«Pirms vēlēšanām rīkojām daudz diskusiju ar politiķiem, runājām par budžetu. Politiķi solīja, ka 2/3 no nepieciešamās konsolidācijas tiks nodrošināti, mazinot izdevumus. Tika solīts necelt nodokļus darbaspēkam, tika solītas strukturālās reformas un tā tālāk. Godīgi sakot, ticēju valstsvīriem un viņu godaprātam,» norāda Žanete Jaunzeme–Grende, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītāja.
«Kas noticis šajos divos mēnešos, kad viss apgriezies kājām gaisā un ir nolemts iet vieglāko ceļu? Iepriekš vēlēšanās bija tādi mazi meli, taču šajās esam saskaitījuši apmēram 12 lielus melus. Bizness ir ļoti dusmīgs, ka 2/3 no konsolidācijas gūs nevis uz izdevumu mazināšanas, kā tika solīts, bet uz nodokļu paaugstināšanas rēķina. Grūti teikt, kā izskaust melošanu, taču, ja lēmumi biznesam būs tik smagi, tad varbūt jādemisionē,» norāda Ž.Jaunzeme–Grende.
Abu varas partiju - apvienības Vienotība un Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) - politiķu solītais pirms vēlēšanām ir sabrucis gluži kā kāršu namiņš. Šis tas no pirmsvēlēšanu laikā solītā, kā nākamgad tiks konsolidēts budžets, patlaban tiek pildīts, tomēr publiski teiktais - neaiztikt nodokļus, jo sevišķi pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi - izrādījies tukši solījumi, liecina Dienas vētītais par ZZS un Vienotības redzamāko politiķu solījumu līdzšinējo izpildi.
Vienotība pirms vēlēšanām iestājās, lai budžeta deficīts 2011. gadā nepārsniegtu 6% no valsts iekšzemes kopprodukta, solot 2/3 no nepieciešamās konsolidācijas panākt no tēriņu mazināšanas, 1/3 - no ieņēmumu paaugstināšanas, tostarp izmaiņām nodokļos. Tagad valdībā akceptētie priekšlikumi paredz no tēriņu mazināšanas gūt vien 1/3 no nepieciešamās konsolidācijas.
Vienotība solīja divkāršot NĪN likmi dzīvojamām platībām, kas nākamgad arī ir paredzēts. ZZS līdera Raimonda Vējoņa sacītais par diferencētu NĪN, uzliekot lielāku nodokli tukšajām ēkām, pagaidām nav īstenojies. Tāpat ir ar A. Lemberga un arī Vienotības Arta Kampara pirms vēlēšanām pausto uzlikt daudz lielāku NĪN dārgajiem nekustamajiem īpašumiem.