Saeimas deputāti trešdien Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē pauda sašutumu par uzņēmēju publiskajiem izteikumiem par korupciju parlamentā. «Mēs jūtamies ļoti nepamatoti apvainoti,» teica komisijas priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis.
Uz sēdi uzaicinātā kameras vadītāja deputātiem atzina, ka uzņēmēju izstrādātajā "Uzņēmēju plānā 2010" kā otru no svarīgākajām Latvijas nacionālajām interesēm viņi ierindojuši "vienādus spēles noteikumus" - šajā sadaļā iekļauta arī korupcijas izskaušana.
Jaunzeme-Grende pastāstīja, ka, aptaujājot kopumā trīs tūkstošus uzņēmēju, LTRK secinājusi, ka ar nepieciešamību maksāt kukuļus gan pašvaldībās, gan Saeimā saskaras daudz uzņēmēju, un šāda informācija saņemta no visiem Latvijas reģioniem.
Viņa sacīja, ka par šo tēmu LTRK vairākkārt tikusies ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja pārstāvjiem, un pašlaik problēmas risināšanai tiek runāts par likumu, kas reglamentētu lobismu. Par konkrētiem korupcijas gadījumiem LTRK tiesībsargājošās iestādēs gan nav vērsusies.
Komisijas priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis klāstīja - ja tā ir taisnība, ka noteiktu likumu pieņemšanai uzņēmējiem jāmaksā negodīgi maksājumi deputātiem, jāzina konkrēti gadījumi, lai problēmu novērstu. Jaunzeme-Grende gan atturējās savus izteikumus konkretizēt. Arī uz komisijas priekšsēdētāja lūgumu minēt konkrētus likumus, kas parlamentā varētu būt pieņemti kukuļu dēļ, LTRK valdes priekšsēdētāja norādīja, ka tādus neminēs.
Krauklis pauda nožēlu, ka publiskajā telpā tiek runāts par korupciju Saeimā, taču vienlaikus konkrētu piemēru par likumu pirkšanas gadījumiem nav.
Viņš arī paskaidroja, ka likumprojektu apspriešanas gaitā parasti tiek uzaicināti attiecīgo nozaru pārstāvji, turklāt uzņēmēji vai viņu pārstāvji var tieši sazināties ar deputātiem - vairākas likumu izmaiņas tā arī ierosinātas, un par to deputāti nav prasījuši nevienu latu. «Mūsu komisijā vienmēr spriežam pēc loģikas un godaprāta,» viņš uzsvēra.
Vairāki deputāti arī norādīja, ka uzņēmēju izteikumi par likumu pirkšanu Saeimā nekādi nevairo uzticamību valstij. No deputātes Annas Seiles savukārt izskanēja, ka LTRK ņemot kukuļus.
Jaunzeme-Grende gan tautas kalpiem vairākkārt pauda, ka nejūtas labi komisijas sēdē, jūtot uzbrukumus, nevis vēlmi problēmu risināt. Deputāti savukārt uzsvēra, ka problēmu var risināt, ja ir zināma konkrēta informācija.
Noslēdzot komisijas sēdi, Krauklis atzina, ka LTRK mērķis droši vien nebija graut Latvijas likumdevēju prestižu, taču nākamreiz pirms izteikumiem par korupciju LTRK vadītāju aicināja sākotnēji sazināties ar konkrēto institūciju un uzzināt, vai tiem ir pamats. «Mēs jūtamies ļoti nepamatoti apvainoti,» viņš teica, paužot, ka tas neveicina sekmīgu sadarbību.
Iepriekš Jaunzeme-Grende intervijā laikrakstam Latvijas Avīze (LA) norādīja - visiem ir zināms, ka politiķiem tiek maksāts. «To, ka politiķiem maksā, mēs visi zinām. Zinām arī tos, kuri tur partiju melnās kases. Jā, šādā veidā lēmumu pieņemšana notiek ātri. Bet negodīgi. Ja mēs to akceptējam, mēs nogalinām profesionālismu. Mēs nogalinām valsti,» viņa sacīja. Saskaņā ar LA vēstīto takse par būtisku izmaiņu veikšanu nodokļu politikā esot 60 tūkstoši latu.