Turpinot aizsākto tradīciju ieskatīties, kā top Latvijā ražoti produkti, Db.lv šonedēļ piedāvā ielūkoties Cido sulu ražošanas procesā.
Sulu ražošana notiek raiti un, ja visas sastāvdaļas ir uz vietas ražotnē, ilgāko laika posmu aizņem sulas koncentrāta un ūdens sajaukšana un maisīšana - tās ir aptuveni 40 minūtes. Tālāk notiekošā pasterizēšana, sulas dzesēšana un pildīšana ilgst vien dažas minūtes, pārliecinājās Db.lv. Vairāk par sulas ražošanas procesu uzziniet, aplūkojot galeriju augstāk!
Sulu ražošanā ir diezgan noteikts tehnoloģiskais process, tādēļ ražošanas rekordu uzstādīšana ir visai grūta, taču, atskatoties pagātnē, lielākā jauda, kas bijusi Cido ražotnē, ir 140 tūkstoši litru sulas iepretim 120 tūkstošiem litru, kas ir vidējā sulas ražošanas jauda vienā dienā, atklāj Cido attīstības vadītāja Inese Rone.
Sulu pieprasījums tirgū ir gan vienmērīgs visu cauru gadu, tomēr neliels pieprasījuma pieaugums ir vērojams ziemas mēnešos – novembrī un decembrī, un tas ir saistīts ar «tumšo mēnešu» tuvošanos un to, ka ziemas laikā cilvēki vēlas stiprināt savu imunitāti, izvēloties veselīgākus produktus, tāpat tas saistīts ar svētku periodu – nāk Ziemassvētki un Jaunais gads, kad cilvēki vēlas lutināt sevi un tuvākos, stāsta I. Rone. Otrs sulu pārdošanas «uzplūds» ir pavasarī – martā, aprīlī, kad cilvēki jūtas vairāk noguruši un vēlas uzņemt vairāk vitamīnu. Tomēr sezonalitāte sulu ražošanā nav tik izteikta kā, piemēram, ūdens ražošanā, kad lielākais apjoms tiek saražots vasarā.
Sulu ražošanā mazāk paredzams faktors ir izejvielu ražīgums un «dabas untumi», ko sulu ražotājs izjūt ik gadu. «Kādu gadu var gadīties slikta apelsīnu raža, jo ir bijuši sali Kalifornijā, piemēram, pērn bija ļoti slikta vīnogu raža, jo novākšanas laikā Spānijā bija uznācis sals, tikmēr ābolu reģionā pavasarī bija diezgan lietains laiks un ābeles nepaguva noziedēt. Šogad jau varam paredzēt ne pārāk labu persiku ražu, jo šogad ļoti ātri pienāca karsts laiks, un augļi nepaguva nogatavoties,» norāda I. Rone, piebilstot, ka dabas untumu ietekmi izjūt arī paterētājs, mainoties izejvielu cenām.
Reģions, no kura pārsvarā tiek pirkts sulas koncentrāts, kas tiek sajaukts ar ūdeni, iegūstot sulu, atkarīgs no augļa – vīnogas tiek pārsvarā pirktas no Spānijas, apelsīni – no Dienvidamerikas. I. Rone Db.lv norādīja, ka uzņēmums labprāt ražotu sulu arī no vietējiem āboliem, tomēr pašlaik Latvijā nav piegādātāja, kas varētu saražot Cido vajadzīgos apjomus.
Latvijas iedzīvotāji, salīdzinot ar citu Eiropas valstu iedzīvotājiem, sulas dzer ļoti maz, un to patēriņš Latvijā ir mazāks nekā vidēji Eiropā, uzskata I. Rone. «Droši vien tas ir skaidrojams, ka Eiropā sulu pārdošana bijusi jau ilgus gadus, bet pie mums – aptuveni divdesmit gadus. Šis periods nav tik liels, lai cilvēki mainītu savus ieradumus, un pašlaik vēl Latvijas iedzīvotāji pierod pie sulām,» I. Rone norāda uz tradīcijas trūkumu. Tajā pašā laikā Latvijas iedzīvotāji «nav lieli dzērāji» jebkurā dzērienu kategorijā, norāda Cido attīstības vadītāja.
