Ko par Saeimas ārkārtas vēlēšanu rezultātiem saka uzņēmēji, Dienas Bizness jautāja mazā un vidējā biznesa pārstāvjiem.
Aigars Ruņģis, SIA Valmiermuižas alus saimnieks: Vairums balsstiesīgo iedzīvotāju netic valsts varai
Ap 600 tūkstošiem balsstiesīgo pateikuši, ka vairs netic nevienai partijai – ne jaunam sākumam, ne stabilai attīstībai, ne pensiju pieaugumam, ne tam, ka politiķi spēs pozitīvi ietekmēt viņu labklājību un ka par kādu partiju būtu vērts atdot savu balsi.
Vēl satraucošāks ir tas, ka nebalsotāju skaits kopš 5. Saeimas vēlēšanām ir pieaudzis četras reizes. Tādēļ retoriskais jautājums visām partijām vai jaunajai Saeimai ir – vai šie nebalsotāji būs apzinīgi nodokļu maksātāji?
Kā uzņēmējs krīzes laikā esmu vienu vētru pārdzīvojis, tādēļ šobrīd vēlētos veidot plānveidīgu, paredzamu uzņēmuma attīstību, kas ir iespējams, ja plānveidīga ir arī valsts un makroekonomiskā attīstība. Tas nozīmē budžeta konsolidāciju un sadarbības izpildīšanu ar Starptautisko Valūtas fondu. Rekomendējama ir arī eiro ieviešana pēc plāna.
Gribētos zināt nākamā gada nodokļu politiku ātrāk par janvāri.
Inese Apse-Apsīte, zīmolvedības kompānijas MATKA vadītāja: Nepieciešama vienota Latvijas ideja, tēls un mērķis
Ir vienalga, ko Vienotība un Zatlera Reformu partija paņem klāt koalīcijā, galvenais ir noturēt pēctecību, ilgtspēju, un vienoties par ideju, uz kurieni mēs virzāmies, un kas ir pāris koda vārdi, ko pasaule par mums zina.
Par igauņiem Eiropa saka – e-Igaunija, par mums neko nesaka, jo nezina, kas mēs esam. Tā ir vienīgā vienošanās, kas ir svarīga, pārējās ir pakārtotas. Gribētu rimtu, vienotu kustību uz kaut ko desmit gadu perspektīvā. Vēlēšanu rezultāti ir labi tādi, kādi ir. Taču vistrakākā lieta tiem, kas strādā ar jaunajiem un eksportēt gribošajiem uzņēmumiem, ir problēma par ilgtspēju un pēctecību, it īpaši radošo industriju jomā, jo viss jau daudzus gadus paliek uz papīra. Nāk jauna slota un to visu aizslauka projām. Tādēļ gribētos, lai tās iesāktās lietas, kas šobrīd ir pozitīvākā gultnē ar uzņēmēju atbalstu, turpinātos un būtu pēc iespējas mazāks pārrāvums.
Abstrahējoties no jaunās koalīcijas, lielākās bažas ir tās, ka arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras darbība ir ļoti atkarīga no jaunajiem lēmumiem, tāpat kā fondu apguve un attieksme pret radošajām industrijām, kas ir kultūras politikas dokumentu vadlīnija kopš 2007. gada un galvenā prioritāte. Taču tur darīts nav nekas, kaut arī tā ir viena no visperspektīvākajām industrijām Latvijā.
Liene Tomsone, kafejnīcas Kūkotava līdzīpašniece: Gaida labvēlīgākus apstākļus un atbalstu ražošanai
Tā kā uzņēmums aug un attīstās un tam ir lieli plāni ne tikai šeit Latvijā, bet arī eksportam, gribētos, lai jaunā valdība vairāk domā par ražošanas uzņēmumiem, neuzliekot papildu nodokļu slogu, kas novestu pie tā, ka uzņēmumi spiesti bankrotēt. Ir ļoti nepieciešams radīt labvēlīgāku vidi tieši ražošanai, jo tas ir tas, ar ko varam iet tālāk. Ja atbalsta nebūs, tad cilvēki brauks prom no Latvijas, jo viņiem nebūs darba.
