais eksporta veids ir būt integrētiem Eiropas saimnieciskajā telpā ar regulāru pasūtījumu portfeli.
«Mums tas ir izdevies,» apgalvo uzņēmējs. Taču valsts līmenī tas tiek akcentēts par maz, jo «Latvijai ir šā laika aktualitātēm neatbilstoša eksporta politika». Lielākais politiskās stabilitātes garants ir ekonomiskā integritāte Eiropā, būt neatņemamai šā reģiona darba dalīšanas sastāvdaļai, uzsver UPB vadītājs.
«Tas, protams, ir garās distances ceļš un nav saistīts ar ātriem panākumiem,» viņš piebilst. Stabilitāte apgūtajos tirgos ļauj plānot dziļāku integrāciju – tieši tāpēc tiek apsvērta doma plašākai pārstāvniecības bāzei Skandināvijā.
Apzināties sevi
UPB holdinga nākotnes plānos ir arvien dziļāka integrācija Eiropas Savienības saimnieciskajā telpā. Uzņēmums nedaudz skeptiskāks ir par Latvijas iekšējā tirgus attīstības dinamiku. Valstīs, kur ir UPB pārstāvniecības vai uzņēmumi, ir lielākas un vairāk integrētas ekonomikas, kas garantē daudz plašākas iespējas.
«Jo plašākos tirgos esam, jo labāk varam apzināties savu konkurētspēju un stiprināt to,» skaidro uzņēmējs. Jautāts par to, kura no UPB struktūrām uzrāda augstāko rentabilitāti un konkurētspēju, holdinga vadītājs apgalvo, ka aizvadītais gads parādījis līdzsvarotu holdinga darbību. «Efektivitāte, pašu kapitāla atdeve ir pietiekami augsta visās nozīmīgākajās UPB struktūrās – vai tie ir lielie atslēgas projekti enerģētikā, kā arī metāls, betons, dzelzsbetons, stikls, alumīnijs, koks, to projektēšana, piegāde un montāža,» viņš izklāsta. Koncerna koncepts paredz vēl dziļāk izmantot struktūru sinerģiju, virzoties uz arvien industriālāku koncernu ar vēl plašāku ģeogrāfiju un mazāku atkarību no vietējā tirgus specifikas. Piemēram, UPB sadarbojas ar vairāku valstu izglītības iestādēm, lai finansētu pielietojamās zinātnes integrēšanu ražošanā. Jau veikta vairāku jaunu produktu testēšana, tiek strādāts pie inovācijām alternatīvās enerģijas projektos.
Nemieri bremzēs
Šis gads UPB holdingam sācies labi – aptuveni 60 miljonu eiro pasūtījumu portfelis jau gada sākumā veido plašu ģeogrāfiju un nodrošina pilnu slodzi visām holdinga struktūrām pirmajā pusgadā, kas savukārt nozīmē sociālu stabilitāti un nepārtrauktas investīcijas attīstībā. Holdinga menedžments nepārtraukti analizē tirgus situāciju dažādos reģionos, tostarp monetāro politiku, sociālo politiku, jaunus strāvojumus pirms ES parlamenta vēlēšanām, lai laikus identificētu izmaiņu indikācijas ekonomikā.
«Lielākais risks, kas sagaida šā gada otrajā pusē, ir starptautiskās politiskās situācijas saasināšanās. Notikumi Ukrainā samazinās kopējo tirgus aktivitāti arī Eiropas Savienības dalībvalstīs, solot daudz sarežģītāku otro pusgadu. Eiropas Savienības parlamenta vēlēšanas maijā palielinās populisma klātbūtni Eiropas Savienības politikā,» prognozē U. Pīlēns.
Tas atstās ietekmi arī uz investīciju plānošanu tuvākajiem gadiem, tostarp izmaiņas paredzamas arī jau iezīmētajos ES finansējuma virzienos nākamajam plānošanas periodam.