Īslandes valdībai patlaban cīnās, lai pārliecinātu likumdevējus apstiprināt vienošanos par 3.8 miljardu eiro atmaksu Lielbritānijas un Nīderlandes valdībām. Ja netiks panākta vienošanās par situācijas atrisināšanu, Īslandes pievienošanās Eiropas Savienībai (ES) varētu tikt apgrūtināta, ziņo AFP.
Pēc Īslandes bankas Icesave sabrukšanas Londona un Hāga kompensēja simtiem tūkstošu Lielbritānijas un Nīderlandes iedzīvotāju zaudēto naudu. Šī gada jūnijā Reikjavīka panāca vienošanos ar abām valstīm par 3.8 miljardu eiro atmaksu, lai segtu Lielbritānijas un Nīderlandes izdevumus saistībā ar Icesave sabrukšanu. Vienošanās paredz 3.8 miljardu eiro lielo summu atdod līdz 2023. gadam.
Šim darījumam zaļo gaismu vēl jādod Īslandes parlamentam, taču tā kā debates par šādu darījumu ir «uzkarsušas», valdībai varētu nākties krietni pacīnīties, lai gūtu vairākuma atbalstu.
Vairāki kreisi noskaņotie politiskie spēki draudējuši, ka pievienosies opozīcijai, lai nepieļautu minēto darījumu.
Patlaban vēl nav noteikts datums parlamenta balsošanai, taču tiek lēsts, ka tā varētu notikt šīs nedēļas beigās vai nākamās nedēļas sākumā.
Hāga draudējusi sarežģīt Īslandes pievienošanos ES, ja Icesave problēmai netiks rasts atrisinājums.
Icesave bija vairāk nekā 320 tūkst. klientu no Lielbritānijas un Nīderlandes. Pēc Icesave mātes uzņēmuma Landsbanki nacionalizācijas pērn oktobrī visi Icesave konti tika iesaldēti, līdz ar ko Lielbritānijas un Nīderlandes iedzīvotāji zaudēja savus uzkrājumus.
Īslandē patlaban notiek samērā plašas demonstrācijas, kas vērstas pret valdības plānu atmaksāt Lielbritānijai un Nīderlandei 3.8 miljardus lielo summu. Ņemot vērā, ka Īslandē dzīvo 319 tūkst. iedzīvotāju, atmaksājamā summa būtu 12 tūkst. eiro uz katru valsts iedzīvotāju jeb 40% no Īslandes iekšzemes kopprodukta.