«Es jau vizualizēju 1. oktobri, kad pie galda sēž Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) un Eiropas Komisijas (EK) pārstāvji. Pirmais jautājums – kur ir uz mērķi balstīts budžets? Ja vēl šodien mērķi nav gatavi, kā budžets var būt uz mērķi balstīts?»
Tā intervijā Latvijas Radio norāda Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētāja Žaneta Jaunzeme-Grende.
Valsts budžets jāveido, vairāk iesaistot sabiedrību un vadoties no konkrētiem mērķiem, Viņa uzsver, ka budžets nav politiķu mērķis ko sasniegt, bet gan līdzeklis, ar ko sasniegt mērķus. Tāpat speciāliste kritizēja nodokļu ieviešanas politiku valstī, atgādinot, ka nodokļi ir svarīga uzņēmējdarbības un iedzīvotāju dzīves sastāvdaļa. Tāpēc ir nepieciešama nodokļu modelēšana – ilgtermiņā jāanalizē, kā katra nodokļa izmaiņas attieksies uz iedzīvotāju un uzņēmumu dzīvi pēc 2 vai 3 gadiem.
«Un tad Valūtas fonds prasīs, kā tad ar tiem nodokļiem. Vai ir izmodelēts kā viss būs? Un atkal mums būs ..nu kauns par nāciju,» skarba ir Ž. Jaunzeme-Grende
Kā piemēru viņa min PVN nodokļa paaugstināšanu, kas nedeva cerētos rezultātus.
Daudzi uzņēmumi vienkārši pārcēla savu biznesus no Latvijas.
«Uzņēmējiem ir tikai viens mērķis. Viņiem nav tādas domas - es te dzīvošu dzimtenē. Man te patīk tas un tas. Uzņēmējs ir peļņa,» tā Ž. Jaunzeme-Grende.
Par nodokļu politiku skaidrībai jābūt līdz budžeta apstiprināšanai, tomēr šobrīd vēl nekādas skaidrības neesot. Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētāja uzsver, ka ir svarīgi zināt, pēc kādiem principiem tiks veidots budžets un kādi būs tā mērķi.
Vaicāts, kāpēc sociālie partneri atteikušies dot savu ieguldījumu ministrijas budžetu samazināšanā, viņa uzsver, ka «mēs aicinājām izskatīt principus kādā veidā šis budžets tiek pārskatīts,» tomēr atbilde netika saņemta. Sociālie partneri aicinājuši par pamatu ministriju budžetu pārskatīšanai ņemt 2004.gada budžetu, kad tas bija 1.5 miljardi latu, un salīdzināt ar šī vai nākamā gada budžetu, kas pieaudzis jau līdz 3.2 miljardiem latu. «Kā tas var būt, ka toreiz bija 1.5 miljardi latu un visiem viss pietika, bet tagad ir 3.2 miljardi un nevienam nepietiek,» vaicā Ž. Jaunzeme-Grende.