Aktīvās vielas no tīrumu kosas, apiņiem, madarām un vēl dažiem augiem, kā arī bērzu sula aizkavē ādas novecošanos - šādi secinājuši Latvijas pētnieki, vēsta laikraksts Dienas bizness.
Pētījumu par šo dabas vielu iedarbību veikuši Latvijas Universitātes (LU) Bioloģijas fakultātes un Rīgas Stradiņa universitātes zinātnieki pēc SIA Madara Cosmetics pasūtījuma.
Gan laboratorijas testi, kas veikti LU, gan aprobācijā mērķgrupā, t.i, sievietēm labākajos gados, parāda, ka topošais pretnovecošanas līdzeklis iedarbojas pozitīvi, apgalvo Madara Cosmetics dibinātāja Lotte Tisenkopfa.
Stāsts par madarām, kosām un citiem augiem pretnovecošanas produktu līnijā sācies ar to, ka Madarai bijusi vēlme ražot produktu no izejvielām, kādu nav konkurentiem. Vispirms Rīgas Stradiņa universitātes pētnieki izstrādājuši šūnu atjaunošanas kompleksu, kurā tika ielikti ekstrakti no tīruma kosas, smiltsērkšķa, raspodiņa, apiņa un āboliņa. Pirms pusotra gada Madara vērsusies pie LU biologiem ar lūgumu pārbaudīt vēl divas vielas, ko vēlējās iekļaut jaunajā līdzeklī - bērzu sulu un ekstraktu no madaras auga.
Jebkura kosmētikas līdzekļa sastāvā ir diezgan daudz ūdens. Tehnoloģiski tas ir nepieciešams, lai šķīdinātu krēma aktīvās sastāvdaļas, bet ūdenim pašam ir neitrāla ietekme. «Meklējām šķidrumu ar bioloģisku aktivitāti. Latvijā un dažās citās zemēs labprāt bērza sulu dzer un tic, ka tai ir ļoti laba iedarbība, bet nav ziņu, kā bērzu sula iedarbojas uz ādu. Tāpēc vērsāmies Bioloģijas fakultātē ar lūgumu izpētīt tās ietekmi,» stāsta L. Tisenkopfa.
«Aizstāt ūdeni ar bioloģiski aktīvu ūdens bāzi - tā ir viena no jaunākajām tendencēm kosmētikā,» apstiprina LU Bioloģijas fakultātes pētniece Anna Ramata-Stunda. LU Bioanalītisko un biodozimetrijas metožu laboratorijā in vitro testos (no latīņu valodas - stikla mēģenēs) tika pierādīts, ka bērzu sulas iedarbībā ādas šūnas aktīvāk dalās un ka bērzu sula pasargā ādas šūnas no apkārtējās vides nelabvēlīgās iedarbības. Testsistēmās veiktie pētījumi ļāva secināt, ka, bērzu sulu pievienojot produktam, palielinātos tā pretnovecošanas iedarbība.