Valsts vides dienests (VVD) pieņēmis lēmumu pārtraukt līgumu ar SIA Riepu bloki par videi kaitīgu preču atkritumu apsaimniekošanas sistēmas piemērošanu un aprēķinājis tam sodu 12 900 624 eiro apmērā, informēja VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Maruta Bukleviča.
Papildināta visa ziņa!
Riepu bloku lielākais īpašnieks caur vēl vienu uzņēmumu ir bijušais Zaļo un zemnieku savienības Saeimas deputāts, pašlaik Latvijas Zemnieku savienības Vidusdaugavas nodaļas vadītājs Aivars Dronka.
Vides dienesta skatījumā, uzņēmums kā ražotāju atbildības sistēma nenodrošināja nolietoto riepu pārstrādi atbilstoši normatīvo aktu prasībām, līdz ar to piemērots sods nepilnu 13 miljonu eiro apmērā.
Bukleviča skaidroja, ka naudas sods tika aprēķināts, balstoties uz SIA Riepu bloki pašu VVD iesniegtajām ziņām. 2016.gadā uzņēmums nav pārstrādājis 72,77% jeb 3 909 280 kilogramus no apsaimniekotajām riepām. Dabas resursa nodokļa likme ir 0,33 eiro par kilogramu, taču Dabas resursu nodokļa likums arī paredz komersantam pienākumu par nepārstrādāto riepu apjomu veikt nesamaksātā nodokļa samaksu desmitkāršā apmērā. Līdz ar to SIA Riepu bloki kopējais soda apmērs ir 12 900 624 eiro.
Firmas.lv informācija par uzņēmuma saimnieciskās darbības rezultātiem gan neliecina, ka VVD ir jebkādas cerības iekasēt milzīgo soda naudu, jo pērn uzņēmums strādājis vien ar 220 000 eiro apgrozījumu un 31 400 eiro zaudējumiem. Visus pēdējos piecus gadus uzņēmuma apgrozījums nav pārsniedzis 0,2 miljonus eiro un ik gadu tas strādājis ar zaudējumiem.
Uz jautājumu par SIA Riepu bloki spēju veikt aprēķinātā soda apmaksu, Bukleviča atbildēja, ka dienests «nevēlas paust spekulācijas par soda apmaksas reālo iespējamību».
VVD konstatējis, ka uzņēmums riepu apsaimniekošanu veica negodprātīgi un pārkāpa vairākas prasības. Nolietotās riepas tika savāktas un uzglabātas neatbilstoši VVD atļaujai Rīgā, Starta ielā, būtiski pārsniedzot noteiktos apjomus.
«Riepu bloki vairākkārtīgi atteicās labprātīgi izpildīt VVD Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes (RVP) izdotos rīkojumus izvest nolietotās riepas no teritorijas Starta ielā. Uzņēmums ignorēja arī VVD rīkojumus par piespiedu izpildi, apstrīdot piespiedu līdzekļa - piespiedu naudas piemērošanu 1500 eiro un 5000 eiro apmērā,» sacīja Bukleviča.
Uzņēmuma iesniegtais darbības pārskats atklāja, ka uzņēmums nav pildījis daudzas normatīvo aktu prasības, norādīja Bukleviča.
VVD pārstāve skaidroja, ka, izbeidzot līgumu ar Riepu bloki, tiek pārtraukta atbrīvojuma piemērošana par videi kaitīgām precēm nodokļu maksātājiem, kas noslēguši līgumu ar šo apsaimniekotāju. Līdz šā gada 12.septembrim SIA Riepu bloki jāinformē uzņēmumi, kuri bija iesaistīti videi kaitīgo preču apsaimniekošanas sistēmā, par līguma izbeigšanu un nodokļa atbrīvojuma izbeigšanu.
Riepu bloku vadītājs Aivars Grūbe aģentūrai LETA sacīja, ka uzņēmums pārsūdzēs lēmumu par soda piemērošanu. Viņš uzsvēra, ka uzņēmums nevar piekrist šādam soda apmēram, jo tas ir neadekvāts.
«Padomājiet, vai gandrīz 13 miljonu eiro liels sods ir adekvāts uzņēmumam, kura apgrozījums pagājušajā gadā bija nedaudz virs 200 000 eiro. Ir vairāk nekā skaidrs, ka tas nav normāli. Šis sods nav samērīgs,» uzsvēra Grūbe. Vienlaikus viņš pauda neizpratni par VVD rīcību, jo, no vienas puses, uzņēmumam nav anulēta VVD izsniegtā atļauja riepu bloku presēšanai, bet, no otras puses, VVD neatzīstot, ka riepu bloku presēšana ir pārstrāde.
«VVD mūsu uzņēmumam iepriekš izsniedza atļauju uz riepu bloku presēšanu, kas ir riepu pārstrādē, taču tagad VVD neatzīst to, ka tā ir pārstrāde. Un tagad vēl līguma pārtraukšana un sods,» teica Grūbe.
Kā ziņots, lai atbrīvotos no Rīgā, Starta ielā 7, pretlikumīgi glabātajām riepām, VVD sodītais uzņēmums SIA Riepu bloki nolēma iepirkt vēl riepas, jo pretējā gadījumā riepu daudzums neesot bijis pietiekams, lai tās varētu izdevīgi nodot pārstrādei.
Riepu bloki direktors Aivars Grūbe 31.augustā atzina, ka Starta ielā 7 uzkrātās riepas pieder viņa pārstāvētajam uzņēmumam. Grūbe sacīja, ka uzkrātās riepas pārstrādei iespējams nodot ārvalstīs, taču, lai veiktu šādu darījumu, pārstrādes uzņēmumi pieprasa lielāku pārvedamo riepu daudzumu.
Grūbe uzskata, ka Riepu blokiem iepriekš uzliktā piespiedu nauda 1500 un 5000 eiro apmērā nepalīdz atrisināt jautājumu, ko ar šīm riepām darīt tālāk. Viņš uzsvēra, ka papildus piespiedu naudas piemērošanas gadījumā uzņēmums pasludinās maksātnespēju, līdz ar ko abu nelegālo riepu krāvumu aizvākšana un pārstrāde būs jāuzņemas valstij.
Riepu bloki, kura pamatkapitāls ir nepilni 57 000 eiro, pilnībā pieder uzņēmumam Eko alternatīva, no kura 51% pieder Aivaram Dronkam, pa 16% - Ernestam Skopānam un Ilgonim Ragam, 10% - Mārim Mežapuķem, bet 7% - Markam Baltkalnam. Šis uzņēmums pērn strādājis bez apgrozījuma un ar nepilnu 5000 eiro zaudējumiem.
Riepu bloku juridiskā adrese ir Grobiņas novada Ķīvītēs, kur atrodas sadzīves atkritumu poligons.