Īslande ir vērsusies pie vairāku valstu valdībām aicinot kādu no tām pieteikties būt par starpnieku Īslandes sarunām ar Nīderlandi un Lielbritāniju par 3.8 miljardu eiro lielā parāda atmaksu, ziņo CNBC.
Visdrīzāk šo lomu varētu pildīt Norvēģija. Oslo 1970. gados jau iesaistījās Reikjavīkas sarunās ar Londonu saistībā ar «mencu kariem» par zvejas atļaujām.
Taču Norvēģijas Ārlietu ministrija norādījusi, ka pagaidām Oslo vēl nav aicināta būt par starpnieku, lai gan pilsētai ir labas attiecības ar Reikjavīku. Arī Īslandes Ārlietu ministrija nekādus komentārus pagaidām nesniedz.
Jau ziņots, ka Īslande ir parādā naudu Lielbritānijai un Nīderlandei par zaudējumiem, kuri radušies saistībā ar Icesave «sabrukšanu» 2008. gada nogalē. Janvāra sākumā Īslandes prezidents atteicās parakstīt dokumentu, kas ļautu Lielbritānijai un Nīderlandei saņemt naudu, kurus valstis ieguldījušas savu pilsoņu zaudējumu kompensēšanai. Tāpēc tagad valstī paredzēts šo jautājumu lemt referendumā, kuru paredzēts rīkot šogad 6. martā.
Īslandes valdībā izskatījusi iespēju atsaukt iepriekšējo Icesave likumprojektu un kopā ar Lielbritānijas un Nīderlandes valdībām no jauna sēsties pie sarunu galda, lai izstrādātu jaunu vienošanos.
Pagaidām Nīderlande un Lielbritānija nav devušas savu akceptu par sarunu atsākšanu, turklāt Nīderlandes finanšu ministrs izteicies, ka viņa pārstāvētā valsts neuzsākšot nekādas jaunas sarunas Icesave lietā.
Jau ziņots, ka referenduma gadījumā, visticamāk, iepriekš izstrādāto likumprojektu Īslandes iedzīvotāji noraidīs. Par to liecina veiktās sabiedrības aptaujas, kas norāda, ka lielākā daļa valsts iedzīvotāju neatbalsta naudas atmaksu abām valstīm.