Ceturtdien Eiropas akciju tirgi piedzīvoja lielāko kritumu pēdējo desmit mēnešu laikā, kas bija investoru atbildes reakcija uz ASV Federālo Rezervju paziņojumu par monetārās stimulēšanas pasākumu bremzēšanu un sliktajiem Ķīnas ražošanas datiem.
Tā, Eiropas akciju tirgus indekss Stoxx Europe 600 Index saruka par 2,2% līdz 303,7 punktiem, pretstatā iepriekšējās dienas pieaugumam līdz augstākajam līmenim kopš 2008. gada jūnija.
Lielbritānijas akciju tirgus indekss FTSE 100 samazinājās par 2,5%, kas ir lielākais kritums kopē pērnā gada jūlija, savukārt Francijas CAC 40 un Vācijas DAX saruka par 2,7% katrs.
Sākoties tirdzniecības sesijai ASV akciju tirgos, kritumu piedzīvoja arī S&P 500 indekss – par 0,77% līdz 1642,53 punktiem, bet Dow Jones Industrial Average samazinājās par 0,4% līdz 15245,55 punktu atzīmei.
«Pamatfaktori tirgū pēdējās diennakts laikā nav mainījušies, tomēr noskaņojums un emocijas tirgū ir kļuvuši nedaudz negatīvi,» aģentūrai Bloomberg saka Wilmington Trust Investment Advisors eksperti, piebilstot, ka tirgum triecienu devusi vairāku faktoru kombinācija. «Komentāri no B. Bernankes veicināja neizpratni tirgū par tālāko, savukārt rezultāti no Āzijas bija neglīti,» uzsver eksperti.
Db.lv jau rakstīja, ka pēdējā tirdzniecības sesijā Japānas akciju tirgus indekss Topix saruka par 6,9%, kas ir lielākais kritums kopš 2011. marta cunami. Arī Nikkei 225 kritās par vairāk nekā 7%. Savukārt The MSCI Asia Pacific Index saruka par 3,6%.
Uzstājoties ASV kongresā B. Bernanke sacīja, ka tuvākajās valsts centrālās bankas pārstāvju sapulcēs varētu tikt pieņemts lēmums samazināt parādzīmju pirkšanas apmērus, ja valsts ekonomika uzrādīs labus rezultātus. Patlaban Federālā rezervju sistēma šai programmai katru mēnesi tērē 85 miljardus dolāru mēnesī.
Iepriekš Federālo rezervju sanāksmē aprīlī gan tika secināts, ka situācija vēl nav pietiekoši nostabilizējusies. «Daudzi [sanāksmes] dalībnieki norādīja, ka situācijai darba tirgū ir jāuzlabojas vairāk, kā arī jāsamazinās dažādiem riskiem, pirms [parādzīmju] uzpirkšanas apjomu samazināšanas,» ASV Federālo rezervju teikto citē aģentūra Reuters.
«Monetārā politika joprojām nodrošina ievērojumus ieguvumus,» Kongresam sacījis B. Bernanke, norādot uz pieaugošu mājsaimniecību labklājību. «Monetārā politika ir arī palīdzējusi kompensēt deflācijas spiedienu un palīdzējusi inflācijai nesamazināties zem 2%,» skaidroja ASV Federālo rezervju sistēmas vadītājs.
ASV Federālās rezerves patlaban parādzīmju uzpirkšanai tērē 85 miljardus dolāru, lai uzturētu zemas aizņemšanās izmaksas un veicinātu investīcijas, jaunu darba vietu rašanos, kā arī ekonomisko atveseļošanos. Šī ir jau trešā ASV uzsāktā šāda veida programma kopš 2010. gada.
Runas par naudas iepludināšanas ierobežojumiem pienākuši arī no Japānas centrālās bankas, kas īstenojusi vēl agresīvāku monetārās mīkstināšanas pasākumu kampaņu nekā ASV centrālā banka.