Janvārī akciju tirgi saguruši un sākusies apjomīga izpārdošana.
Lai arī uz cik optimistiskas nots saistībā ar cenu pieaugumu lielākajos pasaules akciju tirgos noslēgtos pagājušais gads, šobrīd tos pārņēmis pilnīgi pretējs noskaņojums. Riska apetīte samazinās, ko pavada dažviet visai straujš akciju cenu kritums. Notiekošais iet roku rokā ar ASV Federālo rezervju sistēmas (FRS) politiku – minētā iestāde šonedēļ paveica to, ko liela daļa tirgus dalībnieku sakostiem zobiem gaidīja – ikmēneša kvantitatīvās mīkstināšanas (QE) jeb dolāru drukāšanas programmas apjomi tika ierobežoti vēl par 10 miljardiem ASV dolāru – līdz 65 miljardiem. Šādas gaidas vien un arī tām sekojošais pats fakts rezultējās ar kaut ko līdzīgu panikai attīstības valstu tirgos, kur investori metas pārdot gan šo valstu vērtspapīrus, gan valūtas. Tāpat akciju cenu kritums vērojams lielākajos attīstīto valstu akciju tirgos un pašlaik arvien vairāk tiek runāts, ka pēc pagājušā gada straujā riska aktīvu vērtību kāpuma ievadīta nopietnāka cenu korekcija globālā līmenī. Jānorāda, ka FRS īstenotās pakāpeniskās QE samazināšanas tēma, visticamāk, aptvers visu šo gadu un līdz ar to, vismaz no šī aspekta puses raugoties, akciju tirgū prognozēt ļoti pozitīvas tendences varētu būt visai riskanti. Protams, jāatceras, ka var pelnīt arī cenu krituma apstākļos un cenu samazināšanās pat bieži var izrādīties labs brīdis, lai kāda uzņēmuma akcijas iegādātos lētāk, ja ir pārliecība, ka konkrētā korporācija ir fundamentāli labi sagatavota pieaugumam nākotnē. Turklāt jau vairākkārt rakstīts, ka daudzi eksperti – gan ārzemju, gan vietējie – norādījuši, ka korekcija attīstītajos tirgos būtu pat vēlama, jo tā panīdē cenu burbuļa veidošanās asnus (pagājušajā gadā ASV vadošo indeksu vērtības pieauga gandrīz par 30%). Izpārdošanu šīs nedēļas beigās pastiprināja arī vāji Ķīnas ekonomikas dati, kas atklāja, ka valsts ražošanas sektora aktivitāte bijusi zemākā sešu mēnešu laikā.
Pagaidām gan jāņem vērā, ka nervozitātes līmenis riska aktīvu tirgū ir ļoti augsts (tas nozīmē, ka, visticamāk, piedzīvosim palielas cenu svārstības) un, iespējams, palielāku investīciju veikšana nebūtu piemērota nepieredzējušiem investoriem (šādā gadījumā pirms tam būtu jākonsultējas ar profesionāli). Jebkurā gadījumā, šķiet, faktiski vairākus gadus aktuālie «vieglie laiki» akciju tirgum nu ir aiz muguras, kad varēja nopirkt gandrīz jebkuru akciju un vērot, cik strauji ceļas tās cena (tas sevišķi izteikti bija pagājušajā gadā).
