Likmes pieaugums par atkritumiem tiek uztverts ar izpratni, savukārt piedāvājums to palielināt kūdrai uzņēmējus pārsteidzis
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātie dabas resursu nodokļa (DRN) likmju paaugstināšanas priekšlikumi ir izsludināti valsts sekretāru sanāksmē. DB aptaujāto uzņēmēju viedoklis atšķiras – daļa piedāvātos grozījumus atbalsta, savukārt citi kritizē.
Intervijā DB 09.11.2015. vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards skaidroja, ka atkritumu nozari pārstāvošās asociācijas pašas rosināja paaugstināt DRN likmes par atkritumu apglabāšanu poligonos. Tas nepieciešams tādēļ, lai radītu ekonomisku stimulu sadzīves atkritumu šķirošanai un materiālu atkārtotai izmantošanai. Kā norādīja K. Gerhards, tāpat DRN pieaugums plānots kūdrai un plastmasas iepirkuma maisiņiem.
2016. gada valsts budžeta projekta apspriešanā Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera aicināja palielināt DRN likmi tieši par poligonos noglabājamiem atkritumiem. «Piedāvātais grozījumu projekts atšķiras no tā, ko piedāvājām,» skaidroja LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš. Uzņēmēju organizācija atbalsta DRN pakāpenisku palielinājumu par atkritumu apglabāšanu. «Nodokļa pieaugums veicinās atkritumu šķirošanu un otrreizēju izmantošanu, arī valsts budžetā varētu būt papildu ienākumi,» prognozēja J. Endziņš. Viņš gan atzina, ka kutelīgs ir priekšlikums par DRN palielināšanu kūdrai un vēl jo vairāk – augsnei. «Neesam diskutējuši par nodokļa palielināšanu tieši šīm divām pozīcijām,» atzina J. Endziņš.
Ļoti kritiski piedāvājumu palielināt DRN kūdrai un augsnei vērtēja vairāki DB aptaujātie uzņēmēji. «Nesaprotu, kāpēc DRN kūdrai ir jāpalielina tieši ar 1. jūliju. Vai tikai tādēļ, ka valsts kase ir tukša?» neizpratnē ir Latvijas Kūdras ražotāju asociācijas priekšsēdētājs Ivans Cupruns. Viņš atgādināja, ka kūdras izstrādājumu ražotāji produkciju realizē ārvalstu tirgos un cenas paaugstināt nav iespējams. «Jā, degvielas cenas ir sarukušas, taču visas pārējās izmaksas nebūt nesarūk,» tā uz jautājumu, vai šo pieaugumu nevar kompensēt ar degvielas cenu kritumu, atbild I. Cupruns. Viņš atgādina, ka kūdras ražotājiem nav daudz iespēju, uz kā rēķina varētu samazināt izmaksas, lai saglabātu savu konkurētspēju ārvalstu noieta tirgos. «Ir ņemti kredīti, ieguldīta nauda, ir biznesa plāns, bet pilnīgi neprognozējama valsts nodokļu politika to atkal spiež koriģēt. Uz kā rēķina var ietaupīt? Uz darbinieku rēķina, kuriem bez algas vēl jāmaksā arī iedzīvotāju ienākuma un sociālais nodoklis. Tāpēc nebrīnīsimies, ja nozarē strādājošo algas nepieaugs, cilvēkus vienkārši aizstās ar robotiem,» situāciju skaidro I. Cupruns. Viņš atgādina, ka DRN pilda sava veida regulējošo funkciju – derīgo izrakteņu izmantošanas intensitāti. «Būtu tikai apsveicami, ja Latvijā tāpat kā Igaunijā tiktu panākta vienošanās par to, cik lielam vajadzētu būt šim nodoklim, lai tā likmes netiktu raustītas ik brīdi, kad valstij trūkst naudas,» rosina I. Cupruns. Viņš atgādina, ka bez DRN likmes pieauguma kūdras ieguvējus uztraucot arī vēlme palielināt nomas maksu par to izmantotajiem purviem.
Plašāk lasiet rakstā Dabas resursu nodokļa kāpums raisīs inflāciju piektdienas, 13.novembra laikrakstā Dienas Bizness (4.,5.lpp)!