Latvijā, saskaņā ar uzņēmuma paša aplēsēm, Cido tirgus daļa ir aptuveni 40%. Db.lv jau iepriekš rakstīja, ka aizvadītajā gadā sulu, nektāru un sulu dzērienu kategorijā Cido zīmola tirgus daļa augusi par 4%.
Sulas, kas lielākoties paredzētas bērniem (0,2 l tilpums), tiek pārdotas aptuveni 10% apjomā no visām sulām.
SIA Cido Grupa darbojas kopš 1994. gada, uzņēmuma lielākais kapitāldaļu turētājs ir Dānijas Royal Unibrew A/S. Uzņēmums ir iekļauts Lursoft un laikraksta Dienas Bizness veidotajā Latvijas lielāko uzņēmumu TOP 500 sarakstā, pēc 2011. gada apgrozījuma ieņemot 117. vietu.
#2/30
Cido degustāciju kabinetā interesentiem, piemēram, skolēnu grupām, ir iespēja pašiem sajaukt savas sulas. Tas notiek, glāzītē kopā jaucot Cido no dažādām valstīm iepirktos sulu koncentrātus, kas pēc konsistences līdzinās biezeņiem, un ūdeni. Būtībā process ir līdzīgs sulas ražošanai rūpnīcas maisīšanas tankos, kuros koncentrāts tiek sajaukts ar ūdeni.
#3/30
Koncentrātu ievešana tā vietā, lai piegādātu veselus augļus, ievērojami samazina izmaksas, jo koncentrāti tiek pirkti valstīs, kurās augļi ir auguši, piemēram, apelsīnu koncentrāts tiek vests no Brazīlijas un Meksikas, savukārt plūmju koncentrāts - no Čīles. Ražošanas procesā ūdens tiek pievienots tādā pašā apjomā, kādā tas ticis izspiests, pagatavojot koncentrātu - tikai tādā gadījumā sulu var saukt par 100%. Ja pievienots vairāk ūdens, nekā no augļa izspiests, tam jābūt attēlotam arī uz sulas iepakojuma, norādot mazāku % apjomu. Savukārt koncentrātiem, no kuriem tiek ražoti nektāri, ir cita struktūra, tādēļ, ja tiem pievienotu tikpat daudz ūdens, cik «paņemts», no sulas iznāktu «īsts biezenis», norāda uzņēmuma attīstības vadītāja Inese Rone. Parasti nektāros augļu sastāvs ir aptuveni 50%, bet, piemēram, banānu nektārā, augļu īpatsvars ir aptuveni 25%. Nektāru ražošanu stingri regulē Latvijas un Eiropas Savienības likumdošana. Tāpat Cido tiek ražoti sulu dzērieni - šajā kategorijā ietilpst sulas, kurās augļu sastāvs ir krietni mazāks, piemēram, 50%. Tādēļ Cido iesaka pievērst uzmanību % sastāvam, kas norādīts uz sulas iepakojuma.
#4/30
Kvalitātes kontrole notiek gan izejvielu partijām, gan arī saražotajiem produktiem. Sulas sagatavošanā pēc receptūras piedalās Cido pārtikas tehnologi.
#5/30
No katras ražošanas partijas Cido sulas pakas saglabā un iztur visu norādīto derīguma laiku. Šādi pasākumi ir nepieciešami, lai varētu izsekot šīs partijas sulām - vai tām ir kādas kvalitātes vai tehnoloģiskas problēmas, ja patērētājiem būtu radušās kādas pretenzijas. Attēlā - kvalitātes kontroles speciāliste Jeļena Larionova.
#8/30
Iepakojums ļauj sulas kvalitāti uzturēt visu derīguma termiņa laiku. Cido sulu ražošanā tiek izmantots aseptiskais iepakojums, proti, sulas ražošanas procesā nenonāk saskarē ar gaisu. Šāda ražošanas tehnoloģija tiek izmantota kopš deviņdesmito gadu vidus, kad tika nodibināts Cido. Sulu derīguma termiņš ir viens gads.
