Nesen pārlapoju skaistu kalendāru ar Māra Subača zīmējumiem un domu graudiem. Viens no tiem uzrunāja sevišķi. Uz dzeltena fona zem ziedu ieskauta cilvēciņa, kuru vēro divi eņģeļi, vienkāršiem vārdiem uzrakstīta visiem zināma, bet reti formulēta patiesība. «Neviens nezina, kā ir pareizi, iekams kaut kas nav izdarīts nepareizi.» To var attiecināt teju uz katru dzīves jomu, bet man kā cilvēkam ar saknēm apdrošināšanā, tas pirmkārt asociējās ar manu nozari.
Ziedu ieskautais cilvēciņš vasaras laikā vedina domāt par mieru, izklaidi, atpūtu un relaksāciju. Un tik tiešām – ar katru gadu lielāki un mazāki izklaides pasākumi mūsu valstī, pilsētās un uzņēmumos kļūst aizvien vairāk. Dažādi festivāli, pilsētu svētki un korporatīvie pasākumi. Notikumi, kas ir saistīti ar atpūtu un relaksāciju, kas, protams, katram izpaužas nedaudz citādāk. Tomēr ne viss ir tik skaisti, kā sākumā izskatās vai kā gribētos. Par to atgādināja šonedēļ izskanējušais paziņojums, ka viens no Latvijas lielākajiem mūzikas festivāliem, dažas dienas pirms tā norises, pēkšņi maina savu norises laiku un vietu1. Atmiņā tas atsauca pagājušā gada notikumus Salacgrīvas festivālā, kad cilvēki saindējās ar pārtiku2, bet Liepājas pludmalē notiekošajā pasākumā 2010. gadā sagāzās viena no skatuvēm3. Līdz ar to rodas jautājumi – kas jāzina apmeklējot publiskos pasākumus un kā rīkoties, ja tomēr atgadās kas neparedzēts?
Pirmkārt, līdzīgi kā mākslinieka Subača formulētā patiesībā, ir jāatgādina svarīgs, bet visiem zināms faktors. Jo lielāks cilvēku daudzums vienkopus, jo lielāka iespējamība dažādiem nelaimes gadījumiem. Sevišķi, ja šī atrašanās vienkopus ir saistīta ar saviļņojošām emocijām un tikpat reibinošiem relaksācijas līdzekļiem. Tas nozīmē, ka jebkurā gadījumā, neatkarīgi no spēcīgas vēlmes ļauties notikumu pašplūsmai, jāievēro elementāri priekšnosacījumi, lai atpūta būtu izdevusies. Otrkārt, ja tomēr gadās kāda ķibele, jāatceras, ka ikviena publiska pasākuma saskaņošanai ir nepieciešama obligātā civiltiesiskā apdrošināšana4. Tas nozīmē, ka festivāla organizators ir apdrošinājies pret nodarītajiem zaudējumiem apmeklētāju veselībai un mantai.
Tādos gadījumos, ja sagāzusies skatuve vai apgāzusies skanda sabojā pasākuma apmeklētāju mantas vai apēsts kebabs rada traucējumus veselībai, tad cietušajam ir tiesības saņemt radušos zaudējumu atlīdzību. Kā rīkoties šādos gadījumos? Pirmkārt, lai izvairītos no iespējamiem pārpratumiem iesakām cietušajai personai nekavējoties vērsties pie pasākuma organizatora ar rakstisku pretenziju. Negadījums ir jāapraksta pēc iespējas detalizētāk, jo šis dokuments būs par pamatu apstākļu fiksēšanai un noskaidrošanai un tālākai apdrošināšanas kompānijas rīcībai atlīdzības izmaksu aprēķināšanai. Otrkārt, jāatceras, ka pretenzija ir jāiesniedz nekavējoties, tiklīdz tas ir iespējams. Ievērojot šo vienkāršo procedūru, ir iespējams saņemt atlīdzību par zaudējumiem, kas radušies veselībai vai mantai.
Tomēr šeit ir būtiska nianse. Ja traucējumus veselībai vai zaudējumus mantai ir nodarījusi organizatora apakšnomnieks, piemēram, pārtikas tirgotājs, tad atbildība jāuzņemas šim uzņēmumam. Tas nozīmē, ka festivālu organizatoriem vajadzētu no saviem apakšnomniekiem pieprasīt CTA polises, lai nelaimes gadījumu rezultātā būtu pārliecināti, ka pasākumu apmeklētājiem tiks atlīdzināti radušies zaudējumi. Būtībā, tas ir pašu organizatoru interesēs, jo cik daudzi vēlētos atpūsties organizētos notikumos, kur pastāv iespējamība, tikt, piemēram, savainotiem?
Ievadā minētais zīmējums ļoti precīzi ilustrē kādu nozīmīgu lietu – lai cilvēks ziedu ieskauts varētu atpūsties, ir nepieciešami divi eņģeļi, divas lietas, kas pasargā. Viena no tām ir situācijas novērtēšana un elementāru priekšnosacījumu izpilde, ja nu tomēr kaut kas notiek. Kā arī izpratne, kā rīkoties, ja kaut kas atgadās. Savukārt otra vairs nav atkarīga vien no mums pašiem. Ceru, ka aizvadītajos gados esam redzējuši un lasījuši par pietiekami daudz nepareizi izdarītām lietām, lai nu jau paši spētu rīkoties pareizi. Lai skaistiem pasākumiem un notikumiem bagāta vasara!