Lai gan pēdējos gados tiek veicināta elektroniskā dokumentu aprite, tomēr joprojām gandrīz visos (96%) uzņēmumos Latvijā dokumentu aprite notiek papīra formātā.
Vidēji mēnesī uzņēmums saņem aptuveni 25 elektroniskos rēķinus, astoņus rēķinus atbilstošās interneta vietnēs, kā arī 355 papīra rēķinus. Tostarp katrs ceturtais uzņēmums apliecina, ka kāds rēķins pazūd vismaz reizi mēnesī, tā secināts Itella Information veiktajā pētījumā Grāmatvežu asociācijas biedru vidū. Ņemot vērā, ka ikviens rēķins ir jāievada uzņēmuma grāmatvedības sistēmās, 80% aptaujāto uzņēmumu to dara manuāli, turklāt dokumentu aprite papīra formātā notiek 96% uzņēmumu. Vidēji vienu rēķinu vizē vai apstiprina divi cilvēki, līdz ar to 63% uzņēmumu viens rēķins apstiprināšanas ceļu mēro ilgāk par dienu, savukārt trešajai daļai rēķinu ceļš no rēķina saņemšanas brīža uzņēmumā līdz tā sagatavošanai uz apmaksu ir ilgāks par trīs dienām. Pētījuma dati iekrāso esošo situāciju Latvijā, DB sacīja Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC), kas ir atbildīgs par e-paraksta attīstību Latvijā, valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.
Lielākā daļa jeb 63% aptaujāto grāmatvežu, jo īpaši no lieliem un vidējiem uzņēmumiem, uzskata, ka grāmatvedim strādāt efektīvāk, būtiski ietaupīt laiku un līdz ar to arī izmaksas palīdzētu rēķinu digitalizācija un elektroniska apstiprināšanas sistēma.
«Rezultāti ir likumsakarīgi - vairums uzņēmumu Latvijā ir mazie vai mikrouzņēmumi, un tie ar dokumentu apriti tiek galā paši, savukārt lielajiem uzņēmumiem dokumentu digitalizācija var palīdzēt būtiski ietaupīt laiku un līdzekļus un tajos jauno tehnoloģiju izmantošana ir daudz plašāka,» DB skaidro Grāmatvežu asociācijas vadītāja Ruta Šneidere.
«Tas, ka Latvijā uzņēmumi vidēji saņem apmēram 7% (25 no 380) rēķinu elektroniski, var liecināt, ka pamazām ir sākusies arī rēķinu, kas cirkulē starp uzņēmumiem, «elektronizācijas» process. Tam par iemeslu varētu būt jaunie rēķinu elektroniskās aprites risinājumi, kas parādījušies Latvijā. Jācer, ka ar laiku elektronisko rēķinu skaits būtiski pieaugs, un tas dos iespēju paaugstināt grāmatvedības efektivitāti, izmantojot rēķinu apstrādes automatizāciju,» uzskata Itella Information valdes priekšsēdētājs Aldis Greitāns. Aprēķini liecina, ka viena rēķina automātiska apstrāde ļauj ietaupīt līdz pat 80% veltītā laika.