Informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmu programmēšanas uzņēmuma SIA "Codex" neto apgrozījums 2023. gadā bija 6,22 miljoni eiro, kas ir par 39% vairāk, nekā gadu iepriekš, kad uzņēmuma apgrozījums bija 4,48 miljoni eiro.
Savukārt kompānijas pārskata gada peļņa pēc nodokļu nomaksas 2023. gadā sasniedza 1,29 miljonus eiro, kas ir 41% pieaugums salīdzinājumā ar 2022. gadu, kad peļņa pēc nodokļu nomaksas bija 913 068 eiro.
“Viens no finanšu rādītāju izaugsmes faktoriem ir bijusi komandas prasme saglabāt elastību un spēju reaģēt uz dinamiskajām tirgus tendencēm. Nepārtraukta iekšējo procesu pilnveidošana un jaunāko tehnoloģiju ieviešana, ir ļāvusi pielāgot savus pakalpojumus klientu mainīgajām prasībām. Tā rezultātā ir izdevies gan noturēt sadarbību ar līdzšinējiem klientiem, gan arī piesaistīt jaunus,” uzņēmuma rezultātus komentē Uldis Semeiks, SIA “Codex” valdes priekšsēdētājs.
Uzņēmums kā vidēja termiņa stratēģiskos mērķus ir izvirzījis palielināt tirgus daļu Baltijā un uzsākt eksportu citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs kā privātajā, tā arī valsts pārvaldes sektorā.
Ņemot vērā, ka jaunie mērķi ietver daudz plašāku uzņēmuma piedāvāto pakalpojumu klāstu, tostarp arī atšķirīgāku pozicionējumu publiskajā telpā, tika pieņems lēmums mainīt “Codex” vizuālo identitāti. Jaunais uzņēmuma pozicionējums ir pilna potenciāla programminženierija (P3), kas ir dažādu tehnoloģiju un jaunu ideju sinerģija, tostarp dažādu “start-up” virzienu meklējumi, kur programmatūra ir tikai daļa no šī procesa.
“Neskatoties uz to, ka uzņēmums ir salīdzinoši jauns – pieci gadi, tā izaugsme notikusi ļoti strauji, ļaujot izvirzīt jaunus biznesa mērķus. Savukārt, vizuālajam tēlam ir jāatbalsta uzņēmuma vīzija un misija. Ņemot vērā, ka “Codex” ambīcija ir kļūt par Baltijas vadošo zīmolu programminženierijas projektu īstenošanā – izstrādājot inovatīvus, efektīvus, pilna potenciāla digitālos risinājumus lokālajiem un reģionālajiem uzņēmumiem un organizācijām – tika pieņemts lēmums mainīt vizuālo identitāti, kas spilgtāk raksturo mūsu stratēģisko redzējumu,” zīmola maiņu skaidro U. Semeiks.
Jaunās identitātes mērķis ir uzsvērt plaša spektra risinājumu nozīmi – proti, pilna potenciāla programminženierija ir “Codex” būtības centrālais elements. Tā ir programmatūras izstrādes pieeja, kas apvieno uzņēmuma darbinieku zināšanas, ieguldīto laiku, efektīvākos tehnoloģiskos rīkus un atvērtu komunikāciju, lai sasniegu labāko rezultātu mums un mūsu klientiem. Tāpēc pilnveidotās vizuālās identitātes mērķis ir uzsvērt visa servisa cikla nozīmi, – sākot ar lielu datu apjomu apstrādi un lietderīgu izmantošanu, un beidzot ar tehnoloģiju modernizēšanu un biznesa procesu izmaiņām.
“Latvijā esošajā tirgus segmentā mēs esam stabils nozares spēlētājs, kas specializējas pielāgotas programmatūras izstrādes jomā, kur galvenie pasūtītāji ir valsts pārvaldes iestādes. Taču mēs vēlamies radīt arī paši savus produktus, kas būtu interesanti ne tikai vietējām, bet arī ārvalstu organizācijām. Tāpēc pieņēmām lēmumu veidot iekšējo biznesu inkubatoru ar mērķi radīt vairākus “start-up” tipa risinājumus,” nākotnes virzienus ieskicē U. Semeiks. Uzņēmums ir apņēmies arī iegūt ISO 9000 un ISO 27000 sertifikātus, kas apliecina konkrētu starptautiski atzītu standartu ievērošanu programmizstrādes jomā.
Lai sasniegtu izvirzītos mērķus, kā arī sekmētu uzņēmuma jaunās identitātes veiksmīgu ieviešanu praksē – vitāli svarīgs ir kompānijas intelektuālais resurss jeb profesionāls personāls. Vidējais uzņēmumā strādājošo skaits 2023. un 2022. gadā bija 64 darbinieki, taču uzņēmums jau tagad lūkojas personāla paplašināšanas virzienā.
Uzņēmuma pieeja ir vairāk koncentrēta gan uz pieredzējušu speciālistu, gan jaunu un enerģisku cilvēku piesaisti, kas vēl tikai sper savus pirmos soļus programmēšanas laukā, rīkojot t.s. “bootcamp” – mācību programmas, kas pielāgotas, lai apgūtu programmēšanas pamatprasmes un sagatavotu jaunos darbiniekus profesionālajai dzīvei, apvienojot teoriju un praktiskās iemaņas. Katram jaunajam darbiniekam pirmos trīs līdz sešus mēnešus tiek piesaistīts iekšējais mentors – pieredzējis kolēģis, kurš sniedz praktisku atbalstu ātrākai darba pienākumu apguvei.
Ņemot vērā, ka uzņēmums sniedz plašu pakalpojumu klāstu tieši valsts pārvaldes iestāžu sistēmām, kas bieži vien ir neviendabīgi būvētas un savienotas ar citu iestāžu, nereti atšķirīgām IT platformām, – būtiski ir jaunajiem speciālistiem attīstīt prasmes strādāt starp dažādām tehnoloģiskajām vidēm un platformām, lai nodrošinātu sekmīgu sistēmu integrāciju un savstarpēju datu apmaiņu. Šādu profesionālo iemaņu attīstīšana ir daļa no jaunā uzņēmuma pozicionējuma P3 jeb pilna potenciāla programminženierija, – savietojot un integrējot visdažādākās organizāciju IT sistēmas, kas ir viens no lielākajiem profesionālajiem izaicinājumiem.
Vieni no pēdējā laikā SIA “Codex” īstenotajiem projektiem valsts pārvaldē ir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras, Valsts zemes dienesta, Iekšlietu ministrijas informācijas centra, Labklājības ministrijas un citu valsts nozīmes informācijas sistēmu izstrāde, uzturēšana un/vai attīstība.