Biznesa portāls db.lv viesojās SIA Papīrs Com ražotnē Rīgā, Zolitūdē, lai vērotu, kā tiek sagatavots tualetes papīrs tirgošanai beziepakojuma veikalos.
Fotogrāfijas, kurās redzams ražošanas process, skatāmas raksta galerijā!
SIA Papīrs Com dibināta 2017. gada jūlijā. Uzņēmums no Baltkrievijas pasūta pārtrādātas papīra šķiedras un celulozes izejvielas, lai varētu veikt papīra konvertāciju. «Latvijā neviens neražo tualetes papīru no A līdz Z. Notiek papīta konvertācija. Celulozes ruļļus pasūtām no Baltkrievijas, tomēr tuvākajā nākotnē gribam atrast jaunus sadarbības partnerus. Arī citur tiek ražots tualetes papīrs, tomēr cenas ziņā Baltkrievijas ražotāji ir visizdevīgākie. Atradām jaunus un labus celulozes papīra ražotājus Spānijā, bet jādomā, vai ceļš mums atmaksāsies. Šobrīd mums atsūtīts papīrs testēšanai. Svarīgākais, ko mēs izvērtējam, ir kvalitāte, cena un piegādes attālums,» stāsta uzņēmuma vadītāja Oksana Gaspažiņa.
Uzņēmuma pamatdarbības virziens ir dažādu izmēru, garuma un specifikācijas tualetes papīrs, papīra roku dvieļi un tehniskie papīri.
O. Gaspažiņa gan šobrīd ir direktore, ražošanas vadītāja un pat sētniece vienā personā, jo strādā viena pati. «Pēc profesijas es esmu juriste, tomēr pirms pusotra gada izlēmu izveidot SIA Papīrs Com. Pavisam nesen uzsāku vēl vienu biznesu, kas ir mana sirdslieta – nopirku skaistumkopšanas salonu. Esmu ļoti daudzpusīga un ar stipriem nerviem, milzīgu gribasspēku, taču jāatzīst, ka Papīrs Com sākums nebija viegls, jo bija jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem,» teic O. Gaspažiņa.
Papīrs Com izveidē ieguldīti vairāki desmiti tūkstoši eiro no ģimenes ietaupījumiem.
Viens no lielākajiem izaicinājumiem tualetes papīra biznesā ir konkurence ar importēto produkciju. «Lielie tirgus spēlētāji ar mazajiem uzņēmējiem sarunās neiesaistās. Arī valsts iepirkumos izvēlas lielos uzņēmumus. Latvija labāk iepērk tualetes papīru no Lietuvas, Polijas un citām valstīm. Mēs kā vietējais uzņēmums varētu piedāvāt vismaz par trešdaļu lētāk un ne sliktākas kvalitātes papīru,» komentē O. Gaspažiņa.
Šajā gadā uzņēmums neplāno būtiski palielināt darba apjomus. «Mēs visu laiku cenšamies piesaistīt jaunus klientus, tomēr būtiski apjomus neplānojam palielināt. Mūsu klienti pārsvarā ir juridiskas personas, dažādi piegādātāji un mazie veikali. Es ļoti priecājos, ka mūsu tualetes papīru izvēlas arī beziepakojuma veikali Turza, Ber un sver,» akcentē O. Gaspažiņa.
Ražošanas process Papīrs Com notiek tad, kad ir konkrēti pasūtījumi. Noliktava un ražošanas telpas tiek īrētas. «Man bija būtiski, lai uzņēmuma ražošana notiek Rīgā. Zolitūdē, Jūrkalnes ielā atradu piemērotas telpas,» stāsta uzņēmuma vadītāja.
#2/30
Uzņēmums no Baltkrievijas pasūta pārtrādātas papīra šķiedras un celulozes ruļļus, lai varētu veikt papīra konvertāciju.
#3/30
Uzņēmuma darbība atbilst Eiropas papīra industrijas konfederācijas (CEPI) standartiem par pārstrādātā papīra pakāpēm.
#5/30
«Latvijā neviens neražo tualetes papīru no A līdz Z. Notiek papīta konvertācija,» stāsta O. Gaspažiņa.
#6/30
Viens celulozes rullis sver aptuveni 430 kilogramus. «Ruļļi nav smagāki par 450 kilogramiem, jo lielākus ruļļus nav iespējams uzlikt uz tehniskās ražošanas iekārtas,» komentē O. Gaspažiņa.
#7/30
Kad celulozes rullis ir uzlikts uz galvenās iekārtas, darbs sākas ar papīra serdeņiem.
#11/30
«Neskatoties uz to, ka šī iekārta izskatās gana aizvēsturiski, būtība nav mainījusies arī modernajām iekārtām. Caur siksnām virzās divas vai trīs kartona lentes, kuras tiek salīmētas kopā un tādā veidā izveidojas papīra serdenis,» skaidro O. Gaspažiņa.
#15/30
«Neesmu skaitījusi cik daudz mēs spējam saražot konkrētā laika posmā, bet saražot papīra serdeņus mēs varam ātrāk nekā pašu tualetes papīru,» pieredzē dalās O. Gaspažiņa.
#17/30
«Mēs paņemam serdeni, uzklājam līmi, aizlokām ar papīru un slēdzam iekšā ruļļu tinamo iekārtu,» komentē O. Gaspažiņa.
#20/30
Šis ir lielais serdenis, kas paredzēts industriālajam papīram, piemēram, ofisa vajadzībām. Tā diametrs ir 6 centimetri, taču serdeņa standarta diametri ir no 4 līdz 4,5 centimetriem.
#22/30
Ruļļu tinamās iekārtas kompresors saspiež gaisu un ar ļoti lielu spiedienu padod gaisu pa malējām iekārtas caurulēm, tas ir vajadzīgs, lai strādātu visi pacelšanas un nolaišanas mehānismi, kas paceļ rulli.
#25/30
Papīru ražo no celulozes masas, kurai tiek pievienoti pigmenti un pildvielas. Izejmateriāls celulozei ir koksne. Lai saražotu 1 tonnu celulozes masas, nepieciešamas 3,5 tonnas koksnes, savukārt viena tonna makulatūras pasargā no nociršanas vidēji sešus kokus.
#26/30
Atkārtoti pārstrādājot papīru, tiek ietaupīta koksne. Būtiski tiek ietaupīta arī enerģija, jo, lai saražotu vienu tonnu pirmreizējā papīra, vajag 30 900 MJ enerģijas, kamēr tādam pašam daudzumam papīra, kurš iegūts no makulatūras, vajag tikai 18 100 MJ.