Vairāk nekā 51 000 cilvēku pieteikušies uz pirmo ES ierēdņu atlases konkursu, kas notiks saskaņā ar jauno sistēmu, ko pagājušā mēnesī uzsāka Eiropas Personāla atlases birojs.
Šīs atlases kārtas kandidātu vidējais vecums ir 32,6 gadi, 53,5 % kandidātu ir sievietes un 46,5 % – vīrieši. Visvairāk kandidātu (56,4 %) izvēlējušies Eiropas publiskās administrācijas jomu, 14,2 % — jurisprudences jomu, 12,4 % — ekonomikas jomu, 11,4 % — informācijas un komunikāciju tehnoloģijas jomu un 5,7 % — revīzijas jomu.
Kandidātu testēšana sākās 6. aprīlī un turpināsies līdz 21. maijam. Priekšatlases testi notiks centros visā ES, kā arī valstīs ārpus ES. Pirmo reizi testēšanas centri tika izveidoti ārpus ES, atzīstot to, ka daudzi eiropieši devušies ārpus Eiropas, lai mācītos un strādātu. Ņujorkā bija 389 kandidāti, Ķīnā – 137 kandidāti un Austrālijā – 55 kandidāti.
Pārbaudījumi novērtējuma centros notiks no septembra līdz novembrim kandidātiem, kuri ir bijuši veiksmīgi priekšatlases testos, un veiksmīgo kandidātu rezerves saraksti būs pieejami pirms Ziemassvētkiem.
Jaunā sistēma paredz ikgadēju konkursu rīkošanu vispieprasītākajiem darba veidiem, tādējādi dodot kandidātiem iespēju efektīvāk plānot pieteikumu iesniegšanu un palīdzot ES iestādēm veikt cilvēkresursu stratēģisku plānošanu. Tā ir ātrāka un efektīvāka, un ar mazāk starpposmiem nekā iepriekšējā. Atlases procedūrā galveno uzmanību pievērsīs nevis zināšanu, bet gan prasmju pārbaudei, jo pieredze liecina, ka tas ir labākais turpmākā darba snieguma rādītājs.
Ikgadējos konkursus turpmāk rīkos trīs ciklos, proti, administratoriem, asistentiem un lingvistiem, ko papildinās atsevišķi speciālistu konkursi.
Lai izbeigtu situāciju, ka konkursu izturējušie kandidāti bieži vien gadiem ir iekļauti rezerves sarakstos, taču tā arī neatrod sev darba vietu, rezerves saraksti būs derīgi tikai vienu gadu līdz nākamā gada konkursa cikla beigām. Uz intervijām tiks aicināta lielākā daļa rezerves sarakstā iekļauto kandidātu. Dalībniekiem būs nodrošināta iespēja saņemt informāciju par viņu sniegumu konkursā, tādējādi izvairoties no ilgstošām pārsūdzības procedūrām.