«Man neviens mūžā nav nozadzis tik daudz naudas kā to plāno izdarīt Grieķijas valdība,» saka Latvijas investore Līga Puriņa. Viņa ir viena no apmēram desmit privātajiem investoriem no Latvijas, kas spiesti zaudēt vairāk par pusi savu investīciju Grieķijas obligācijās.
Jautāta, kā gan bijusī Parex bankas viceprezidente, kas turklāt bijusi tieši eksperte risku pārvaldības jautājumos, nav nosargājusi savu naudu, L. Puriņa atzīst: «Biju propagandas apstulbota. Likās, ka ir taču Eiropas Savienība, tiks dibināts reāls glābšanas fonds un mehānisms, kā norēķināties ar privātajiem kreditoriem, ka liks veikt visādas samazināšanas un saīsināšanas kā Latvijā.» Kā zināms, tas nav noticis.
Līdz ar piespiedu Grieķijas parāda norakstīšanu privātajiem investoriem Puriņa iepazinusies ar citiem investoriem no Latvijas līdzīgā situācijā. «Normālam investoram šāds zaudējums nav nekāda katastrofa,» viņa saka. «Tiem, kas veic šādas investīcijas, ir sabalansēts ieguldījumu portfelis, tā nav mūsu vienīgā nauda, ko esam ieguldījuši tikai Grieķijā.» Tomēr tieši mazo investoru skatījums uz Grieķijā notiekošo varētu būt reālistisks, «jo kad tu zaudē savu naudu, tad tu skaties uz to pēc būtības nevis no augsta morāles plaukta.»
Puriņa un citi tagad ar atpakaļejošu datumu līgumos iekļautajam kolektīvās rīcības nosacījumam pakļautie no Latvijas bija cerējuši, ka sliktākajā gadījumā parāds tiks pārstrukturēts uz ilgāku termiņu un Grieķija norēķināsies kaut vai ar savu valsts aktīvu pārdošanu. «Grieķiem tie ir mērāmi simtos miljardu. Sākumā viņi solīja rīkot privatizācijas programmu par 50 miljardiem eiro, bet tā nenotika,» saka Puriņa.
Grieķijā pēc būtības nav notikušas arī solītās reformas. «Reāli arī valsts darbiniekus viņi neatlaida, bet izveidoja darbinieku banku, solītie algas samazinājumi salīdzinoši ir niecīgi. Tātad grieķi kā tautas izvēlējās nepildīt saistības pret aizdevējiem,» komentē Puriņa.
The New York Times pēta Kalifornijas individuālo – ne institucionālo – investoru kompānijas Franklin Templeton Investments (FTI) pēdējā laika praksi, iegādājoties riskanto eirozonas valstu obligācijas, kuru vērtība bija krasi kritusies. Kopumā pāri par 220 miljardus dolāru pārvaldošā kompānija pērnā gada beigās ASV iestādēm uzrādījusi savā īpašumā esošās Īrijas obligācijas 2,5 miljardu dolāru vērtībā.
Thomson Reuters gan lēš, ka kopējais īru parādzīmju apjoms viņiem ir 7,2 miljardu dolāru vērtībā, jo kompānija uzrādījusi tikai ASV reģistrētā Templeton Global Bond Fund daļu.Kompānijas analītiķu komandu pārraugošais Maikls Hasentabs The Wall Street Journal pērn rudenī savu optimismu pret Īriju pamatoja ar sāpīgo algu samazinājumu, ko veica īri un kas ir cēlis to ekonomikas konkurētspēju.