Nerimst cīņas par atkritumiem galvaspilsētā
Aigara Štokenberga vadītā Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija (RAPLM) ir spērusi, jāatzīst, visnotaļ racionālu soli - paziņojumu, ka tā vēlas apturēt Rīgas domes noteikumus par sadzīves atkritumu apsaimniekošanas kārtību. Runa ir par domes lēmumu, kas paredz, ka ar nākamo gadu iedzīvotāji vairs paši nevarēs izvēlēties atkritumu apsaimniekotāju, bet pilsēta būs sadalīta dažos «kvadrātos», un katru no tiem apsaimniekos viena pašvaldības izvēlēta firma.
Turklāt vismaz teorētiski skaitīsies, ka šo apsaimniekošanu veic pati dome, jo nauda par attiecīgo pakalpojumu būs jāmaksā pašvaldībai. Pirmkārt, šāda kārtība kropļo konkurenci, jo tdējādi dažas firmas tiek pasludinātas par visvarenām, bet citām ielauzties tirgū ir faktiski liegts. Otrkārt, arī paši apsaimniekotāji, kuri būs ieguvuši Rīgas domes izredzēto statusu, patiesībā būs lūdzēju lomā, jo būs atkarīgi no tā, kad un cik daudz naudas pašvaldība izdomās tiem izmaksāt par paveikto. Turklāt galīgi nav skaidrs, ko iesākt namsaimniekiem, ,ja viņus neapmierinās saņemtais pakalpojums.
Tajā pašā laikā arī RAPLM rīcība šajā sakarā ir vismaz interesanta. No vienas puses, nav skaidrs, kāpēc šāds solis tiek sperts tikai tagad un kas tai traucēja savulaik bloķēt Ministru kabineta lēmumu, ar kuru tika pieļauta minētā kārtība. Mēdz teikt, ka pēc kaujas dūres vairs nav jāvicina, un šķiet, ka minētā situācija ir īstā, uz kuru šo frāzi var pilnīgi mierīgi attiecināt.
Savukārt, no otras puses, šīs lietas sakarā ir vērojama kāda dīvaina sagadīšanās. Proti, šī Tautas partijas parstāvja Štokenberga vadītās ministrijas vēlme kaut kā sakrīt ar laiku, kad tieši atkritumu biznesā iesaistās šīs pašas partijas ierindas biedra ekspremjera Andra Šķēles ģimene. Bet, kā jau minēts, tā droši vien ir vistīrākā sagadīšanās. Visā šajā jezgā vislielākās bažas ir, lūk, par ko - ka tikai nesanāk tā, ka līdz 2008. gada 1. janvārim RAPLM vēl nav beigusi rīvēties ar Rīgas domi un beigās pie iedzīvotāju namiem nebūs piebraukusi vispār neviena atkritumu savākšanas automašīna.
Ja šāds scenārijs piepildīsies un vēl izrādīsies, ka maksu par attiecīgo pakalpojumu Rīgas dome jau ir paspējusi iekasēt, tās pārstāvjiem nu galīgi nevajadzētu apvainoties, ja iedzīvotāji ar saviem atkritumu maisiem pār plecu sāktu doties uz Rātsnamu.