Francija vēlas piešķirt jaunu impulsu Turcijas virzībai uz Eiropas Savienību (ES) un plāno atsākt sarunas par valsts pievienošanos ES, pavēstījis Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss.
Līdz šim Francija bija asi noskaņota par Turcijas iespējamo iestāšanos ES un tās iepriekšējais prezidents Nikolā Sarkozī izteicies, ka Turcijai nekad nevajadzētu pievienoties blokam. N. Sarkozī gan arī rosināja Turcijai piedāvāt kādu speciālu sadarbības modeli.
Sarunas par iestāšanos Eiropas Savienībā Trucija uzsāka 2005. gadā. Patlaban no 35 sarunu sadaļām noslēgtas tikai vienas. Pret Turcijas dalību ES iebilda ne tikai Francija, bet arī Kipra un Vācija, kuras valdība gan norāda, ka nav pret sarunām kā tādām. Pirms trīs gadiem sarunas par Turcijas iestāšanos ES tika apturētas.
Šāda situācija vairākkārt izraisījusi Ankaras sašutumu. Aizvadītajā nedēļā Turcijas premjers Tajips Erdogans pavēstīja, ka viņa valsts ES vietā varētu iestāties Šanhajas sadarbības organizācijām, vēsta Euobserver.
Plānots, ka sarunas tiks atsāktas nedēļas nogalē. Tāpat paredzēts, ka savu nostāju attiecībā uz Turcijas pievienošanos ES varētu mīkstināt arī Kipra, kurā svētdien tiks organizētas jaunas prezidenta vēlēšanas.
Tomēr sarunas, visticamāk, būs sarežģītas un grūtas. ES ir vairākkārt norādījusi uz cilvēktiesību pārkāpumiem Turcijā, kā arī pārāk lielo armijas lomu politikā un konfliktiem ar kurdu minoritāti. Tāpat ES vēlas, lai Turcija savas ostas un lidotas ļautu izmantot Kipras kuģiem un lidsabiedrībām.
Savukārt Turcijas varasiestādes atzīst, ka vēlas, lai Eiropa lielāku uzmanību pievērstu bezvīzu režīma izstrādei.
Analītiķi norāda, ka sarunu atdzīvināšana būs sarežģīts uzdevums. Savukārt Turcijā ievērojami samazinājie sabiedrības atbalsts dalībai ES – patlaban pievienošanos blokam atbalsta tikai aptuveni viena trešdaļa valsts iedzīvotāju.