Vēlēšanu rezultāti ir pozitīvi. Tā kā Saskaņas centrs praktiski ir vieni, no kā izvēlēties krievvalodīgajam elektorātam, tad viņi arī dabū labus rezultātus. Savukārt latviskās partijas ir vairāk sadrumstalotas. Ir prieks par to, ka partiju paliek mazāk un tās, kuras tiek ievēlētas, iegūst vairāk balsu skaitu. Tad tomēr ir cerība, ka nonāks līdz kopsaucējiem un normālām darbībām, kad katrs nevelk segu uz savu pusi.
Koalīciju vajadzētu veidot Zatleram kopā ar Vienotību, kas visticamāk tā arī būs. Būtu jau labi atrast kopīgu valodu arī ar Saskaņas centru, bet drīzāk gan varētu būt mēģinājums veidot valdību kopā ar nacionālo apvienību. Valdības veidošanas sarunas nebūs vieglas, tomēr labi, ka būs jauni cilvēki, kuriem tiks dotas iespējas būt valdībā. Tie, kas ir bijuši, katrs ir liela personība, un tādēļ viņiem ir grūti vienoties.
Kristofs Blaus, SIA Creative Mobile vadītājs: Varētu būt iegūti labākie vēlēšanu rezultāti un labākais parlaments
Galvenais pārsteigums, ka 1990. gadi ar nekompetentiem un ar tukšu pašiniciatīvu apveltītiem cilvēkiem ir aizgājuši. Daudz balsu ir saņēmuši moderni, domājoši, demokrātiski un atvērti politiski spēki. Varētu izveidot stipru koalīciju bez nevienas oligarhu partijas.
Tas, kā valdībā iederētos Saskaņas centrs (SC), ir ļoti atkarīgs, kā izlems sadarboties Vienotība (V) un Zatlera Reformu partija (ZRP). Saskaņiešus ir grūti saprast, tas nav jauns un tīrs politiskais spēks, bet jau ar korupcijas skandāliņiem un daudziem skeletiem skapī. Tai pašā laikā valdībā viņi nav bijuši, neviens nekad no viņiem nav bijis ministrs, līdz ar to viņi ir tāda kā nezināma kārts. Tomēr SC ir bijušas iespējas pašvaldībās, kur ir virzītas ļoti nesmukas lietas. Tādēļ ieteicamā koalīcija būtu V, ZRP un nacionālā apvienība.
Valdībai uzreiz būtu jāķeras klāt pie Saeimas atvēršanas, lai Latvija būtu zeme, kur cilvēkiem ir visvieglāk savas idejas nodot parlamentam kā darba uzdevumus un tad attīstīt valsti kopā. Mēs esam tik mazi, ka mums ir iespēja izmantot un pielāgoties tai tendencei, kas ir XXI gadsimtā, ka ideja ir visa centrā. Iepriekšējā Saeimā vislielākā problēma bijusi tā, ka Vienotībai visu laiku bija jāvienojas ar Lemberga partiju par visām lietām. Tāpēc viņi nevarēja īstenot veselu virkni ar lietām, kas vērstas uz tiesiskumu un caurspīdīgumu.
Zane Lase-Lasmane uzņēmuma ArtBag vadītāja: Vēlas pārredzamāku un godīgāku iepirkumu sistēmu
No jaunās valdības sagaidu daudz pārredzamāku un godīgāku iepirkumu sistēmu, kā arī daudz labvēlīgāk nodokļu politiku ne tikai pret uzņēmējiem, bet arī pret darba ņēmējiem. Būtiski, lai cilvēki paliktu vairāk naudas, jo pelēkā ekonomika ir ļoti liela problēma.
Tāpat ir svarīgi, lai lietas tiktu kārtotas godīgi. Korupciju es nevaru izturēt. Man nepatīk, ka mūs uzskata par muļķiem. Gribas ticēt, ka jaunie cilvēki nāks ar citiem tikumiem, ka nebūs klaji meli, kur redzams, ka notikusi koruptīva rīcība, bet deputāti par to sniedz muļķīgus attaisnojumus.
