Aizvadītā gada sākumā pārstrādes uzņēmumu nerēķināšanās ar zemniekiem bija motivācija piena kooperatīviem sarosīties un sēsties pie viena galda, lai problēmu sāktu risināt. Rezultātā 14 piena kooperatīvu pārstāvji parakstīja nodomu protokolu par sadarbību, iegādājoties esošu vai ceļot jaunu pārstrādes uzņēmumu, kas nodrošinātu piena savākšanu, pārstrādi un realizāciju.
Diskusijas par šo jautājumu risinājās gada garumā, taču novembra beigās tika pieņemts lēmums, ņemot vērā ekonomisko situāciju valstī, nogaidīt. "Ideja nav norakta, tikai pieņemts lēmums nogaidīt. Mēs vēl noteikti nāksim kopā un runāsim par turpmāko sadarbību." teic LLKA valdes locekle Ilze Aizsilniece. "Pašreizējā situācija parāda, ka zemniekiem nepieciešama sava pārstrāde visās lauksaimniecības nozarēs. Un tā ir jāveido caur kooperatīviem, kuros apvienojušies vairums Latvijas zemnieku."
LLKA valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons: "Tik lielus kāpumus un kritumus, kādi bijuši aizvadītajā gadā, diez vai tuvākajā laikā sagaidīsim. Jāteic gan, ka gads ir beidzies diezgan drūmi gan lauksaimniekiem, gan līdz ar to arī kooperatīviem. Valstiskā līmenī līdz šim viss uzsvars ir bijis uz īstermiņa darījumiem, kā rezultātā pašreiz esam tur, kur esam. Iepriekš ražošana nekad nav bijusi prioritāte. Pašreiz tiek runāts par to, ka ražošana jāatbalsta, tāpēc gribētos zināt, kādus konkrēti pasākumus valdība plāno veikt nākamajā gadā. Negribētos, lai tas viss paliktu tikai vārdos, nevis darbos."
2008.gadā pirmo reizi pie lauksaimniecības kooperatīvu atbilstības izvērtēšanas tika ņemts vērā jauns kritērijs – kooperatīvā jābūt vismaz 10 biedriem. Rezultātā pirmo gadu, kopš kooperatīvu atzīšanas sistēmas uzsākšanas, atzīto kooperatīvu skaits samazinājās. "Taču tas nav slikti, jo tas rosina kooperatīvus sasparoties un strādāt vispārējo kooperācijas mērķu vadītiem, nevis Eiropas Savienības atbalsta saņemšanai," tā I.Jansons. "Nākamgad, vērtējot šī gada rādītājus, tiks ņemt vērā arī maksimālais apgrozījums ar vienu biedru. Tas nedrīkstēs pārsniegt 40 %." Atgādinām, ka pašreiz lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīviem paredzētais atbalsts ir pieejams tikai atbilstīgiem kooperatīviem.
Aizvadītā gadā tika risinātas sarunas par grozījumiem Kooperatīvo sabiedrību likumā. Diemžēl nākas saskarties ar dažādu ministriju ierēdņu neizpratni par to, kas ir lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības. Sarunas par likuma grozījumu virzību turpinās jau otro gadu, taču rodas sajūta, ka rezultātā būs paveikts tikai pamatīgs skaidrojošs darbs, lai citu ministriju darbinieki saprastu, kas ir lauksaimniecības kooperatīvi un kā tie darbojas. Jāsaka gan, ka pamatā visas nesaskaņas un diskusijas ir saistītas ar likumā iestrādāto nosacījumu, kas paredz, ka lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība nav komersants. "Mērķis nav komersanta statusa iegūšana. Mēs gribam, lai, plānojot dažādus normatīvos aktus, netiktu aizmirsti lauksaimniecības kooperatīvi. Visur tiek runāts tikai par komersantiem, kā rezultātā tiek traucēts kooperatīvu ikdienas darbs," tā teic LLKA valdes loceklis Sandris Bēča. Jāuzsver, ka, piemēram, šī iemesla dēļ lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvi nevar reģistrēt uzņēmumu kā lietu kopību, nevar ražot tālākai realizācijai elektroenerģiju no savu biedru izejvielas.
Aizvadītajā gadā LLKA iesaistījās arī lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīviem pieejamā atbalsta plānošanā. Piena un gaļas kooperatīviem papildus katru gadu pieejamam atbalstam 2008.gadā bija iespēja pretendēt uz subsīdijām jaunas specializētās transportēšanas tehnikas un iekārtu iegādei. Arī kooperatīviem pašreizējā ekonomiskajā situācija ir problēmas ar kredītu piesaisti, kā rezultātā iespēja apgūt pieejamo atbalstu ir ierobežota. Kopumā uz atbalstu pieteicās 8 piena kooperatīvi un 4 gaļas kooperatīvi. Jāuzsver gan, ka gaļas nozarē kooperācija ir attīstīta mazāk, tādēļ arī pieteikto projektu skaits ir mazāks.
"Aizvadītais gads ir bijis grūts ne tikai lauksaimniecības, bet arī pārējās tautsaimniecības nozarēs, taču tas liks sabiedrībai sapurināties un saprast vienotības spēku," uzskata LLKA valdes locekle Aelita Runce. "Viss gāja uz augšu un likās, ka tā būs vienmēr. Domāju, ka ikviens šobrīd izjūt ekonomiskās krīzes sekas, taču tas iespējams veicinās gan lauksaimnieku saliedētību, apvienojoties kooperatīvos, gan savstarpējo kooperatīvu sadarbību, plānojot kopīgus projektus. Katrs var iet pats par sevi, bet tas būs īslaicīgs rezultāts. Tas visiem jāsaprot."
"Ekonomiskās krīzes apstākļos zemnieki, kas ir kooperatīvu biedri, varēja izbaudīt priekšrocības no apvienošanās," tā S.Bēča.