Operācija Akcents - šādu teju spiegu filmu cienīgu nosaukumu Lielbritānijas dienesti ir devuši operācijai, kuras ideja ir visnotaļ vienkārša - deportēt bez darba palikušos Austrumeiropas iedzīvotājus uz mājām, jo bezpajumtniekus britiem nevajag.
Protams, šajā sakarā varētu sākt diskusiju par to, vai brīvās pārvietošanās princips ES ietvaros attiecas tikai uz strādājošajiem iedzīvotājiem vai arī tiem, kuriem darba nav un kuri tādējādi cer uz zināmu sociālo atbalstu. Tomēr skaidrs ir tas, ka arī Lielbritāniju, kurp daudzi austrumeiropieši, tostarp no Latvijas, ir devušies darba meklējumos, ir skārusi krīze un tās sekas. Respektīvi, darba vietu ir kļuvis mazāk, nekā, piemēram, 2007. gadā, un vietējo bezdarbnieku uzturēšana izmaksā pietiekami daudz, lai domātu, kā atbrīvoties no galvassāpēm par nestrādājošiem ārzemniekiem.
Vēl var teikt, ka dažādi izsludinātie ES principi, protams, ir laba lieta, bet katra normāla valsts pirmām kārtām domā par savām nacionālajām interesēm. Tādējādi nevar nepiekrist Saseksas policijas pārstāvja teiktajam - mēs viņiem sakām, lai viņi brauc mājās, un tur ir bezpajumtnieki, jo tas mazina mūsu resursus. Latvijai šā paziņojuma kontekstā būtu jāņem vērā pāris visai būtisku lietu.
Pirmkārt, navi būtu iedomāties, ka visi uz Lielbritāniju aizbraukušie Latvijas iedzīvotāji strādā labu darbu, saņem pietiekami lielu atalgojumu un mitinās ērtā dzīvesvietā. Ir pietiekami daudz informācijas bijis par to, ka daļa no viņiem nekur nestrādā un, patiesību sakot, mitinās uz ielas. Izsakoties vēl vienkāršāk, ir daļa cilvēku, kas ir izvēlējušies būt par bomzi kaut kur Rietumos nekā Austrumeiropā, ieskaitot Latviju. Tātad, visticamāk, jau visai tuvā nākotnē atbildīgie dienesti Latvijā varēs pārskatīt oficiālos bezdarba līmeņa datus. Diez vai pēc izraidīšanas no Lielbritānijas, bus daudz ES valstu, kas vēlēsies uzņemt attiecīgos cilvēkus kā potenciālo darbaspēku. Turklāt nebūtu brīnums, ja arī citas ES valstis, piemēram Īrija, saņemtos un sekotu Lielbritānijas piemēram.
Otrkārt, nevar teikt, ka šāda Lielbritānijas pieeja būtu nepareiza. Principā tā ir pat loģisks solis savas tautsaimniecības problēmu risināšanā, kuru britiem, tāpat kā latviešiem un pārējai Eiropai, netrūkst. Katra valsts cīnās par savu sociālo labklājību, un neviens nav ieinteresēts rūpēties par bezpajumtniekiem nepilsoņiem. Un šajā kontekstā nevajag aizmirst, ka līdzīga situācija var izveidoties arī Latvijā. Proti, arī šeit var uzrasties citu ES valstu pilsoņi, kuri ilgstoši slaistās un algotu darbu oficiāli nestrādā. Tādā situācijā arī msu valsts atbildīgajiem dienestiem bez īpašām ceremonijām vispirms vajadzētu palūgt būt bomžiem kaut kur citur, bet, ja nepielec - deportēt uz mājām.
Un vēl... Jāatgādina, ka burtiski pirms dažām dienām Starptautiskā valūtas fonda vadītāja Kristīne Lagarda, viesodamās Latvijā, apgalvoja - emigrējušie latvieši atgriezīsies mājās. Lai cik tas ironiski arī būtu, nu vismaz ir skaidrs, kas ar šo akcentu uz aizbraucēju problēmu bija domāts...