Pirksta grozīšana pie deniņiem, ja vien tai ir reāls pamats, ir pamatīgi dārgs pasākums.
ASV demence izmaksā no 157 līdz 215 miljardiem dolāru gadā, lēš pētniecības organizācija RAND. Tas ir vairāk nekā ekonomikai prasa bēdīgi slaveniem darbaspējīgo iedzīvotāju aktivitātes un dzīvības aprāvēji – sirds slimības vai vēzis.
Pētnieki uzskata, ka līdz 2040. gadam šis kaitīgais nodarījums varētu dubultoties, ja demence turpinās piemeklēt cilvēkus līdzšinējā vecumu grupu un sasirgšanas tempu līmenī, atsaucoties uz New England Journal of Medicine raksta The Wall Street Journal tirgus analīzes blogs marketwatch.com.
Pagaidām labā ziņa Amerikai ir tāda, ka demences izplatība ir zemāka nekā ticis plānots. 2010. gadā tā skārusi 14,7% amerikāņu virs 71 gada vecuma. Tomēr Alcheimera slimības un līdzīgu diagnožu pacientu kopšana bijusi dārgāka nekā sirds slimību un vēža ārstēšanas izmaksas.
RAND gan secina, ka lielu daļu demences izmaksu veido nemedicīniski izdevumi. Tieši medicīniskie izdevumi plānprātības pacientu aprūpei 2010. gadā ASV bijuši 109 miljardi dolāru, apsteidzot nākamo drūmo rekordistu – sirds slimības, kas izmaksājušas 102 miljardus. Vēža kontā bijuši 77 miljardi dolāru. Demences gadījumā papildus sadārdzinājumu veido pacientiem nepieciešamā ikdienas pastāvīgā aprūpe vai nu mājās, vai pansionātos. Tieši tā prasa lauvas tiesu – līdz pat 84% no izmaksām, secina RAND pētījums.