Šogad pirmo reizi vīndarītava Ledus vīni startēja starptautiskā dzērienu konkursā International Cider Challenge 2017 Lielbritānijā, kur uzņēmumā ražotais Ledus vīns ieguva sudraba medaļu.
Kā informē ģimenes vīna darītavas saimnieks Lauris Salenieks, saņemtais apbalvojums dod gandarījumu, jo saražot ledus vīnu nav vienkārši. «Ledus vīns, kas gatavots no ziemā sasalušiem āboliem, ir viens no sarežģītākajiem un visgrūtāk pagatavotajiem vīniem, un galvenie pamatnosacījumi, lai produktu varētu saukt par ledus vīnu, ir ziemas apstākļos dabīgi sasaluša ābola izmantošana, līdz ar to īstu ledus vīnu var pagatavot tajās valstīs, kurās ir atbilstoši klimatiskie apstākļi,» stāsta L. Salenieks. Saskaņā ar pasaulē pieņemtiem standartiem, ir aizliegta mākslīga cukura vai alkohola pievienošana. Ziemeļamerikā ābolu ledus vīnam ir izveidota stingra vīna apelācija, kuras nosacījumus izmanto arī daži Eiropas ābolu ledus vīna ražotāji, tajā skaitā vīndarītavā Ledus vīni.
Pēc Salenieka paustā, galvenokārt ir divas ledus vīna iegūšanas metodes: kriokoncentrācijas metode, kad ābolu sulas sasaldēšana notiek IBC konteineros, no kuriem vēlāk tiek atdalīts sulas koncentrāts, un krioekstraktācijas metode - ziemā sasalušu ābolu izspiešana ar īpaši spēcīgām sulas spiedēm - līdzīgi kā vīnogu ledus vīna pagatavošanā. Aptuveni 90% ābolu ledus vīna pasaulē tiek pagatavoti, izmantojot kriokoncentrācijas jeb sulas sasaldēšanas metodi, kas ir ekonomiski izdevīgākais veids, kā saražot ābolu ledus vīnu rūpnieciskos apjomos.
Ņemot vērā Latvijas klimatiskos apstākļus, kā vienīgie Eiropā Ledus vīni vīndarītava izmantoto sarežģītāko un darbietilpīgāko krioekstraktācijas metodi, kas aizsākas ar ziemas atnākšanu un ābola vairāku reižu sasalšanu un atkušanu āra apstākļos vismaz – 15 C grādu temperatūrā. Āboliem sasalstot akmens cietiem, tie tiek ievietoti speciālās sulas spiedēs, kur tie ar 45 tonnu spēku tiek spiesti 12- 24 stundas, un no vienas tonnas ābolu tiek iegūts tikai aptuveni 80l ļoti saldas ābola sulas koncentrāta ar dabīgo cukuru 450-500 g/l, kas vēlāk tiek raudzēta vairākus mēnešus zemā temperatūrā, izmantojot savvaļas raugu. Vīndarītavas Ledus vīni gatavotais ābolu Ledus vīns savu pilnbriedu sasniedz 3.-5. gadā, un nogatavināšanas potenciāls ir no 10 līdz 20 gadiem. Kopš 2016. gada uzņēmums sācis ābolu ledus vīnu nogatavināt jaunās, viegli grauzdētās 600l akācijas koka mucās.