Izvēloties mākoņskaitļošanas pakalpojumus, lietotājiem vajadzētu ņemt vērā tehnoloģiju spēju tikt galā ar dažādiem draudiem, šifrēšanas iespējas un pakalpojuma sniedzēja atbilstību drošības prasībām , ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Mākoņskaitļošana ir datu pārstrādes forma, kas pēc būtības var aizstāt datu uzglabāšanas infrastruktūras izvietošanu uzņēmumu telpās. Līdz ar to nav būtisku atšķirību starp datu drošības un konfidencialitātes prasībām datu uzglabāšanas iekārtām uzņēmumu telpās un mākoņos, DB norāda Microsoft Centrālās Eiropas un Austrumeiropas reģiona vadītājs sabiedrības drošības un aizsardzības jautājumos Roberts Kosla. Mākoņskaitļošanas pakalpojumu sniedzējiem jāsaprot un jāatbilst lietotāju prasībām, tāpat kā par to rūpējas IT administratori, kas apkalpo ierīces uzņēmumos. Tādēļ mākoņskaitļošanas pakalpojumu sniedzējiem ir svarīgi atbilst pakalpojumu un regulatoru prasībām. Izvēloties šos pakalpojumus, lietotājiem vajadzētu ņemt vērā tehnoloģiju spēju tikt galā ar dažādiem draudiem, šifrēšanas iespējas, uzstādīšanas sarežģītību, atbilstību drošības prasībām, īpaši starptautiskajiem standartiem un neatkarīgu drošības ekspertu vērtējumu par attiecīgo tehnoloģiju, uzskaitīja R. Kosla.
Vairāki modeļi
«Mākoņošanai ir vairāki modeļi. Kad cilvēki par to runā, tad it kā par kaut kādu vienu mākoni, bet tāda jau nemaz nav. Ir datu mākoņi, kas tiek nodrošināti tikai noteiktām organizācijām. Un dažkārt tās ir dalītās platformas visdažādākajos izkārtojumos un kombinācijās. Pamatā mākonis nozīmē lietotāju starpā dalītu informācijas infrastruktūru un vidi. Dažādi ir dalīšanās modeļi – tas var notikt vienas organizācijas robežās vai kopienas robežās, vai plašāk,» DB skaidro IBM kiberdrošības izlūkošanas pakalpojumu globālais vadītājs Niks Kolmans. Jautājums mākoņa jomā, pēc viņa novērojumiem, ir viens – vai, izmantojot mākoņdatu pakalpojumus, lietotājs ir pārliecinājies par datu drošības prasībām un par to, ko pakalpojumu nodrošinātājs šai sakarā dara. «Piemēram, kāda neliela juristu kompānija mums sacīja, ka, pārceļoties mākonī, viņiem ir daudz augstāks datu drošības līmenis, jo pirms tam viņiem bija kāds čalis, kas kaut ko šai ziņā darīja, bet nevienam nebija pilnīgi skaidrs, ko viņš dara. Pārceļot datus mākonī, viņiem ir sertificēti, neatkarīgi auditēti un saprotami procesi un režīmi, kas kurā brīdī ar viņu datiem notiek. Pēc viņu vārdiem atšķirība starp čali vienā istabā viņu pašu ēkā un mūsu datu centru ar integrētu drošības sistēmu ir divas pilnīgi atšķirīgas lietas. Ar to es gribu teikt, ka jums jābūt specifiskām prasībām – kādi datu uzglabāšanas un procesu pakalpojumi jums ir vajadzīgi, un tad varēsit pielietot arī patiešām spēcīgu mākoņdatu modeli kā procesu kvalitātes, tā drošības ziņā.
Visu rakstu Mākonis un tā drošības spilvens lasiet 9. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.