Neatrodot papildu finansējumu veselības aprūpei, obligātās apdrošināšanas ieviešana situāciju neuzlabos, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
«Veselības nozares lielākā problēma ir katastrofālais finansējuma trūkums,» DB norāda Veselības centra 4 valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds, uzsvērdams, ka, neatrisinot šo problēmu, būtiskas izmaiņas nozarē nav gaidāmas. «Ja veselības apdrošināšana ir veids, kā naudas apjomu palielināt, tad tās ieviešanu kopumā vērtēju labi. Taču jāņem vērā, ka veselības apdrošināšanas saturs mēdz svārstīties no papildu nodokļa ieviešanas līdz pavisam jaunam finansēšanas modelim. Iepriekšējās veselības ministres Ingrīdas Circenes piedāvātā reforma bija veselības nodokļa ieviešana, nosaucot to par apdrošināšanu. Pilnvērtīgas apdrošināšanas ieviešana nav nekāda vieglā pastaiga. Tas ir milzīgs darbs, kas prasa gan lielu politisko gribu, gan pamatīgus administratīvos resursus. Ja jau valsts nevar gadiem ieviest e-veselību, tad kāda cerība īstermiņā panākt radikālas izmaiņas?» jautā viņš. Nodokļu pārdale, papildu nodokļa ieviešana vai nodokļa daļas iezīmēšana ir vienkāršots ceļš, ko nevajag saukt par apdrošināšanu, M. Rēvalds piebilst.
Jāatgādina, ka I. Circenes piedāvātais variants tika asi kritizēts un dienasgaismu tā arī neieraudzīja.
Gada laikā
Šā gada budžeta izstrādes gaitā premjerministre Laimdota Straujuma paziņoja – 2017. gadā veselības aprūpe kļūs par budžeta prioritāti. Tāpat valdības vadītāja un Finanšu ministrija norādījusi, ka no 2017. gada būtu jāievieš obligātā veselības apdrošināšana. Nākamais gads jāveltī pārejai uz obligāto veselības apdrošināšanu, piekrīt arī veselības ministrs Guntis Belēvičs, kurš gan pagaidām ir visai skops izteikumos par to, kā tā varētu izskatīties.
Viens no būtiskākajiem darbiem, kas jāveic – jānosaka pakalpojumu klāsts, ko segs apdrošināšana un kas un cik lielā apmērā būs jāapmaksā pacientam pašam, norāda ministrs. Pirmais solis, pēc viņa domām, uz to jau ir sperts – noveļot no slimnīcu pleciem attīstībai ņemto kredītu atmaksu, izkristalizēsies pakalpojumu pašizmaksa. Proti, slimnīcām vairs nebūs jāiekļauj pakalpojumu maksā aizņēmumu apkalpošana, iepriekš (29.09.2015.) DB teica ministrs. Slimnīcas gan norāda – miljoniem eiro lielie valsts galvotie aizdevumi tām līdz šim bijis papildu izaicinājums, jo tā atmaksai līdzekļi netika paredzēti ne pakalpojumu tarifā, ne arī kā citādi kompensēti, līdz ar to vienīgais avots to atmaksai bija uzņēmuma faktisko izdevumu samazināšana. Jāpiebilst, ka oktobra beigās valdība lēma piešķirt 5,7 milj. eiro ārstniecības iestāžu šā gada aizdevumu atmaksai, izmantojot tam līdzekļus, kas netika izlietoti Latvijas prezidentūras ES Padomes laikā. Tāpat panākta vienošanās, ka no nākamā gada valsts dotēs aizņēmumu atmaksu, nākamgad tam nepieciešami 7,7 milj. eiro. Līdz 2014. gadam, kad turpinās atsevišķu aizņēmumu atmaksa, no vienpadsmit slimnīcu pleciem šādi tiks noņemts slogs vairāk nekā 200 milj. eiro apmērā.
Visu rakstu Obligātās apdrošināšanas ideja nevaid mirusi lasiet 3. novembra laikrakstā Dienas Bizness.