Strauja investoru intereses samazināšanās par daudzdzīvokļu māju būvniecību liek domāt, ka par galveno valsts dzīvojamā fonda papildinātāju kļūs privātpersonas, – spriež kompānijas BaltHaus speciālisti.
Pasliktinoties ekonomiskajai situācijai, banku prasībām kļūstot arvien stingrākām, var atkārtoties deviņdesmito gadu vidus scenārijs, kad jaunus mājokļus varēja atļauties tikai turīgi cilvēki, kuri šim nolūkam būvēja personīgās mājas.
BaltHaus analītikas nodaļas vadītāja Ludmila Zommere sacīja, ka Latvijā mājokļu būvniecības pieaugumu iepriekšējos gados sekmēja neierobežotā hipotekāro kredītu izsniegšana, kas noveda pie tā, ka būvēja visi, visu un visur. Tas nekavējoties atspoguļojās būvniecības izmaksu pieaugumā un projektu kvalitātes pasliktināšanās. Šobrīd situācija ir pretēja.
Latvijā jaunu mājokļu būvniecības koncentrācija Rīgā un tās apkārtnē ir visaugstākā: 75% no kopējā celtniecības apjoma. Kaimiņvalstīs galvaspilsētā tiek būvēti ne vairāk kā 55% no kopējā jauno mājokļu skaita.
Ludmila Zommere norāda, ka dzīvokļu struktūra jaunajos dzīvojamajos projektos Tallinā, Rīgā un Viļņā ir līdzīga. Visizplatītākā pārdošanā izlikto viena, divu un trīsistabu dzīvokļu attiecība saglabājas 15/35/30 % līmenī. Dzīvokļu platības būtiski atšķiras. Līdz krīzei Rīgā tika būvēti vislielākie dzīvokļi – to vidējā platība jaunajos projektos pārsniedza 100 m2, Viļņā – 75 m2, bet Tallinā – 80 m2, kas savukārt ietekmēja kredītmaksājumu summu.
Saskaņā ar Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2008. gadā izsniegto būvatļauju apjoms jaunu dzīvojamo māju būvniecībai samazinājās par 32% (Igaunijā šis rādītājs samazinājies par 52%, bet Lietuvā – tikai par 13%), jauno pasūtījumu apjoms naudas izteiksmē jau pirmajos trīs ceturkšņos samazinājās par 80%.