Eiropas Parlamenta (EP) Lauksaimniecības komiteja atbalstījusi pozitīvas pārmaiņas Latvijas zemniekiem svarīgākajos jautājumos, tostarp aicinot tiešos maksājumus noteikt taisnīgi un krasi samazināt pašreizējās atšķirības atbalstā dažādu valstu zemniekiem.
Par to liecina trešdien komitejas apstiprinātās ES lauksaimniecības politikas reformas politiskās vadlīnijas laikam līdz 2020. gadam. Parlaments uzskata, ka atbalsts nevienas dalībvalsts zemniekiem nedrīkst būt mazāks vai lielāks par saprātīgu procentu no vidējā atbalsta apjoma Eiropā. EP deputāte Sandra Kalniete (Vienotība) piedalījās dokumenta veidošanā un iesniedza priekšlikumu noteikt, ka nevienā valstī nedrīkst saņemt mazāk par 80 % un vairāk par 120 % no Eiropas Savienības vidējā līmeņa. «Karstas diskusijas par konkrētiem skaitļiem vēl ir priekšā, bet svarīgi, ka Parlaments atbalsta šo principu. Tas nozīmē, ka Grieķija vairs nevarēs saņemt piecreiz lielāku atbalstu par vienu hektāru apsaimniekotās zemes, nekā Latvijā. Arī turpmāk būs sarežģītas diskusijas, jo gaidāma nopietna līdzekļu pārdale, pret ko ir ievērojama pretestība,» saka Kalniete.
Pēc deputātes iniciatīvas vairāki Lauksaimniecības komitejas deputāti no Polijas, Bulgārijas un Rumānijas iesniedza kopējus priekšlikumus, lai ziņojumā tiktu ņemtas vērā jauno dalībvalstu intereses. Eiropas Tautas partijas grupas deputāta Alberta Desa vadībā sagatavotajā ziņojumā ir izdevies iekļaut arī vairākus citus Latvijas interesēm svarīgus principus, tostarp Eiropas atbalsts nedrīkst kropļot konkurenci Eiropas iekšējā tirgū, ir jāpārtrauc atbalsta noteikšana, balstoties uz vēsturiskajām atsaucēm un pārejas periodam ir jābūt pēc iespējas īsākam. Lai arī sākotnēji dokumenta projekta bija ideja par šī perioda noteikšanu līdz 2020. gadam, pēc jauno dalībvalstu deputātu iebildumiem šis termiņš tika svītrots. Latvijas deputāte uzskata, ka optimāls pārejas periods būtu divi gadi, bet valstīm, kuras saņem mazākos maksājumus, izlīdzināšanas procesam vajadzētu sākties jau 2014. gadā. Kalniete skaidro: «Par pārejas periodu mūsu politiskajā grupā bija visasākās diskusijas, bet beigu formulējums ir apmierinošs. Es uzskatu, ka pārejas periods līdz 2020.gadam ir nepieļaujams un mēs darīsim visu, lai mazākie atbalsta maksājumu saņēmēji ir pirmie, kuriem maksājumi tiek palielināti.»
Komitejas deputāti uzskata, ka lauksaimniecībai atvēlētie ES budžeta līdzekļus nedrīkst samazināt, jo lauksaimniecība ir stratēģiska nozare, kura nodrošina Eiropas Savienības pārtikas neatkarību. Tāpat jāņem vērā, ka Eiropas lauksaimnieki nodrošina visas sabiedrības vajadzības pēc augstas kvalitātes pārtikas par mērenām cenām, saglabājot tīru vidi, skaistas ainavas un bioloģisko daudzveidību. Ņemot vērā pēdējo gadu dabas katastrofas, kuras ir ietekmējušas pārtikas pieejamību, EP deputāti arī aicina nākotnē izveidot speciālu budžeta līniju, kas būtu izmantojama dažādu krīžu gadījumos, kuri var smagi skart Eiropas lauksaimniekus un ietekmēt iedzīvotāju ikdienu. Pašlaik tiek plānots, ka plenārsesijā ziņojums, kuram tika iesniegti 1276 grozījumi, tiks apstiprināts jūnija beigās. Pēc tā apstiprināšanas Komisijai gada laikā būs jānāk klajā ar likumdošanas iniciatīvu, kura būs jāapstiprina Padomei un Parlamentam.