Nelegālās riepu uzglabāšanas teritorijas Rīgā un citviet Latvijā var pastāvēt un aizdegšanās gadījumā radīt milzu draudus cilvēkiem un apkārtējai videi tikai tāpēc, ka normatīvajos aktos nav pietiekami stingri regulēta riepu apsaimniekošanas kārtība, norāda Vides aizsardzības kluba (VAK) viceprezidente Elita Kalniņa.
Lai uzskatāmi parādītu iespējamo apdraudējumu galvaspilsētas iedzīvotājiem, Vides aizsardzības klubs ceturtdien rīkoja preses konferenci jaunatklātā, iespējams, nelegālajā riepu uzglabāšanas vietā Rīgā, Starta ielā 7 un 7A. Tā atrodas pretim SIA Riepu bloki Čiekurkalna riepu krāvumam, no kura Valsts vides dienests (VVD) kopš jūnija beigām pieprasījis aizvākt 1000 tonnas riepu.
E.Kalniņa norādīja, ka, lai liegtu iespēju negodīgiem uzņēmējiem veidot šādas nelegālās riepu uzglabāšanas teritorijas, VAK ierosina izstrādāt stingrāku kārtību un prasības Atkritumu apsaimniekošanas likumā par to, kā notiek riepu savākšana un pārstrāde, kā arī šī procesa kontrole jeb uzraudzība. Tāpat biedrība rosina palielināt soda apmērus par noteikumu neievērošanu. Ņemot vērā, ka daļa privāto apsaimniekotāju nenodrošina kvalitatīvu riepu pārstrādi un nodošanu otrreizējā tirgū, biedrība piedāvā veikt izmaiņas un papildinājumus arī Dabas resursu nodokļa likumā, kā arī vairākos Ministru kabineta noteikumos, aicinot valsti iekasēt dabas resursu nodokli par riepām un organizēt savākšanu un pārstrādi no nodokļu naudas.
«Šīs vasaras plašie un postošie ugunsgrēki Spilves lidlaukā Rīgā un Jūrmalā visai Latvijas sabiedrībai nepārprotami parādīja, ka nelegālās riepu izgāztuves ir kā milzu bumba ar laika degli, kas aizdegšanās gadījumā var paralizēt visu pilsētas dzīvi un radīt tikpat lielus zaudējumus kā mērķtiecīgs terora akts,» uzsvēra E. Kalniņa.
Vides aizsardzības kluba vadība ir pārliecināta, ka situācija, kad pilsētā atrodas nelegālas izgāztuves ar vairākiem tūkstošiem tonnu riepu, ir satraucoša, un privāto apsaimniekotāju nekaunības līmenis, nespējot veikt savus tiešos pienākumus un pārstrādāt šos riepu kalnus, rada neizmērojamus riskus pilsētas drošībai.
Tikmēr Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ceturtdien izpaltīja paziņojumu, ka strādā pie risinājumiem, lai jau no nākamā gada radikāli mainītu nolietoto riepu apsaimniekošanas sistēmu valstī.
Valsts vides dienesta (VVD) rīcībā esošā informācija liecina, ka 2016.gada otrajā pusē Latvijā konstatēta nolietoto riepu uzkrāšanās. Lai stimulētu komersantu interesi par riepu pārstrādi, no 2017.gada 1.janvāra dabas resursu nodoklis par riepām tika divkāršots un šobrīd sasniedz 660 eiro par tonnu. Tāpat no šī gada ir mainīta sistēma dabas resursu nodokļa atbrīvojumu administrēšanai un mainīti nosacījumi tā atmaksai, dodot lielākas pilnvaras VVD kā pārraugošajai institūcijai. Līdz ar to, konstatējot pārkāpumu, VVD var atcelt piemēroto atbrīvojumu no dabas resursu nodokļa.
Attiecībā uz konkrēto gadījumu, kad Starta ielā vairākās teritorijās nelegāli tiek uzglabātas nolietotās riepas, VVD saistībā ar konstatētajiem pārkāpumiem atkritumu pārstrādes operatoram SIA Riepu bloki jau ir izdevis rīkojumus veikt riepu izvešanas un pārstrādes piespiedu izpildi. Tāpat VVD ir izteicis brīdinājumu SIA Riepu bloki par ražotāja atbildības sistēmas darbības apturēšanu, jo komersants nenodrošina nolietoto riepu reģenerāciju, informē VARAM.
pievienota 6.-8.rindkopa