Lietuvas tiesībsargāšanas iestādes vairāk nekā gadu ilgā izmeklēšanā atklājušas korupcijas shēmu valsts institūcijās, kas atbildīgas par teritoriju plānošanu un būvuzraudzību, ceturtdien paziņojuši Īpašās izmeklēšanas dienesta (STT) un Viļņas apgabala prokuratūras pārstāvji.
Izmeklēšanas gaitā konstatēts, ka valsts ierēdņi, izmantojot starpniekus, iespējams, ņēmuši kukuļus dažādās teritoriju plānošanas dokumentu izstrādes stadijās, preses konferencē pastāstījis STT Centrālās izmeklēšanas pārvaldes priekšnieks Darjus Balčūns.
Pirmstiesas izmeklēšanā šonedēļ vien veiktas vairāk nekā 170 kratīšanas, kurās atrasti pāri par 300 000 eiro skaidrā naudā. Operācijā piedalījušies pāri par simtu STT darbinieku no visas Lietuvas. Intensīvas operatīvās darbības veiktas Viļņas pilsētas pašvaldībā, Valsts teritoriju plānošanas inspekcijā, Darba inspekcijā, Nacionālajā zemes dienestā, Nacionālajā sabiedrības veselības centrā un asociācijā, kas rūpējas par vides pielāgošanu cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
Balčūns norādījis, ka tiek izmeklētas vairāk nekā pusotra simta noziedzīgu darbību, konstatēti pāri par 60 iespējamo aizdomās turēto, kuru skaitā ir 20 valsts ierēdņi, bet aizdomās turēto loks vēl varētu pieaugt.
Kā pirms tam paziņojis Viļņas mērs Remiģijs Šimašus, izmeklēšanā figurē arī vairāki galvaspilsētas pašvaldības darbinieki. Ziņu aģentūra BNS noskaidrojusi, ka izmeklēšanā minēti septiņi Viļņas pašvaldības darbinieki.
Šonedēļ aizturētas 25 personas, bet nevienai no tām kā drošības līdzeklis nav noteikts apcietinājums.
Pēc STT pārstāvja teiktā, izmeklēšanas gaitā tiks mēģināts noskaidrot, "vai valsts ierēdņi ņēmuši kukuļus par likumīgu darbību, vai arī mākslīgi radījuši birokrātiskus šķēršļus, tādējādi netieši provocējot dot kukuli vai to pieprasot". Kukuļu summa svārstījusies no dažiem simtiem līdz dažiem desmitiem tūkstošu eiro.
Kā norādījis Viļņas apgabala prokuratūras virsprokurors Justs Laucjus, nevienam no vairāk nekā diviem desmitiem kukuļdevēju aizdomās turētā statuss pagaidām nav noteikts.
Viņš atgādinājis, ka likums paredz atbrīvot no kriminālatbildības personu, kas apsolījusi dot kukuli personai, kura to pieprasījusi vai provocējusi uz kukuļa došanu, ja kukuļdevējs labprātīgi pēc iespējas īsākā laikā par kukuļošanas faktu informējis tiesībsargājošo iestādi. Prokurors aicinājis iespējamos kukuļdevējus atsaukties un vērsties pie STT.