Vairākas Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās startējošas partijas savās priekšvēlēšanu programmās klaji maldina vēlētājus, iekļaujot tajos solījumus EP cīnīties par lietām, kas ir tikai un vienīgi nacionālo valstu kompetencē. Visizplatītāki meli - solījumi panākt finansējuma pieaugumu kādai sabiedrības grupai, piemēram, pensionāriem vai nozarei (tipiski - izglītība un veselība), otrdien vēsta laikraksts Diena.
Diena, izpētot partiju EP priekšvēlēšanu programmu, secina, ka šajā ziņā visvairāk grēko Saeimā nepārstāvētās partijas, izņēmums ir Einara Repšes dibinātā partija Latvijas attīstībai, kurā minētais tiešām attiecas tikai uz EP.
Savukārt no Saeimā pārstāvētajām partijām, solot neizpildāmo, blefo Saskaņa un ZZS. Saskaņa sola panākt «ES sociālās dimensijas stiprināšanu un stingrāku ES normatīvo aktu izstrādi sociālajā jomā, ieskaitot minimālās algas, pensiju un pabalstu apmēru, piesaistot tos reālajam iztikas minimumam, kā arī veselības aprūpes pieejamību un kvalitāti, mājokļa politikas standartus». Laikraksts uzsver, ka ES līmenī netiek noteikts iztikas minimums, minimālā alga vai pensija. Tāpat EP nelemj par to, kā dalībvalstis nodrošina veselības aprūpes kvalitāti un pieejamību. Tas atgādina, ka darba algu, pensiju un dažādu pabalstu apmērs ir tikai un vienīgi katras valsts kompetencē. Līdz ar to EP kandidātu solījumi cīnīties par lielākām algām vai pensijām ir vai nu nezināšana labākajā gadījumā, vai vēlētāju muļķošana ļaunākajā.
Vēlētājiem neizpildāmu solījumu došanas ziņā neatpaliekot arī ZZS. Tā sola iestāties par to, lai Latvijas valdība pilnībā ratificētu ES Sociālo hartu, kam ar EP lemto nav nekāda sakara. Turklāt ZZS pat nav papūlējusies noskaidrot, ka šī Sociālā harta neattiecas uz ES, bet Eiropas Padomi.
Vēlētājus muļķojot arī tādas jau pašlaik EP pārstāvētas partijas kā Latvijas Sociālistiskā partija (Alfrēds Rubiks) un Latvijas krievu savienība (Tatjana Ždanoka). Sociālisti sola medicīnas pamatpakalpojumu bezmaksas pieejamības panākšanu un medikamentu cenu regulējumu visā ES teritorijā - lietas, par kurām netiek lemts ES līmenī. Savukārt krievu partija galveno uzsvaru liek uz izglītību krievu valodā, kas arī ir Latvijas iekšējais jautājums.
Ja Saeimā pārstāvētās partijas tikai atsevišķos savas programmas punktos māna vēlētājus, tad tādu partiju kā Alternative, LSDSP, Kristīgi demokrātiskā savienība un Latvijas atdzimšanas partija programmās minētais ir attiecināms tikai un vienīgi uz nacionālo kompetenci un nav atrodams gandrīz nekas, kas patiešām ietilptu EP kompetencē, raksta Diena.