Ilgu laiku Latvija tika uzskatīta par valsti, kam ir bēdīgākā ekonomiskā situācija Eiropas Savienībā (ES), kas nespēj tikt galā ar savām problēmām un kam tik vien atliek, kā pildīt SVF un Eiropas Komisijas norādījumus.
Nenoliedzami Latvijas situācija nav spoža, un arī mūsu nākotnes perspektīvas tautsaimniecības attīstības jomā ir visnotaļ neskaidras. Taču jāatgādina, ka Latvija nebūt nav vienīgā ES valsts, kas netiek galā ar savu ekonomiku — nupat atklājies, ka visnotaļ attīstītās Grieķijas budžeta deficīts ir teju četras reizes lielāks, nekā līdz šim ir ticis stāstīts starptautiskajiem sabiedrotajiem, un bez palīdzības no citām valstīm tai neiztikt. Turklāt nav izslēgts, ka līdzīgas problēmas varētu būt arī citām ES valstīm.
Šeit nav runa par ļaunu prieku — redz, slikti klājas ne tikai mums… Jau kārtējo reizi Eiropas politikā ir vērojama visai klaja dubultās morāles politikas īstenošana. Proti, laikā, kad tika paplašināta ES, no jaunajām dalībvalstīm tika prasīta tādu normu ieviešana, kādas vecajās nepastāvēja. Vēl pirms dažiem gadiem Latvija un vairākas citas valstis nevarēja pievienoties eiro zonai pārāk augsto inflācijas rādītāju dēļ, lai gan slavenajiem Māstrihtas kritērijiem neatbilda, piemēram, pat tāda Eiropas lielvalsts kā Vācija. Savukārt tagad Eiropa nevēlas, lai Grieķija, valsts, kas, vienkārši sakot, ir blēdījusies attiecībā uz saviem finanšu rādītājiem, prasītu palīdzību SVF, jo tas varot kaitēt pārējo eiro zonas valstu prestižam. Jāatgādina, ka laikā, kad pēc palīdzības SVF vērsās Latvija, Ungārija un Rumānija, par ES prestižu neviens īpaši neuztraucās.
Notiekošais šajā jomā raisa bažas par vienu no divām iespējām, no kurām neviena nevar mūs apmierināt. Pirmkārt, nav izslēgts, ka joprojām tiek uzturēts dubultās morāles princips, uzskatot, ka vecās ES valstis, kam jau vairākus gadus ir ieviests eiro, ir vairāk saudzējamas nekā Austrumeiropa. Respektīvi, Grieķijai sākt sadarboties ar SVF nav diez ko prestiži, bet par tādu Latviju vai Rumāniju neviens daudz neuztraucas. Otrs variants nav iepriecinošāks — vairāku mēnešu laikā publiskajā telpā laiku pa laikam izskan minējumi, ka Latvija ir tāds kā eksperimentālais laukums, kur pārējā Eiropa var izmēģināt, vai ir iespējams izdzīvot valstij, kura ir nonākusi ekonomiskās grūtībās, ja tai liek realizēt visas Eiropas Komisijas un SVF prasības. Ja bankrotētu Latvija, pārējo Eiropu tas, iespējams, varētu arī neuztraukt, ņemot vērā, ka runa ir par ļoti mazu tirgu pašā ES nomalē. Savukārt līdzīgi procesi Grieķijā, Spānijā vai Vācijā jau varētu atstāt nopietnāku iespaidu uz visas pārējās Eiropas ekonomiku.
Jebkurā gadījumā ir skaidrs, ka Latvijai ir ļoti rūpīgi jāseko līdzi šobrīd Rietumeiropā notiekošajiem procesiem, nepieciešamības gadījumā vismaz mēģinot pārskatīt savas pozīcijas sarunās ar starptautiskajiem aizdevējiem, nevis vienkārši akli bez iebildumiem nobalsojot par dokumentiem, kurā, iespējams, ir mūsu valstij visnotaļ nelabvēlīgi nosacījumi.