Eiropas Komisija (EK) vērsusies pie Grieķijas ar aicinājumu samazināt valstī noteikto minimālo mēnešalgu, kas šajā uz bankrota sliekšņa esošajā eirozonas valstī noteikta 750 eiro jeb aptuveni 530 latu apmērā, vēsta AFP.
Grieķijā minimālā mēnešalga ir krietni lielāka nekā citās līdzvērtīgās Eiropas Savienības (ES) ekonomikās, savu aicinājumu pamato EK, norādot, ka minimālās mēnešalgas samazinājums nepieciešams, lai mazinātu bezdarba līmeni, kas valstī ir 16% apmērā.
«Minimālais atalgojums [Grieķijā] ir augstāks nekā citās ekonomiski līdzvērtīgajās [ES] dalībvalstīs, un sociālajiem partneriem vajadzētu redzēt, vai tas ir šķērslis jaunu darbavietu radīšanā,» norādīji EK pārstāvis Matiass Morss (Matthias Mors).
Tajā pat laikā Grieķijas arodbiedrības iebilst pret šādu soli, skaidrojot, ka dzīvošanas izmaksas Atēnās ir daudz lielākas nekā citās ES valstīs.
Jāpiemin, ka, piemēram, Latvijā minimālā mēnešalga patlaban ir 200 lati, turklāt arī nākamgad tās apmēru nav plānots palielināt. Arī Igaunijā, kas ar saviem ieguldījumiem piedalās eirozonas krīzes risināšanā, palīdzot arī pieminētajai Grieķijai, mināmālais atalgojums mēnesī ir 200 latu apmērā (278 eiro).
Grieķijas Finanšu ministrija prognozē, ka šogad valsts ekonomika saruks par 5,5%, kas ir daudz straujāka lejupslīde, nekā iepriekš prognozētie 3,8%.
Jau vēstīts, ka Grieķija paziņojusi, ka tā 2011. un 2012. gadā samazinās budžeta deficītu, bet vienlaikus atzinusi, ka nespēs sasniegt Eiropas Savienības (ES) un Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) nospraustos mērķus. Saskaņā ar prognozēm 2011. gadā valsts budžeta deficīts būs 8,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas ir mazāk nekā 2010.gadā, kad tas bija 10,5% no IKP. Taču minētais skaitlis ir lielāks nekā mērķis - 7,6% no IKP. Valdība, kas pieņēma 2012. gada budžeta projektu, mērķu nesasniegšanā vaino recesijas padziļināšanos.
Taču neskatoties uz to, Eiropas Savienība, Starptautiskais Valūtas fonds un Eiropas Centrālā banka pavēstījušas, ka Grieķija, visticamāk, saņems papildus glābšanas naudu astoņu miljardu eiro apmērā, tādējādi izvairoties no bankrota.