Sākot eksportu uz kādu no Eiropas valstīm, uzņēmumam būtu jāiepazīstas ar šīs valsts uzņēmumu maksājumu disciplīnu – kaut arī visas valstis atrodas vienā reģionā, maksājumu disciplīna valstu griezumā būtiski atšķiras.
Tāpat nozīmīgi atšķiras uzņēmumu nākotnes vērtējums par ekonomikas tālāko izaugsmi – daļa prognozē vienmērīgu attīstību, savukārt citi uzskata, ka recesija ir tepat aiz stūra, kā rezultātā uz sadarbības partneriem skatās daudz piesardzīgāk.
Aprēķini liecina, ka šajā gadā Eiropas uzņēmumu parādu zaudējumi pieauguši līdz 2,31%, salīdzinot ar 1,69% pagājušajā gadā, un kompāniju vadītāji prognozē, ka kavējumu risks pieaugs, liecina kompānijas Intrum veiktais pētījums. Pārsteidzoša ir tendence, ka 50% Eiropas uzņēmumu norādījuši, ka maksājumus kavē nevis maksātspējas vai cita finansiāla iemesla dēļ, bet apzināti. Secināts, ka vidējais rēķinu apmaksas termiņš uzņēmēju vidū Eiropā ir 40 dienas, kas ir ilgāk nekā pērn, kad tas bija 34 dienas. 41% uzņēmumu vadītāju norādījuši, ka ilgu maksājumu termiņu risināšanai nepieciešama palīdzība likumdošanas mērogā, bet 45% uzskata, ka tas nepieciešams kavētu maksājumu problēmu risināšanai.
Latvijas eksporta struktūrā lielu daļu veido tieši Eiropa – maijā eksports uz šo reģionu veidoja 72,9% no kopējā eksporta apjoma. Maijā svarīgākie eksporta partneri tirdzniecībā ar Eiropas Savienības valstīm bija Lietuva (17,6%), Igaunija (11,9%), Vācija (7,4%) un Zviedrija (7,3%), liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Tādēļ būtiski jau pirms eksporta uzsākšanas noskaidrot maksājumu tradīcijas konkrētajās valstīs, un, ņemot vērā, ka situācija tirgos mainās, regulāri sekot tai līdzi, iesaka eksperti.
«Maksājumu kavējumi ir problēma gan vietējos, gan ārējos tirgos, un ar tiem saskaras gan mazas, gan lielas kompānijas. Tas neļauj precīzi prognozēt naudas plūsmu, kas var radīt problēmas uzņēmuma darbībai arī nākotnē,» atzīst Intrum vadītāja Baltijas valstīs Ilva Valeika, piebilstot, ka kavēti maksājumi rada daudzus citus sarežģījumus: uzņēmumiem pazeminās likviditāte, rodas grūtības samaksāt saviem piegādātājiem, norēķināties ar darbiniekiem un investēt attīstībā – iegādāties jaunas iekārtas vai pieņemt darbā jaunus darbiniekus. Šo risku apzināšana un laicīga novēršana ir ļoti svarīga uzņēmumiem, plānojot jaunu eksporta tirgu apgūšanu. Kā liecina Intrum veiktais pētījums – grieķi, portugāļi neiespringst ar maksājumu veikšanu, savukārt Vācijas un Norvēģijas uzņēmēji rēķinu apmaksā ir visprecīzākie.
Uzņēmēju noskaņojums Eiropas valstīs atšķiras – daļā valstu kompāniju vadītāji ir pesimistiski, prognozējot turpmāko ekonomikas izaugsmi, un uzskata, ka recesija ir tepat aiz stūra, kas rezultējas ar jostu savilkšanu, taču daļa tomēr domā, ka ekonomika turpina augt vienmērīgi un nākotnē gaidāma tālāka attīstība. Prognozējot eksporta apjomus, jārēķinās arī ar uzņēmēju noskaņojumu, uzsver eksperti. Intrum veiktajā pētījumā secināts, ka uzņēmēju attieksme pret rēķinu apmaksu būtiski atšķiras – daļā valstu uzņēmēju maksājumu kavējumi sāk bremzēt partneru biznesa attīstību.
Visu rakstu lasiet 22. jūlija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!