#9/30
Kā norāda Cido attīstības vadītāja, koncentrātu piegādātāju ir ļoti daudz, arī augļi atšķiras katrā reģionā. Lielā mērā tieši piegādātās izejvielas un vēl jo vairāk - to reģions un šķirne, nosaka sulas garšu. Kā piemēru I. Rone min mango nektāru, kurš tagad tiek pirkts Indijā, bet iepriekš - Taizemē, tādēļ vērojamas būtiskas atšķirības produkta garšā. Attēlā redzamajos sajaukšanas tankos sula tiek ražota pievakarē no izejvielām - ābolu koncentrāta -, kas uzņēmumam Cido piegādāts no rīta. Ābolu sula ir viens no pieprasītākajiem produktiem. Tikmēr, piemēram, mango nektāra, kas netiek ražots tik bieži, koncentrāts tiek iepirkts ilgākam laikam. Attēlā redzami maisīšanas tanki, kuros sulas koncentrāts tiek sajaukts ar ūdeni.
#10/30
Vienā stundā Cido var saražot 7000 litrus sulas. Ražošana notiek maiņās 24 stundas dienā, septiņas dienas nedēļā. Ūdens un koncentrāta sajaukšanas process aizņem aptuveni 40 minūtes.
#11/30
To, cik daudz % ūdens ir jāpievieno koncentrātam, nosaka koncentrāta piegādātājs. Tāpat tas lielā mērā atkarīgs no augļa, kā arī no reģiona, no kura tas tiek piegādāts. Attēlā redzama iekārta, kurā sula «saņem īslaicīgu šoku» jeb tiek pasterizēta augstā temperatūrā (līdz 98 grādiem pēc Celsija) aptuveni sešas sekundes. Pasterizēšanas process ir ļoti ātrs, lai sula pēc iespējas saglabātu garšas kvalitāti, bet glabātos ilgāk.
#12/30
Ābolu sulas ražošanai pasaulē ir divi lielākie piegādes reģioni - Polija un Ķīna. Latvijas patērētājiem ierastāka garša iegūstama no Polijā ražota ābolu koncentrāta - šajā valstī audzētie āboli ir skābāki. Attēlā - pasterizācijas process. Kopmā tas ilgs 30 sekundes.
#13/30
Pēc tam sula tiek atdzesēta daudzās caurulītēs jeb dzesēšanas iekārtā un ir gatava pildīšanai iepakojumā. Sulu atdzesēšana norit aptuveni vienu minūti.
#14/30
Sulas pildīšanā aseptiskajā iepakojamā sula nesaskaras ar gaisu. Iepakojuma piegādātājs Cido ir SIA Tetra Pak.
#15/30
Iepakojums ražošanas procesā tiek salocīts līdzīgi caurulei, un tad tajā no daudzajām caurulītēm tiek lieta iekšā sula. Pēc tam iepakojums iegūst raksturīgo - prizmveidīgo - formu. Kopumā Cido ir trīs sulu iepakošanas līnijas - mazā (0,2 l), viena litra un 1,5 l tilpuma iepakojuma līnija.
#16/30
Iepakotas sulas «dodas» uz iekārtu, kur tām tiks uzlikti vāciņi.
#17/30
Konveijera līnija ir pietiekami gara, lai darbinieki varētu pārliecināties par iepakojuma kvalitāti un vajadzības gadījumā apturēt iekārtu.
#23/30
Ražotnē strādā 38 cilvēki, un ražošana notiek maiņās. Sulas ražošanas process ir pilnībā automatizēts.
#25/30
Ik pēc 30 minūtēm ražošana tiek apturēta, lai varētu pārliecināties, ka darbs norit kā nākas.
#26/30
Arī sulu iepakošana kartona kastēs notiek automātiski, un tad strādnieki nogādā kastes noliktavā.