Latvijas sabiedrībā bieži dzirdētais apgalvojums, ka «grieķi ir slinki», viņos pašos raisa vien sašutuma pilnu reakciju. Latvijas goda konsuls Pirejā Antonio Halaris, izdzirdējis šo apgalvojumu, spēja vien izsaukties: «Tas ir idiotisms! Teju katrs grieķis strādā vismaz divos, ja ne trijos darbos, lai spētu savilkt kopā galus. Kā izpaužas mūsu slinkums? Kur ir fakti, kas to apliecinātu?»
To raksta Latvijas Avīzes žurnāliste Ilze Rūtenberga-Bērziņa, kura devusies uz šo valsti, lai pētītu tur notiekošo.
«Grieķis gadā vidēji strādā 1700 stundas, savukārt vācietis – 1540. Kurš tad te ir tas slinkais?» vaicājis Grieķijas Tirdzniecības kameras ģenerālsekretārs Spiross Korkidis. «Problēma ir tā, ka mums nepietiek darba vietu, kurās cilvēki varētu strādāt,» viņš skaidrojis. Šābrīža risinājumus Korkidis sauc vairākus, taču pārliecība par to izdošanos viņa balsī gan nav jaušama, secinājusi žurnāliste: «Vispirms būtu jāsamazina pievienotās vērtības nodoklis no 23% līdz 19%, kā arī no 13% līdz 9% iedzīvotāju pārtikas grozam, lai tādējādi mazinātu inflāciju un dotu grieķu ģimenēm iespēju iegādāties dzīvošanai nepieciešamākās preces. Otrkārt, būtu jāturpina samazināt nodokļu līmeni, jo tagad dažādos nodokļos uzņēmējiem «aiziet» 38 – 48%. Iedomājieties – mums ir vismaz 10 dažādi papildu nodokļi, kas radīti tikai šogad, un vēl 20 gaidāmi nākamgad.»
Grieķi cer, ka, samazinot nodokļu slogu, varētu stimulēt mazos un vidējos uzņēmējus pieņemt darbā kaut vienu bezdarbnieku.
«Ja kaut 30% šo uzņēmēju pieņemtu darbā bezdarbniekus, tiktu radītas 2500 jaunas darba vietas. Ieguvēja noteikti būtu arī valsts, jo viena cilvēka nodarbināšana gadā kompānijai izmaksā 13 500 eiro, savukārt valstij bezdarbnieka uzturēšanai jātērē 5500 eiro gadā,» uzsvēris Korkidis.
Šos priekšlikumus Tirdzniecības kamera iesniegusi arī valdībai. Tomēr Korkidis atzinis: radies iespaids, ka tā dēvētajai «troikai» – Starptautiskajam valūtas fondam (SVF), Eiropas Centrālajai bankai (ECB) un Eiropas Savienībai (ES) – ir citi plāni attiecībā uz Grieķiju. «Pašlaik šķiet, ka viņiem ir tikai viens piedāvājums jebkuras valsts problēmas risināšanai un viņi nesaprot, ka katrai valstij varētu būt savas īpatnības,» uzskata Korkidis. «Piemēram, mums vairs nav savas valūtas, ko devalvējot varētu atrisināt problēmas. Tāpēc jebkuri pasākumi, ko viņi cenšas šeit īstenot, mūsu ekonomikā nedarbojas un viss kļūst tikai sliktāk,» viņš sūdzējies. Vīrietis arī norādījis, ka sabiedrība nav informēta par to, kas tieši rakstīts Grieķijas valdības un «troikas» noslēgtajā memorandā, jo viss noticis pēc viņu spiediena, kas palielinās, pietuvojoties nākamās aizdevuma daļas saņemšanas brīdim.
Savukārt daudz piesaukto Grieķijas maksātnespējas pasludināšanu Tirdzniecības kamerā neuzskata par risinājumu. «Risinājums ir palikšana eirozonā, bet pats galvenais – ieguldījumu piesaiste un nedārgu aizdevumu pieejamība. To, ko Grieķijai piedāvā SVF, – aizdevums ar 3,5% – un ES – ar 5,5%, es neuzskatu par palīdzību. Ikvienu, kurš nāk ar ieguldījumiem jebkurā nozarē, es uzskatu par draugu, bet ES, manuprāt, ar Grieķiju eksperimentē jau no paša sākuma. Mēs esam maza ekonomika, un, šādi eksperimentējot, viņi var redzēt, kādas sekas būtu lielākās valstīs, piemēram, Spānijā vai Itālijā.» Kā S. Korkidis, tā A. Halaris ir pārliecināti, ka Grieķija ir tikai spēlmantiņa lielo ES dalībvalstu rokās.
Db.lv jau rakstīja, ka pagājušajā nedēļā valsts parlaments apstiprināja jauno valdības piedāvāto taupības pasākumu paketi, kuras mērķis ir pārliecināt starptautiskos aizdevējus par Atēnu stingro apņēmību stabilizēt savu finanšu sistēmu.