Vides aizstāvju organizācija Greenpeace apsūdzējusi lielākās pasaules IT kompānijas «netīru» resursu izmantošanā, lai nodrošinātu mākoņskaitļošanas pakalpojumus.
Organizācijas pētījumā «How Clean is Your Cloud» Apple, Microsoft, IBM, Amazon un Twitter atzīmētas kā kompānijas, kuras mākoņskaitļošanu uztur ar «netīriem» resursiem – izmantojot ogles savu datu centru darbības nodrošināšanai.
«Apple mākoņskaitļošanas pakalpojuma nodrošināšanai izmanto «netīru» enerģiju, galvenokārt ogles,» norāda Greanpeace. «Tā noteikti nav lieta, kuru jūs sagaidat no kompānijas, kas aicina mūs domāt savādāk.»
Savukārt tehnoloģiju milži Facebook, Google un Yahoo esot nozares līderi atjaunojamo energoresursu izmantošanā. Tā, piemēram, sociālais tīkls Facebook Zviedrijā ceļot datu centru, kurā 100% patērētās enerģijas nāks no atkārtoti izmantojamiem dabas resursiem.
Atbildot uz Greenpeace kritiku, kompānija Apple pavēstījusi, ka tās topošais datu centrs Kalifornijā būs «pasaulē videi draudzīgākais», bet vides aktīvistu aprēķini esot «mežonīgi pārspīlēti», raksta The Guardian. Līdzīgu viedokli pauda arī Amazon, kuras pārstāvji norādījuši, ka Greenpeace slēdzieni balstīti uz spekulācijām un neprecīziem datiem.
Greenpeace kritizējusi arī nozari kopumā. Organizācija norāda, ka kompāniju datu centru uzturēšana palielina energopatēriņu, kas veicina apkārtējās vides piesārņošanu. Greenpeace dati liecina, ka IT kompāniju datu centru nodrošināšanai tiek izmantoti 2% ASV patērētās elektrības un šim īpatsvaram ir tendence palielināties.
Db.lv jau vēstīja, ka Greenpeace aizvadītā gada nogalē izveidoja sarakstu ar videi draudzīgākajām pasaules tehnoloģiju kompānijām. Saraksta augšgalā iekļuva Hewlett – Packard (HP), Dell un Nokia. Apple Greenpeace sarakstā ieņēma ceturto vietu. Vides aizstāvji atzina, ka Apple pievērš lielu uzmanību videi draudzīgiem produktiem, tomēr kompānijai mazāk svarīga šķiet «tīras» enerģijas izmantošana ražošanas procesā.
Zemāko reitingu Greanpeace sarakstā ieguva BlackBerry viedtālruņu ražotājs kanādiešu Research In Motion (RIM), kā arī kompānijas Toshiba un LG Electronics.