Politiķu gatavotā mikrouzņēmumu nodokļa 9% likmes saglabāšana ar nosacījumiem būs neizdevīgāka nekā iepriekš paredzētā šī nodokļa likmes paaugstināšana, būs vajadzīgs jauns likums
Tādu ainu iezīmē Dienas Biznesa rīkotā apaļā galda diskusija par to, kas mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājus sagaida – pašreizējās 9% likmes saglabāšana ar papildu (pašlaik vēl nezināmo) sociālās apdrošināšanas maksājuma ieviešanu, kā arī liegto jomu sarakstu, kurās MUN nevarēs piemērot. Efektīvā (valstij maksājamās naudas apmērs pret apgrozījumu) šī nodokļa likme pēc grozījumiem būs 19 – 23%. Minētajiem riskiem vēl līdzās jānostāda tā dēvētā nodokļu pretizvairīšanās norma (iestrādāta iedzīvotāju ienākuma nodokļa likumā), kas MUN maksātājam draud ar šī nodokļa maksātāja statusa atņemšanu un soda naudām gadījumā, ja darbinieks, kurš ticis pieņemts darbā, pēdējo 12 mēnešu laikā ir strādājis uzņēmumā, kuram pašlaik MUN maksātājs sniedz pakalpojumus. Savukārt MUN likumā ir paredzēta vēl viena norma, kas 9% likmi automātiski (bez trīs gadu termiņa) paaugstina līdz 12%, ja šī nodokļa maksātājs pieņem darbā darbinieku, kurš jau iepriekš strādājis pie cita MUN maksātāja. Paaugstinātā riska apstākļos tiek prognozēta masveida MUN maksātāju izmiršana, kurā izdzīvot varēšot retais. Uzņēmēji gaida Saeimas lēmumu.
«MUN ir svarīgs tieši iesācējiem biznesā un šo iespēju izmantojām, jo vienkārša reģistrācija un uzskaite, fiksēts nodoklis 9% apmērā no apgrozījuma,» skaidro iepriekš MUN maksātāja, šobrīd parastā nodokļu režīmā strādājošā SIA Latviešu lietas pārstāve Ieva Dāboliņa. Pašlaik šī iespēja daudziem cilvēkiem ir svarīga, lai saņemtos un būtu drosme pašam darīt, nevis tikai paļauties kā darbiniekam. «Es iesaku visiem, kuri mājās šuj, reģistrēties kā MUN maksātājam, jo tā ir legāla iespēja saņemt atalgojumu un maksāt nodokļus, kaut arī bieži vien cilvēks nobīstas, ka viņam iesaka reģistrēties kā individuālajam komersantam,» turpināja I. Dāboliņa. Šāda iespēja, viņaprāt, attur vai arī liek atgriezties Latvijā tiem, kuri devušies peļņā uz ārzemēm. Viņasprāt, nodokļa likmes būtu jādiferencē atkarībā no nozares. «Manā jomā arī pirmajā darbības gadā šī likme varētu būt 5%, jo ir lieli ieguldījumi un visai garš ieguldītā atpelnīšanās laiks. Lai iegūtu atpazīstamību, vajag aptuveni trīs gadus. Tāpēc arī par 720 eiro algu pašlaik varu tikai sapņot un reizēm pelnu tik, cik cits tērē vienām pusdienām kārtīgā restorānā,» leļļu ražošanas biznesa nianses skaidro I. Dāboliņa. Viņa uzskata, ka celt MUN likmi ir nepamatoti. «Skan skaļi teksti par ekonomikas atlabšanu, bet man tā nemaz nešķiet, turklāt cilvēki turpina braukt prom no Latvijas. Ir grūti atrast konkrētu detaļu ražotāju. Piemēram, koka virpotājs, ko uzrunāju Latgalē, pat nezina par MUN iespēju. MUN ir devis drosmi ne tikai man, bet arī citiem un to atņemt pašlaik ir pāragri,» norādīja I. Dāboliņa.
«Tie, kas izvēlējušies MUN režīmu, jau bija samierinājušies ar augstāku šī nodokļa likmi, taču tagad politiķi «lec atpakaļ» un daudziem ir neizpratne par notiekošo un tā sekām,» stāsta SIA Mensarius valdes priekšsēdētāja Linda Miezīte. Viņa norāda, ka tādējādi pazūd tik ļoti nepieciešamā stabilitāte par to, kādas īsti būs šī nodokļa likmes.
Plašāk lasiet rakstā Politiķi «čakarē» mazo biznesu trešdienas, 15. aprīļa, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!
#2/12
LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš un SIA Izdevniecība Dienas bizness valdes loceklis Modris Sprudzāns
#5/12
SIA Biznesa attīstības risinājumi īpašnieks Kaspars Kociņš
#9/12
LTRK valdes priekšsēdētājs un mikronodokļa maksātājs Jānis Endziņš