Eiropas bankas izkļūst no kredītu krīzes lielākas nekā agrāk, tādējādi radot lielāku risku valstu ekonomikām, raksta Bloomberg.
BNP Paribas SA, Barclays Plc un Banco Santander SA ir starp vismaz 353 Eiropas aizdevējiem, kas ir palielinājušies izmēros kopš 2007.gada sākuma, liecina Bloomberg apkopotie dati.
«Mēs «sējam nākamās krīzes sēklas»»,» akcentējot to, ka pēdējo divu gadu laikā bankas ir kļuvušas lielākas, sacījis Deivids Lascelles (David Lascelles), kurš ir vecākais līdzstrādnieks Londonā bāzētajā Finanšu inovāciju izpētes centrā.
Bankas paplašināja savas bilances «kredītu burbuļa» laikā, aizņemoties lētu naudu, lai finansētu aizdevumus un investīcijas.
Parīzē bāzētā BNP Paribas, kas ir pasaulē lielākā banka pēc aktīvu apjoma, kopš 2007.gada sākuma palielinājusi savu bilanci par 59%, sasniedzot 2.29 triljonus eiro - summu, kas ir vienāda ar 117% no Francijas iekšzemes kopprodukta. Londonā bāzētās Barclays aktīvi «uzlēkuši» par 55% līdz 1.55 triljoniem Lielbritānijas sterliņu mārciņu jeb 108% no Lielbritānijas IKP. Santander aktīvi ir pieauguši par 30% līdz 1.08 triljoniem eiro, kas ir aptuvenais Spānijas IKP apmērs.
RBS ir apņēmusies samazināt savu bilanci par 40% nākamo piecu gadu laikā, un Eiropas Komisija, ES izpildvara, likusi bankām, tostarp Commerzbank AG, ING Groep NV un Lloyds Banking Group Plc, pārdot aktīvus kā nosacījumu atbalsta saņemšanai.
Taču Eiropas Savienībai nav vara pār bankām, kurām nebija nepieciešama glābšana. Daudzas no tām turpināja izplesties laikā, kad Eiropas ekonomikas saruka. Bankas, piemēram, BNP Paribas un Santander, ir izmantojušas savu konkurentu «ciešanas», lai veiktu iegādes. Trīsdesmit astoņām no Eiropas 100 lielākajām finanšu iestādēm tagad ir vairāk aktīvu nekā tām bija gada sākumā, aprēķinājis Bloomberg.
Kredītu krīze liecina, ka lielas institūcijas rada pārāk lielu risku to izcelsmes valstīm, it sevišķi Eiropas relatīvi nelielajās ekonomikās, sacījis līdzstrādnieks Londonas Ekonomikas Skolā Toms Kiršmaijers (Tom Kirchmaier). «Ja būtu vēl viens sistēmiskais šoks un viena vai vairākas no šīm ļoti lielajām bankām «sabruktu», man ir nopietnas bažas, vai dažas no mazākajām valstīm spētu absorbēt zaudējumus vēlreiz,» viņš sacījis.
Bankām kļūstot sarežģītākām regulatoriem un valdībām ir arvien grūtāk noteikt riskus, pat attiecībā uz bankām, kuras izskatās pārskatāmas un stabilas, norādījis Moody’s Investors Services eksperts Johaness Vasenbergs (Johannes Wassenberg).
Savukārt Londonas Tower Group Plc pētniecības direktors Ralfs Silva uzskata, ka ir pārāk vienkāršoti «uzbrukt» visām lielajām bankām: «Bankām ir dažādi biznesa modeļi. Dažām lielajām bankām ir labāka risku pārvaldība nekā dažām mazākajām.»