Radot portālu, kurā reģistrētos uzņēmumi, kas nomaksājuši nodokļus un kuru darbība vērtējama kā ētiska, valsts šos uzņēmumus varētu mazāk kontrolēt un piešķirt dažādas privilēģijas attiecībā uz publisko iepirkumu konkursiem, ārvalstu vizītēm un pieteikšanos Eiropas Savienības (ES) fondu finansējumam, intervijā Nozare.lv norāda Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētāja Žaneta Jaunzeme-Grende.
Kā vienu no iespējām apkarot ēnu ekonomiku un mudināt uzņēmējus maksāt nodokļus Jaunzeme-Grende min uzņēmumu «baltā saraksta» izveidošanu, kurā reģistrētos uzņēmumi, kas ir nomaksājuši nodokļus un kuru darbība uzskatāma par ētisku.
«Viena no idejām ir veidot portālu, kurā uzņēmumi, izpildot zināmus nosacījumus, var pieteikties, reģistrēties valsts iepirkumiem. Ja arī kāds ārvalstu uzņēmums vēlas pieteikties valsts iepirkumā, tam jāreģistrējas portālā un jāapliecina, ka tas ir nomaksājis visus nodokļus un ir «balts». Līdz ar to, iegūstot «baltā uzņēmuma» statusu, pastāv iespēja, ka šos uzņēmumus auditē un kontrolē mazāk, tāpat tiek dota priekšroka doties līdzi Valsts prezidentam un citām valsts amatpersonām ārvalstu vizītēs,» norāda LTRK vadītāja.
Jaunzeme-Grende stāsta, ka ideja par uzņēmumu «balto sarakstu» radusies, kad konkrētas ārvalstu vizītes laikā izcēlās skandāls par kādu Latvijas uzņēmumu un pēc tam radās jautājums par to, kas īsti ir tie uzņēmumi, kuri dodas līdzi valsts amatpersonām uz oficiālām vizītēm citās valstīs. «Mēs ieteicām izmantot Igaunijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras praksi, proti, uzturēt uzņēmumu "balto sarakstu», kurā atrastos uzņēmumi ar labu un priekšzīmīgu reputāciju, tie būtu ētiski un nodokļus nomaksājuši uzņēmumi,» sacīja Jaunzeme-Grende.
Viena no ēnu ekonomikas problēmām ir «aplokšņu algas», pret kurām LTRK vadītāja aicina cīnīties nevis ar represīviem, bet audzinošiem paņēmieniem. «Ja katrs, kurš saņem algu aploksnē, no tās nomaksā savu kredītu, viņš nokārto saistības ar Skandināvijas bankām, bet nenodrošina savai mammai pensiju, sev veselību un bērnam skolu. Piemēram, ja bērns atnāktu no skolas un palūgtu vecākiem izziņu par to, vai vecāki maksā nodokļus, jo pretējā gadījumā bērns Latvijā bez maksas nevarēs mācīties, pieaugušie apdomātu savu rīcību. Katrā ziņā ir daudz veidu, kā stimulēt «aplokšņu algu» izskaušanu,» apgalvo LTRK valdes priekšsēdētāja.
Lai informētu uzņēmējus par nodokļu maksāšanas nozīmīgumu, LTRK aicinājusi pārskatīt un veikt nodokļu sistēmas modelēšanu, kā rezultātā Finanšu ministrija izveidojusi sešas darba grupas, kurās tiks izskatīta septiņu nodokļu piemērošanas kārtība, izvērtēti gūtie ieņēmumi un lemts par izmaiņām šo nodokļu iekasēšanā. Jaunzeme-Grende stāsta, ka pēc darba pabeigšanas uzņēmēji tiks informēti par izmaiņām un arī priekšrocībām, kuras būs izdevies panākt godīgiem nodokļu maksājumiem attiecībā pret nemaksātājiem.