Noslēdzoties gadam, ierasta lieta ir atskatīties, kas tad ir noticis, kas paveikts aizvadītajos 12 mēnešos. Lai arī šis ir bijis Tīģera gads, tas vairāk atgādina pusauga kaķēnu, kurš nepārtraukti iekuļas dažādās nepatikšanās un tad ar visiem spēkiem mēģina tikt no tām laukā, lai arī ne vienmēr tas izdodas.
Protams, zināmu laiku (īpaši periodā pirms Saeimas) vēlēšanām mēs tikām baroti ar informāciju, ka nu ir sasniegts ekonomiskās lejupslīdes dibens, ka ir sākusies augšupeja un nu tikai viss būs labākajā kārtībā. Iespējams, šāda taktika ļāva jau minētajās vēlēšanās Valdim Dombrovskim (JL) būt tik populāram, ka viņš jau otro reizi pēc kārtas varēja veidot savu valdību, lai gan pirms tam bija paspējis parakstīt dažādus nepopulārus lēmumus, no kuriem daļu, starp citu, apstrīdēja Satversmes tiesa.
Nav gan skaidrs, kā var teikt, ka ir notikusi stabilizācija, ja valstī joprojām ir vērojama ekonomiskā lejupslīde… Savukārt attiecībā uz nodokļu politiku tika un joprojām tiek realizēts visnotaļ vienkāršs princips – jo mazāk ir maksātāju, jo vairāk viņiem jāliek maksāt. Bet šis gads ir izrādījies zīmīgs ar to, ka maksātāju skaits rūk trīs iemeslu dēļ. Pirmkārt, daļa Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju, kā arī uzņēmumi vai nu nespēj, vai arī vairs nesakata jēgu maksāt nodokļus un dod priekšroku pārejai pelēkajā sektorā.
Otrkārt, pietiekami daudzi cilvēki vai nu ekonomisko apstākļu spiesti, vai arī laimes meklējumos ir devušies meklēt darbu ārvalstīs. Tiesa, pašreiz šajā jomā ir samazinājusies Īrijas popularitāte, jo tupat šai ķeltu valstij ekonomiskās problēmas ir būtiskākas, nekā tās ir Latvijai.
Treškārt, cilvēki mirst, bet krīzes iespaidā daudzi iedzīvotāji jaunus pēcnācējus laist pasaulē baidās. Jāatzīst gan, ka šāda novecošanās problēma ir vērojama ne tikai Latvijā, bet praktiski visā Eiropā.
Tajā pašā laikā nevar teikt, ka visām nozarēm, visiem uzņēmumiem un iedzīvotājiem ir gājis slikti un ne ar vienu nekas labs nav noticis. Nenoliedzami – ir uzņēmumi, kas ir kāpinājuši savas darbības apgriezienus, kas ir spējuši eksportēt un arī gūt peļņu. Šādu darbību, protams, nevar nosaukt par tīģera cienīgu lēcienu, bet tā vienalga ir ar plusa zīmi, un tas ir pozitīvi. Runa ir par tiem uzņēmumiem, kuri ir nevis gaidījuši, kad šī valsts veiks tā saucamās strukturālās reformas, īstenos ekonomikas atveseļošanas pasākumus, veicinās iekšējo patēriņu utt., bet gan rīkojušies paši saviem spēkiem.
Proti, runa ir par uzņēmumiem, kas ir veiksmīgi meklējuši nišas, kurās izvērsties, kā arī analizējuši, kuros tirgos ir vērts piedāvāt savas preces un pakalpojumus. Tie ir uzņēmumi, kas ir savlaicīgi sapratuši, ka daļu līdz šim tik ļoti iecienīto ES valstu šobrīd piemeklē tās pašas problēmas, kas Latviju skāra jau pirms pāris gadiem.
Citiem vārdiem sakot, izdzīvo tie, kas spēj radoši domāt un attīstīties, nepaļaujoties uz citu palīdzību. Visticamāk, tieši šādiem uzņēmumiem ir nākotne arī nākamajā Kaķa/Zaķa gadā.