Pirms Jaunā gada izsludinātajā Gada vārda, nevārda, spārnotā teiciena un šoreiz arī Gada savārstījuma meklēšanā jau saņemti vairāki simti ieteikumu. Uz Gada vārda titulu jau otro gadu pretendē arī "Cūkmens".
Par to Db.lv informēja Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas koordinatore Maija Sinka.
Šogad īpaši populāra esot polītiskā, sabiedriskā un filozofiskā tematika. Visvairāk kandidātu izvirzīts uz Gada spārnotā teiciena un Gada nevārda nosaukumu.
Gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena meklēšana, ko rīko Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību un Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisiju, notiek jau ceturto gadu. Šoreiz tiek meklēts arī Gada savārstījums – nesakarīgākais nopietni domātais teikums vai vārdkopa.
Ieteikumus šim konkursam ar attiecīgu norādi vēl var iesūtīt līdz pirmdienai, 2007. gada 15. janvārim, rakstot Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopai Merķeļa ielā 13, Rīga, LV-1050, vai uz elektroniskā pasta adresi [email protected].
No līdz šim iesūtītajiem ierosinājumiem īpašu uzmanību guvuši, piemēram, šādi (tikai starprezultāti):
No vārdiem, kas ieteikti par Gada nevārda kandidātiem, minami:
"hendlings" (piemēram, vārdkopā "mazuļa hendlings", kas nozīmē bērna auklēšanu)
"točka, krutka"
"robežlīgums
"samits"
"kapacitāte" (nevietā lietots)
"izaicinājums" (nevietā lietots)
"da jebkas", "da jebkur" utt.
"pozitīvisma kampaņa"
No 2006. gadā plaši lietotiem vārdiem, kas ieteikti par Gada vārda kandidātiem:
"meklis" (reizēm, bet vēl pareti lietots "meklētājprogrammas" vietā)
"labrocis" (īstenībā jau sen lietots vārds, kas ir pretējs "kreilim")
"kārkluvārdi" atbilstoši "kārkluvācieši"
"cūkmens" (izvirzīts otro gadu pēc kārtas)
"batjka", "baķka" (jaunā nozīmē, kas parādījās sakarā ar jūrmalgeitas sarunām)
No pagaidām nedaudzajiem Gada spārnotā teiciena kandidātiem minami:
"Aicinu uz Sarkano glāzi" (radies no pārteikšanās Saeimas sēdē)
"paņēma un uzmeta" (no jūrmalgeitas sarunām)
Ineses Aizstrautas "Darbi nekad nebeidzas"
Vārdu salikumi "balta lapa", "ierindas biedrs", "likumīgais zaglis"
No pagaidām nedaudzajiem Gada savārstījuma kandidātiem:
"smukās saiņošanas brigāde veikalā Olimpija",
"ārpus biroja atrašanās automātiskā atbilde"
"zemesgabala zem Latvijas Pasta centrālās ēkas Stacijas laukumā vērtība noteikta nekorekti"
Par akciju
Līdzīgas akcijas, kuru mērķis ir veicināt sabiedrības uzmanību valodas saturiskai un formālai tīrībai, ik gadu notiek daudzās valstīs, arī Vācijā un ASV.
Latvijā pirmo reizi tāda akcija notika 2003. gadā, kad par gada vārdu kļuva "zīmols" (kas aizstājis anglisko "brandu" vai "brendu"), par nevārdu – "eiro" (tā nelokāmības dēļ) un par spārnoto teicienu – vārdkopa "zelta rokas" ar jaunu, negatīvu nozmi.
Par 2004. gada vārdu kļuva "mēstule" (angliskā vārda "spams" vietā), par nevārdu – "māsterplāns" (ieteikts to aizstāt ar vārdu "virsplāns" vai "dižplāns") un par spārnoto teicienu – "valsts deg zilās ugunīs" (ar nozīmi ‘valstī krīze’).
Par 2005. gada vārdu kļuva Anšlava Eglīša "smacenis" (angliskā vārda "smogs" vietā), par nevārdu – "centrs" nevajadzīgi plaši sastopamā nozīmē ‘liela vai maza vieta, kur kaut kas notiek’ (tirgotava, kopētava u.tml.) un par spārnoto teicienu – "vanags noknāba cālīti".
Skaidrojums:
Gada vārds – spilgtākais un trāpīgākais vārds, kas pirmo reizi izskanējis, kļuvis populārs vai populāitāti atguvis 2006. gadā.
Gada nevārds – nejēdzīgākais darinājums vai nevajadzīgākais svešķermenis, kas valodā parādījies vai manāmi izplatījies 2006. gadā, vai arī jau pazīstams vārds, kas šajā gadā plaši lietots ar visneiederīgāk vai visnevajadzīgāk sagrozītu nozīmi (piemēram, pēc citu valodu parauga).
Gada spārnotais teiciens – spilgtākais vai dīvainākais teiciens, kas īpaši bieži lietots vai sevišķi pamanīts 2006. gadā.
Gada savārstījums – nesakarīgākais vārdu virknējums, kas nopietni domātā tekstā dzirdēts vai lasīts 2006. gadā.
Sūtītāji aicināti, ja iespējams, norādīt, kur vārds vai teiciens dzirdēts, kādā publikācijā tas lasīts un kādā sakarībā lietots. Vēlams minēt sūtītāja vārdu, uzvārdu un adresi.
Žūrijā pārstāvji no RLB Latviešu valodas attīstības kopas, LZA Terminoloģijas komisijas un Latvijas Rakstnieku savienības.