Pievienotās vērtības nodokli (PVN) nav nepieciešams samazināt. Tas nedos neko tādu, ko mēs jutīsim savos maciņos, raidījumā Dienas rīts sacīja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe.
Viņa norādīja, ka PVN samazināšana par vienu procentu pārtikas cenām neko nedos, bet pati nodokļa samazināšana ir politisks arguments. Pašlaik pārtikas cenu kāpums netiekot prognozēts. Taču negaidīti notikumi pasaulē – dabas katastrofas – var cenas izmainīt. «Latvijā kopumā pārtikas produktu cenas nav atšķirīgas no pasaules, jo esam maza valsts un esam cenas ņēmēji,» skaidroja I. Gulbe.
Viņa skaidroja, ka pārtikas tirgū ir liela konkurence. «Latvija nav slēgtais tirgus. Latvijas ražotāji konkurē ar Lietuvas, Vācijas un Polijas ražotājiem – tikko tur ir lētāk, tirgotāji pērk tur,» akcentēja I. Gulbe.
Centra vadītāja apliecināja, ka Latvijas pārtikas ražotāji ir ļoti eksportspējīgi. «Mūsu ražotāji ir lieli un spēcīgi, un viņiem ar vietējo tirgu nepietiek,» sacīja I. Gulbe. Latvijā ražotie pārtikas produkti galvenokārt tiek eksportēti uz Eiropas Savienības valstīm, taču ražotāji apgūst arī aizvien jaunus tirgus. «Mūsu produkti tiek tirgoti gan arābu valstīs, gan Āfrikā. Graudi tiek krauti kuģos un vesti pa visu pasauli, piena produkti – Marokā un Lībijā,» sacīja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja. Viņa arī uzsvēra, ka katru gadu notiek pārtikas eksporta diversifikācija – Latvijas ražotāji atrodot jaunus tirgus. Šo procesu viņa ilustrēja ar piemēru, kad Krievija aizliedza dzīvu cūku importu, bet Latvijas ražotāji atrada jaunus noieta tirgus.
Db.lv jau vēstīja, ka Finanšu ministrija iecerējusi no šā gada 1. jūlija PVN samazināt līdz 21%, bet INN ar nākamā gada 1. janvāri līdz 24%. Ministrija skaidro, ka ar šādu rosinājumu nākusi klajā, jo Latvijas ekonomika ir augusi straujāk un šā gada nodokļu, tai skaitā, PVN ieņēmumu rezultāti un prognozes šim un turpmākajiem gadiem liecinot par to, ka ieņēmumu plāns tiks pārpildīts, radot fiskālo iespēju realizēt papildu ieņēmumu vai izdevumu pasākumus.