Covid-19 krīzes ietekmē Latvijas uzņēmumi ļoti piesardzīgi vērtē uzņēmējdarbības attīstības perspektīvas tuvākajā nākotnē, liecina pētījums.
Kā liecina kredītu pārvaldības uzņēmuma "Intrum" publicētais pētījums, pandēmija ir radījusi negatīvu finansiālo ietekmi uz uzņēmējdarbības attīstības perspektīvām, maksājumu vidi un finansiālo uzvedību Eiropā, radot bažas par ekonomikas recesiju šoruden.
56% aptaujāto Eiropas uzņēmēju uzskata, ka recesija jau ir iestājusies vai tā iestāsies gada laikā. Salīdzinot Baltijas valstis, Latvijas uzņēmēji ir visoptimistiskākie, jo recesiju paredz 45% Latvijas uzņēmēju, kas ir par 11% mazāk nekā vidēji Eiropā, kamēr Igaunijā 51%, bet Lietuvā 60%.
Uzņēmēji uzskata, ka recesijas iestāšanās Eiropā radīs lielu risku maksājumu apmaksai noteiktos termiņos, radot negatīvu ietekmi uz uzņēmumu likviditāti un spēju pastāvēt nākotnē. Vispesimistiskākā par pandēmijas radīto ietekmi uz uzņēmumu attīstību ir viesmīlības un izklaides industrija, kuras darbība, sākoties pandēmijai, tika visbūtiskāk ierobežota. Tās pārstāvji arī tuvākajā laikā strauju atveseļošanos neparedz un aptuveni 42% no šīs nozares aptaujātajiem Eiropā apgalvo, ka lejupslīdei būs smaga ietekme uz viņu uzņēmumiem.
"Daudzi uzņēmumi šobrīd atrodas izdzīvošanas režīmā, jo straujo valdības noteikto ierobežojumu dēļ uzņēmējiem nebija iespēju sagatavoties krīzei. Arī mēs savā darbā ar klientiem šobrīd novērojam, ka šī vasara salīdzinājumā ar citām ir intensīva un uzņēmēji neatpūšas, bet gatavojas lejupslīdes scenārijiem.
Kavēti maksājumi uzņēmumiem jau tagad sagādā grūtības, kas papildus neskaidrajam ekonomiskajam fonam, rada bažas par biznesa dzīvotspēju nākotnē. Galvenais uzdevums uzņēmumiem šobrīd ir nodrošināt pozitīvu naudas plūsmu un sākt aktīvi rīkoties jau pie pirmajiem signāliem par kavētiem maksājumiem, lai viņu pašu naudas plūsma un likviditāte nepasliktinātos," skaidro "Intrum" ģenerāldirektore Baltijā Ilva Valeika.
Pētījums arī atklāj, ka šajā krīzē liela daļa uzņēmumu bijuši spiesti akceptēt sev nelabvēlīgus apmaksas noteikumus, piemēram, klientu attiecību vārdā piekrītot pagarināt rēķinu apmaksas termiņus, tā apgalvo 69% aptaujāto uzņēmēju Eiropā. No Baltijas valstīm vislielāko toleranci garākiem rēķinu apmaksas termiņiem izrāda Latvijas uzņēmumi - šādu atbildi snieguši 76% aptaujāto, kamēr Igaunijā 63%, Lietuvā - 59%.
Lai pārvarētu ekonomisko lejupslīdi, 38% Eiropas uzņēmēju plāno samazināt izdevumus, 35% būs piesardzīgi pret parādsaistību uzņemšanos, tajā paša laikā 25% plāno palielināt tirdzniecības apjomus.
Pētījumu šā gada pavasarī (no februāra līdz maijam) 29 Eiropas valstīs veica starptautiska pētījumu kompānija "Longitude", "Financial Times" grupas uzņēmums, aptaujājot 9980 uzņēmumus, kas pārstāv 11 dažādas industrijas.