Vēlēšanu rezultāti drīzāk ir patīkams pārsteigums. Priecājos, ka Šlesera partija nav iekļuvusi Saeimā un ZZS ir ieguvusi zemāku rezultātu. Ceru, ka jaunie kandidāti viesīs pārmaiņas un neņems līdzi veco deputātu netikumus.
Protams, Saskaņas centrs ir dabūjis diezgan augstu rezultātu, bet atšķirība no iepriekšējām vēlēšanām laikam ir tā, ka latviešu vēlētāji ir mazāk aizgājuši balsot. Ceru, ka jauno koalīciju veidos latviskās partijas – Zatlera Reformu partija, Vienotība un nacionālā apvienība.
Mārtiņš Staķis, Illycaffe oficiālā distributora Latvijā Innocent Coffee Masters vadītājs: Izmantot radušās iespējas austrumu tirgos
Mazliet priecājos par Saskaņas centra (SC) labajiem rezultātiem, par vēlēšanu iznākumu. Man vienmēr ir bijusi pārliecība, ka austrumi mūs vērtē augstāk nekā rietumi. Ja rietumiem mēs vairāk esam vajadzīgi kā tāds noieta tirgus vai izejvielu ražotājs, tad austrumi un Vidusāzijas valstis ļoti augstu vērtē mūsu zināšanas un prasmes, un gatavi par to arī ļoti labi samaksāt. Es ieteiktu vairāk izmantot tās iespējas, kas mums pašas krīt rokā.
Patīkami pārsteidzis, ka Vienotību (V) un Zatlera Reformu partiju (ZRP) un nacionālā apvienība kopā ieguvušas virs 50% balsu. Tomēr gribētos, lai jaunajai koalīcijai būtu 75 balsis. Valdības izveidošanas ātrums atkarīgs no tā, vai SC vispār gribēs piedalīties valdībā, jo nacionālajiem spēkiem jau ir pāri 50%. Man gan lielas, ka tas ir par maz un nacionālajai apvienībai viss vēl ir priekšā. Viņu politika ir vērsta ne tik daudz uz neoliberālo politiku, kā Vienotībai un ZRP. Viņiem jāpagaida vismaz 20% vēlētāju atbalsta un tikai tad jāiet valdībā.
Gribētu, lai Vienotība turpina savu politiku, kļūstot par tādu kā iekšējo finanšu direktoru, kas tomēr paliek kā otrā persona. Pirmajai personai ir jābūt ar stratēģiskāku redzējumu, lai neatkārtotos situācija, kā ir tagad ar airBaltic.
Agnese Vīdnere, portāla calis.lv vadītāja: Valdības mērķim jābūt izvest Latviju no bedres
Jaunajai valdībai nevajadzētu meklēt ienaidniekus, bet sākt strādāt, lai izvestu valsti no krīzes. Lai kas arī juridiski neuzvarētu, nekas no tā nemainīsies. Jo visus šos 20 gadus politikā ir vieni un tie paši vēži, tikai citās kulītēs.
Šobrīd oligarhus uztaisīja par peramajiem zēniem, tā ka varētu domāt, ka pārējie nenodarbojas ar to pašu. Pirms sāka runāt, ka pie vainas ir Lembergs un Šlesers, kāpēc tad 20 gadus nekas nenotikās un negāja uz augšu?
Koalīcijas veidošanas laikā partijas atkal savā starpā kausies un galvenais mērķis būs neielaist pie varas Saskaņas centru. Taču tas nav pareizi, jo mērķim vajadzētu būt nevis kādu pielaist vai nepielaist pie varas, bet izvest Latviju no bedres ārā. Tādēļ valdībai vajadzētu pārstāt meklēt ienaidniekus un sākt strādāt.
Manā darbā gan valdības un Saeimas lēmumi netraucē. Taču politika kā tāda ietekmē cilvēku garastāvokli uz slikto pusi. Cilvēki pamet valsti, samazinās mūsu klientu loks. Nerunājot nemaz par to, ka kopējais emocionālais līmenis Latvijā krītas. Ir ļoti neomulīgi dzīvot, kad visapkārt cilvēkiem ir problēmas, kas, tā sakot, nāk no augšas.