Pat, ja Grieķijai izdosies vienoties ar privātajiem aizdevējiem par sava parāda norakstīšanas apjomu, tas var nebūt pietiekami, lai valsts atgrieztos uz ilgtspējīgas taciņas, spriež Swedbank galvenais ekonomists Latvijā Mārtiņš Kazāks.
«Līdz šim oficiāli izskanējušie Grieķijas valsts parāda norakstīšanas apjomi viennozīmīgi nav pietiekoši un situāciju ilgtspējīgu nepadarīs. Piemēram, iepriekš tika minēts, ka privātā sektora investoru īpašumā esošo parādu norakstīs (jeb restrukturizēs - sauciet to, kā gribat) par 50% un tuvākās desmitgades laikā Grieķijas parāds samazināsies līdz 120% no IKP. Nav daudz valstu, kas varētu veiksmīgi tikt galā ar 120% no IKP lielu parādu, kur nu vēl valsts ar tik vāju ekonomiku, kāda tā vēl ilgstoši būs Grieķijai. Tādēļ parāds būs jānoraksta krietni lielākā apjomā - jautājums tikai ir par privātā sektora proporciju. Visticamāk, zināma parāda norakstīšana būs jāuzņemas arī starptautiskajām organizācijām un citiem investoriem. Jautājums ir tikai, vai tas notiks tiešā veidā, parādu fiziski norakstot, vai netieši caur augstāku inflāciju. Jebkurā gadījumā, tuvākajā laikā noskaņojums finanšu tirgos vēl arvien būs piesardzīgs un «drebelīgs», tā bremzējot atgūšanos arī spēcīgajās valstīs,» skaidro Swedbank eksperts.
Jāatgādina, ka jau no janvāra pirmās puses notiek intensīvas pārrunas starp Grieķiju un šīs valsts obligāciju privāto turētāju pārstāvjiem par programmas apstiprināšanu, kuras ietvaros tiktu norakstīta daļa šīs valsts parāda. Manāms progress nav panākts, kas tuvina brīdi, kad Grieķija varētu piedzīvot nekontrolētu defoltu. Analītiķi gan izsaka cerību, ka vienošanās tiks panākta, jo sliktākajā scenārijā nav īsti ieinteresēta neviena no pusēm. «Ja programma netiks pieņemta, Kreditoru trijnieks (Eiropas Savienība, Eiropas Centrālā banka un Starptautiskais Valūtas fonds) draud nesniegt Grieķijai kārtējo palīdzības maksājumu, bez kura valstij draud nekontrolējams defolts. Šādā gadījumā obligāciju turētāju zaudējumi būs vēl nozīmīgāki. Ar to arī Grieķijas vadība «šantažē» privātos investorus. Tā kā neviena no pusēm nav ieinteresēta nekontrolējamā defoltā, vienošanās, visticamāk, tiks panākta. Pagaidām tirgošanās priekšmets ir jauno obligāciju ienesīguma līmenis. Kreditori to vēlētos redzēt 4% apmērā, bet Grieķija 3,5% līmenī,» situāciju apraksta ABLV Bank galvenais analītiķis Leonīds Aļšanskis.
Jāpiebilst, ka Grieķijai nākamā starptautiskā aizdevuma daļa (un tās saņemšanai viens no priekšnosacījumiem ir Grieķijas vienošanās par parādu norakstīšanu ar saviem privātajiem kreditoriem) ir nepieciešama jau tuvākajā laikā, jo 20. martā valstij jāsedz savas obligācijas 14,5 miljardu eiro apmērā. Kā pēdējais datums, kad grieķiem jāziņo galējais lēmums par parāda norakstīšanas jautājumiem, lai varētu veikt visas nepieciešamās procedūras starptautiskā aizdevuma saņemšanai, tiek minēts 13. februāris.