Lai izstrādātu jaunu, pašreizējiem apstākļiem atbilstošu iztikas minimuma aprēķināšanas metodiku, jāveido zinātnieku – ekspertu darba grupas, un izmaiņām nepieciešams vairāku gadu darbs.
To atzīst Labklājības ministrijā (LM), informējot, ka LM neplāno izstrādāt jaunu minimālā patēriņa slieksni. «Lai izstrādātu minimālā patēriņa sliekšņa noteikšanas un pārskatīšanas metodiku, kas būtu piemērojama arī strauji mainīgos valsts ekonomiskajos apstākļos, nepieciešams veidot zinātnieku – ekspertu darba grupas,» DB skaidro LM Sociālo pakalpojumu un
sociālās palīdzības departamenta Sociālās palīdzības un sistēmas monitoringa nodaļas speciāliste Anda Masejeva. Turklāt, lai piedāvātā metodika būtu korekta un pielietojama praksē, tās izstrāde esot jābalsta uz vairāku gadu pētījumu datiem par iedzīvotāju izdevumu struktūru, patēriņa paradumiem un to ietekmi uz veselību un sociālo funkcionēšanas spēju. Tādējādi metodikas izstrāde uzticama zinātniekiem un pētniecības institūtu pārstāvjiem, nevis valsts pārvaldes ierēdņiem, secina A. Masejeva.
Vērtējot to, vai būtu nepieciešams kāds rādītājs, ar ko varētu salīdzināt pabalstu apmēru Latvijā, A. Masejeva uzsver, ka LM mērķis ir radīt tādu sociālo pabalstu sistēmu, kas motivētu klientu gūt ienākumus no legāla darba. «Tādējādi ģimenei vai cilvēkam piešķiramo sociālo pabalstu lielumam būtu jābūt saistītam ar to ienākumu līmeni, kādu ģimenei iespējams saņemt, strādājot algotu darbu,» viņa min.
DB jau rakstīja, ka no amatpersonu teiktā izriet, ka pabalstus un pensijas Latvijā nosaka «uz aci», jo ne viens no rādītājiem, kas apliecinātu minimālās iedzīvotāju dzīves līmeņa prasības, normatīvajos aktos nav iekļauts. Brīžiem kā salīdzinošs rādītājs tiek piesaukts iztikas minimums, taču tā aprēķiniem vairs nav likumīga pamata un rādītājs īsti neatbilst realitātei, jo metodoloģija iztikas minimuma groza aprēķināšanai nav mainīta kopš 1991. gada. Labklājības ministre Ilze Viņķele iepriekš pauda cerību cer, ka kādu raksturojušu rādītāju, pret ko varētu adekvāti noteikt pabalstu lielumu, radīs Pasaules Banka savā pētījumā.
Pasaules Bankas pētījumā plānots analizēt ilgstošā bezdarba iemeslus, nabadzības slazdus, pabalstu un darbaspēka nodokļu sakarību, kā arī pašlaik īstenotos atbalsta pasākumus. Tā veicēji sagatavos priekšlikumus esošās situācijas uzlabošanai, norāda A. Masejeva. Pētījuma rezultāti publiski pieejami būs 2013. gada sākumā.
Atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem šā gada maijā iztikas minimuma patēriņa grozs vienam iedzīvotājam pieaudzis līdz 176,26 latiem.