Tārgalē, Ventspils novadā, vēja enerģijas ražotājs SIA “Utilitas Wind” atklāj pirmo liela mēroga elektroenerģiju uzkrājošo bateriju sistēmu Latvijā ar kopējo jaudu 10 MW un 20 MWh ietilpību.
Šoruden elektroenerģiju uzkrājošo bateriju sistēma (BESS) tiks pieslēgta Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmai, veicinot Latvijas energoapgādes attīstību. Kopējās projekta investīcijas sasniedz septiņus miljonus eiro.
“Šis ir vēsturisks mirklis Latvijas jaunāko laiku enerģētikā. Divus gadus esam aktīvi strādājuši pie šī projekta īstenošanas, un ar lepnumu sniedzam mūsu artavu Latvijas energodrošības stiprināšanā. Esam gatavi arī turpmāk sniegt savu pienesumu energoapgādes sistēmas attīstībai atbilstoši nākotnes izaicinājumiem,” norāda Renārs Urbanovičs, SIA “Utilitas Wind” valdes loceklis.
Lielākā elektroenerģiju uzkrājošo bateriju sistēma nodrošinās enerģijas uzkrāšanu, lai saražoto elektroenerģiju lietotājiem nodotu tajos brīžos, kad elektrosistēmā ir elektroenerģijas iztrūkums. Baterijas sistēma ietver sešus bateriju, trīs invertoru/transformatoru un vienu sadales punkta konteineri, nodrošinot kopējo elektroenerģijas ietilpību līdz 20 MWh. Lai labāk izprastu uzkrātās enerģijas apjomu – ar to pietiktu, lai viens elektroauto spētu veikt 115 000 km garu distanci, viena mājsaimniecībā izmantotā veļasmašīna spētu nodrošināt 19 000 mazgāšanas ciklus vai teju 3 000 mājsaimniecībām vienu dienu tiktu nodrošināta elektroenerģija.
“Tādi alternatīvie elektroenerģijas ražošanas avoti kā vējš un saule ir atkarīgi no laikapstākļiem. Ja konkrētā periodā ir spēcīgs vējš, tad tā tas visticamāk ir visā reģionā. Tā rezultātā rodas saražotās elektroenerģijas pārpalikums. Tieši pretēja situācija ir bezvēja gadījumā, kad rodas iztrūkums, taču uzstādītā sistēma sniedz mums lielisku priekšrocību – iespēju uzglabāt “lieko” elektroenerģiju, lai kompensētu brīžus, kad tā iztrūkst,” komentē Renārs Urbanovičs.
"Pirmās šāda mēroga elektroenerģiju uzkrājošo bateriju sistēmas izveide un pieslēgšana pārvades sistēmai ir nozīmīgs notikums, kam ceram, ka drīz sekos citi projekti. Šāda veida sistēmām ir augsts potenciāls nākotnē nodrošināt "Augstsprieguma tīklam" nepieciešamās balansēšanas jaudas, piedaloties balansēšanas jaudu tirgos un nodrošinot optimālas balansēšanas izmaksas visiem sistēmas dalībniekiem. Apvienojot baterijas ar vēja vai saules enerģijas ražošanu, tiek sekmēta arī efektīva pārvades infrastruktūras izmantošana, kas ilgtermiņā ir ieguvums visiem sistēmas lietotājiem," norāda AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) valdes priekšsēdētājs Rolands Irklis.
Šis notikums ir īpaši svarīgs arī kontekstā ar Baltijas valstu mērķtiecīgi īstenoto Baltijas elektrosistēmas sinhronizācijas ar Eiropas tīkliem projektu, kas tiek īstenots, lai atsaistītu Latvijas, Lietuvas un Igaunijas elektroenerģijas sistēmas no Krievijas un Baltkrievijas. Projekts paredz, ka 2025. gada 9. februārī Baltijas valstis pievienosies Eiropas elektrotīkliem, tādējādi mazinot elektroenerģijas apgādes drošuma riskus un izlīdzinot elektroenerģijas cenas reģionā. Kā uzsver ekonomikas ministrs Viktors Valainis, Latvijā unikālā uzkrājošo bateriju sistēma ir būtisks pienesums Latvijai no visiem skatu punktiem – gan no ekonomiskā, gan no “zaļo mērķu” sasniegšanas viedokļa, gan no drošības viedokļa. “Ir būtiski izbūvēt pietiekami daudz jaunu zaļās enerģijas jaudu, kas ļautu būt pilnīgi drošiem par mūsu energosistēmu spēju bez traucējumiem funkcionēt pēc nākamā gada sākumā plānotās atslēgšanās no Krievijas BRELL loka. Redzams, ka ejam pareizā virzienā,” stāsta ekonomikas ministrs Viktors Valainis.
Elektroenerģiju uzkrājošo bateriju sistēmas izbūve pie Tārgales vēja parka ir SIA “Utilitas Wind” solis ceļā uz visā reģionā nepieciešamo frekvenču tirgus attīstību. "Šādi hibrīda parki, kuros apvienotas dažādas atjaunīgās enerģijas ražošanas formas, nākotnē kļūs par ierastu praksi, nodrošinot stabilu, no laika apstākļiem minimāli atkarīgu enerģijas padevi. Prieks, ka jauno vēja parku attīstītājiem ir uzstādīta augsta latiņa, kam ir nozīmīga loma arī Latvijas energodrošības kontekstā," uzsver klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis.
Ņemot vērā kopējo projekta investīciju apjomu, kredītfinansējumu tā īstenošanai sniegusi OP Corporate Bank. “Esam gandarīti par iespēju finansēt projektu, kurš ir stratēģiski nozīmīgs ne tikai klientam, bet visai enerģētikas nozarei kopumā, jo uzstādītā enerģijas uzglabāšanas sistēma nodrošinās nepieciešamo kapacitāti Baltijas balansēšanas rezervju tirgū, kas būs īpaši svarīgi līdz ar Baltijas valstu atslēgšanos no BRELL tīkla. Būtiski piebilst, ka sadarbību ar uzņēmumu sākām jau 2021. gadā, kad ar mūsu "zaļo" līdzfinansējumu tika uzsākta vēja parka "Tārgale" būvniecība, tāpēc esam patiesi priecīgi turpināt atbalstīt uzņēmumu tā attīstībā un izaugsmē,“ stāsta Elmārs Prikšāns, OP Corporate Bank plc Latvijas filiāles vadītājs.