Privātās iestādes, kas darbojas senioru aprūpes jomā, Latvijā ir perspektīva un pagaidām brīva niša.
To potenciālie klienti varētu būt arī ārzemēs mītoši latvieši, kas vecumdienas vēlas pavadīt dzimtenē. Privātais tirgus senioru aprūpes jomā ir samērā mazs. Sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā atrodami apmēram 20 uzņēmumi un biedrības, kas piedāvā šādu pakalpojumu, bet ne visi reģistrētie uzņēmumi aktīvi darbojas.
Ar ārvalstu kapitālu
Pirms gada, investējot 7 milj.eiro, Rīgā atvērta SIA Senior Baltic rezidence Dzintara melodija, kur iespējams uzņemt 202 iemītniekus. Kopumā gada laikā tajā apmetušies vairāk nekā 300 cilvēku, bet patlaban patstāvīgi uzturas 110. «Esam meitas uzņēmums franču kompānijai Monroe Invest, 5% pieder OPI Conseil. Mātes uzņēmumam ir liela pieredze sociālās aprūpes jomā Francijā, Vācijā un Itālijā. Tas iecerējis paplašināt darbību Baltijā un Polijā. Latvijā rezidence ir pilotprojekts, bet nākotnē iecerēts atvērt vēl vienu šādu iestādi Latvijā un pa vienai Lietuvā, Igaunijā un Polijā,» stāsta Dzintara melodijas direktors Matīss Pudāns. Latvija esot piemērotākā šādas privātas iestādes izveidošanai, jo konkurence ir neliela. Lietuvā šādai darbībai neesot pateicīga normatīvu bāze, jo privātiem uzņēmumiem par sociālo pakalpojumu sniegšanu tiek piemērots PVN, bet valsts pakļautībā esošajām iestādēm šis nodoklis nav jāmaksā. Turpretim Igaunijā jau kopš 2000. gada sociālās aprūpes jomā attīstīts privātais sektors un valsts to aizvien vairāk cenšas nodot uzņēmumu rokās.
«Šajā rezidencē īstenojam franču sociālās aprūpes modeli. Šeit paredzēta dzīvesvieta tiem senioriem, kas kļuvuši atkarīgi no citu cilvēku palīdzības. Tā ir mūsu specialitāte. Neesam rezidence aktīviem pensionāriem, kas skrien maratonus un nūjo. Tiesa, pie mums dzīvo vairāki cilvēki, kuri ir funkcionāli neatkarīgi. Pārsvarā tie ir ārzemju latvieši no Kanādas un ASV, kuri vecumdienas vēlas pavadīt dzimtenē. Viņi šim dzīves posmam jau ir morāli sagatavojušies,» atzīst M. Pudāns.
Pirmos klientus piesaistīt neesot bijis grūti, lai gan vēl nemitīgi nākoties lauzt stereotipu, ka privātā iestādē šo pakalpojumu spēj atļauties tikai turīgi ļaudis. Pārsvarā šo pakalpojumu senioram apmaksā ģimenes locekļi, kuriem ir gan augsti, gan vidēji ienākumi.
Konkurenti uzņēmumam esot visi, kas Latvijā piedāvā sociālo aprūpi senioriem, arī valsts un pašvaldību pansionāti, kas par pakalpojumu prasa zemāku samaksu nekā privāta iestāde. «Latvijā ir apmēram deviņas privātas iestādes, kas senioriem sniedz sociālu aprūpi. Tiesa, neviens no šiem uzņēmumiem nav ar ārzemju kapitālu, kas investējis jaunas ēkas būvniecībā, nodevis zināšanas. Zinu, ka Jūrmalā tiek plānots ekskluzīvs projekts, kur seniori dzīvos dzīvokļos vai nelielās mājiņās, kurās par uzturēšanos mēnesī būs jāmaksā vairāki tūkstoši eiro. Arī tie nebūs mūsu tieši konkurenti, jo strādās citā sektorā,» norāda M. Pudāns. Uzņēmums ir apmeklējis vairākas Latvijas pašvaldības, lai stāstītu par pakalpojumu. Pašvaldību vadītāji savukārt ir teikuši, ka par šāda pakalpojuma sniegšanu esot interesējušies vairāki ārzemnieki, tostarp no Krievijas un Izraēlas. «Šajā biznesā nebūs tūlītēja atdeve, pēc trīs gadiem investīcijas atpelnīt nav iespējams. Jābūt pacietīgiem. Lielā mērogā to var atļauties starptautiskas kompānijas,» pārliecināts M. Pudāns.
Plašāks raksts par šo tēmu publicēts 26. maija laikrakstā Dienas bizness.