Attīstības reģioni
Sevišķi krasa izpārdošana šobrīd vērojama attīstības valstu tirgos, kur strauji šīs nedēļas beigās turpina sarukt daudzu šī reģiona valūtu cenas. Vairāku šo valstu centrālās bankas, lai cīnītos pret nepatīkami straujajām valūtu cenu izmaiņām, tirgū gan veikušas intervenci, gan palielinājušas savas procentlikmes (tam pēc teorijas vajadzētu nozīmēt valūtas cenu pieaugumu, jo, piemēram, pievilcīgākas likmes raisa investoru interesi par šo valūtu). Tiesa gan, pagaidām vismaz šķiet – lai kā censtos šo valstu monetārie sargi, valūtu cenu kritumu tām īsti ierobežot neizdodas. Varētu pat teikt, ka investorus pārņēmis zināms panikas vilnis un notiek pastiprināta un dažbrīd visai paniska atbrīvošanās no dažādu veidu investīcijām, kas saistās ar šā reģiona tautsaimniecību. Tam, protams, ir arī zināms pamats – daudzas šīs valstis pēdējo gadu laikā iedzīvojošās pamatīgas ekonomikas nesabalansētības problēmās (piemēram, ir milzīgs tekošā konta deficīts) un neviens investors negrib sagaidīt brīdi, kad ieguldījumu vērtība vispārējās panikas rezultātā kļūst vēl zemāka. Turklāt, kā bieži šajos gadījumos ir novērots, process ir sevi papildinošs – lielāka investīciju aizplūde izraisa valstij lielākas problēmas, kas savukārt nozīmē vēl straujāku atlikušo investīciju aizplūdi un vēl lielākus sarežģījumus (un aplis turpinās). Katrā ziņā FRS dolāru drukāšanas programmas pakāpenisks izbeigšanas process pielējis ugunij eļļu – investoru skatījums uz šo valstu tautsaimniecību jau tā bija šaubu pilns, ko raisīja ne visai pārliecinoši ekonomikas dati, augošā politiskā nestabilitāte un sociālā spriedze. Rezultātā MSCI Emerging Markets akciju tirgus indeksa vērtība šomēnes sarukusi par 7%, bet, piemēram, Turcijas akciju tirgū vērojams kritums gandrīz par 20%.
Attīstītie tirgi
Par to, cik liela ietekme visam notiekošajam būs uz globālajiem tautsaimniecību ietekmējošajiem procesiem, eksperti vēl strīdas, lai gan skaidrs ir tas, ka tirgū sarukusi investoru vēlme uzņemties risku, kā rezultātā janvāris kopumā akciju cenu izmaiņu ziņā ir bijis visai pelēcīgs mēnesis. Piemēram, vispasaules MSCI All Country World indeksa vērtība šo ceturtdien saruka līdz zemākajam līmenim divu ar pusi mēnešu laikā. Savukārt ASV akciju tirgus raksturojošā S&P 500 indeksa vērtība mēneša laikā sarukusi par 4% (neņemot vērā janvāra pēdējo tirdzniecības sesiju, kas ASV noslēdzas pēc avīzes nodošanas termiņa). Nedaudz labāk akciju tirgiem gājis Eiropā, kur, piemēram, FTSEurofirst 300 vērtspapīru indeksa vērtība janvāra skatījumā sarukusi par 1,5%. Savukārt pozitīvāks investoru skatījums šobrīd ir uz drošību un šeit pirmrindnieki mēdz būt ASV dolārs, etalona obligācijas (attīstīto valstu obl.) un, jā, arī zelts, kura cena kopš šā gada sākuma ir palielinājusies par 3,8%. Ļoti iespējams, ka inerces pēc šādas cenu tendences tuvākajā laikā turpināsies. Šādu scenāriju ticamāku padara arī tas, ka jaunā FRS vadītāja Dženita Jellena turpinās aizejošā iestādes šefa Bena Bernankes iesākto drukāšanas iegrožošanas kursu.
Akciju tirgus dalībnieki mēdz teikt: «Kāds janvāris, tāds būs arī atlikušais gads.» Dati liecina, ka trīs ceturtdaļās gadījumu, ja ASV akciju tirgus indeksu vērtības pieaugušas janvārī, cenu palielināšanas ziņā pozitīvs ir arī viss pārējais gads (tirgus pieaugumam kā tādam gan vienmēr tiek dota lielāka iespējamība nekā kritumam). «Janvāra barometru» daži investori arī mēdz izmantot, lai izlemtu, vai pirkt vai – tieši pretēji – pārdot savas ASV lielāko akciju tirgus indeksa aprēķinā ietilpstošo kompāniju akcijas.
Pagaidām gan attiecībā uz akciju tirgu turpmāko šā gada sniegumu valda visai asas diskusijas. Daudzi joprojām ir pārliecināti, ka notiks cenu kāpums un labāk varētu veikties tieši ASV akcijām. Šie analītiķi saka, ka ASV demonstrē pārliecinošas atveseļošanās pazīmes, kas pozitīvi ietekmēs arī korporāciju peļņu. Tātad vismaz pagaidām tirgus dalībnieku bāzes scenārijs – nepatikšanām attīstības valstīs nebūs liela ietekme uz attīstīto reģionu ekonomiku.