Gada laikā Rīgā sakārtots 61 grausts, no tiem nojaucot 53 objektus, liecina Rīgas domes Īpašuma departamenta apkopotā informācija, ar kuru šodien iepazinās Pilsētas īpašuma komiteja. Pērnā gada 15. augustā Pilsētas īpašuma komiteja uzdeva departamentam sākt sistemātisku cīņu ar graustiem.
Gada laikā Rīgā ir pilnībā pabeigta 22 pašvaldības objektu demontāža, bet vēl 12 atrodas izpildes procesā. Triju objektu nojaukšanu apgrūtina tas, ka ar atbildīgajām iestādēm un komercsabiedrībām vēl nav līdz galam saskaņota inženierkomunikāciju atslēgšana.
Tāpat gada laikā, sadarbojoties ar īpašniekiem, sakārtoti 34 objekti, no tiem 31 ēka ir nojaukta, bet trīs – atjaunotas. Rīgas dome ir pieņēmusi lēmumus par 16 bīstamāko privātīpašniekiem piederošo objektu piespiedu sakārtošanu. Trijos gadījumos īpašnieki paši nojaukuši avārijas stāvoklī esošās būves vai tās sakārtojuši, vēl trijos gadījumos objektu nojaukšanu piespiedu kārtā veicis Īpašuma departaments, pārējos gadījumos darbi vēl nav pabeigti.
Kopumā darba grupa, kurā ir pārstāvji no Īpašuma departamenta, Rīgas pilsētas būvvaldes un būvinspekcijas, Rīgas pilsētas galvenā arhitekta biroja, Rīgas pašvaldības policijas un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas, izskatījusi jautājumus par 290 graustiem, kas ir aptuveni 70 % no visa graustu skaita Rīgā.
Pamatojoties uz darba grupas lēmumiem, Īpašuma departaments līdz 1. septembrim ir izdevis 42 administratīvos aktus par dubulta nekustamā īpašuma nodokļa likmes jeb 3 % no būvei piekritīgās zemes kadastrālās vērtības piemērošanu. Prognozējams, ka oktobra pirmajā pusē stāsies spēkā vēl 20 līdzīgi administratīvie akti. Vienlaikus Īpašuma departamenta speciālisti norāda, ka būtu apsverama iespēja nekustamā īpašuma nodokļa paaugstināto likumi piemērot arī daļēji apdzīvotām vai saimnieciskajā darbībā izmantojamām būvēm, ja tām ir vidi degradējoša ietekme.
Rīgas domes Īpašuma departamenta apzināto būvju uzskaitē patlaban ir 410 grausti - 28 pašvaldībai piederoši vai piekrītoši objekti, 13 ēkas, kurām īpašuma piederība nav zināma, 11 valsts īpašumi un 358 privātīpašumā esoši nami. No jauna ir radusies problēma, ka kredītiestādes, kuras pārņem maksātnespējīgo komersantu īpašumus, tos pienācīgi neuztur. Patlaban Rīgā identificētas 26 šādas ēkas.